Gdańsk Aniołki to przepiękna dzielnica leżąca na północ od Śródmieścia Miasta Gdańsk. Kiedyś stał tam Kościół św. Michała i Wszystkich Aniołów Bożych. Nazwa dzielnicy pochodzi właśnie od miana świątyni. Potwierdzają to niemieckie nazwy dzielnicy: Aller Gottes Engel lub Gottes Engel. Kościół znajdował się przy obecnej Alei Zwycięstwa na terenie przyległego, obecnego Parku Steffensów. Stał on na wysokości charakterystycznego pomnika- czołgu T- 34, który możemy obecnie podziwiać. Pierwotnie znajdował się tam krzyż.
W okolicy mieścił się również cmentarz. Niedawno, bo w 2021 roku odsłonięto relikty świątyni. Dzielnica Aniołki jest kameralna, spokojna. Spora część dzielnicy ma charakter willowy. Budowle mają szczególny charakter. Urzekają pięknem, ornamentyką, zdobieniami, reliefami wypukłymi jak też płaskorzeźbami, które są ozdobami architektonicznymi budynków. Przykuwają uwagę też interesujące zabytki. Jako ciekawostka muszę wspomnieć o tym, że po raz pierwszy została zapalona żarówka w Gdańsku właśnie na Dzielnicy Aniołki w budynku, gdzie w latach 1903-1945 znajdowała się kawiarnia Café Halbe Allee a dokładnie na al. Zwycięstwa 43a.
W 2020 podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej renowacji budynku. W tej chwili trwają już prace budowlane. Na południu dzielnicy mieszczą się nowo wybudowane bloki. Aniołki stanowią zieloną część miasta. Domy mieszkalne stoją w otoczce zieleni. Dużo budynków ma charakter zabytkowy.
Można tam też odnaleźć 17 pomników przyrody: lipa srebrzysta, 2 platany klonolistne, 2 buk zwyczajny odmiany czerwonolistnej, 2 buki odmiany zwisającej, brzoza brodawkowata, perełkowiec japoński, lipa drobnolistna, miłorząb dwuklapowy, dąb czerwony, 3 kasztanowce zwyczajne, 1 leszczyna turecka, sosna wejmutka, klon francuski i klon jawor odm. Leopolda. Drzewa w większości rosną w parku Steffensa oraz Zielonym Parku, które urzekają swoją urodą. Wzdłuż ulic biegną aleje starych drzew.
Na terenie Aniołków działa prężnie Rada Dzielnicy. Stowarzyszenie “Gdańsk Miasto Marzeń”, dzięki zaproszeniu p. Anny Pszczolińskiej, Zastępcy Przewodniczącej Zarządu Dzielnicy, miało zaszczyt gościć w Radzie Dzielnicy Aniołki. Pretekstem do spotkania było wspólne biesiadowanie w ramach akcji grupy społecznej #arr wspólnie zorganizowanej z Radną Dzielnicy Piecki- Migowo- p. Aleksandrę Kowalewską- Wójcik. Towarzyszył też nam między innymi Prezes Fundacji “Wschodzące Słońce”, p. Mariusz Ruszkowski oraz p. Wiesława Wołosz, Prezes Stowarzyszenia “Na Prostą”. Przy okazji mieliśmy możliwość podziwiania prac p. Barbary Beleckiej.
Na miejscu zorganizowana była mała wystawa prac artystki. Spotkanie początkowo planowane było na Wzgórzu Wronim, które jest charakterystycznym miejscem na Aniołkach. Jest to wzniesienie morenowe znajdujące się 55 m n.p.m. Obecnie przeszło ono znaczącą metamorfozę. Jest nie tylko miejscem widokowym, ale również rekreacyjnym, gdzie można spędzić czas z rodziną, znajomymi, przyjaciółmi. Niestety deszczowa pogoda nie pozwoliła nam na skorzystanie z dobrodziejstwa tego miejsca. Spotkanie odbyło się więc w lokalu należącym do Rady Dzielnicy, zaowocowało m.in. rozmową na temat działalności na rzecz dzielnicy.
Aniołki pomimo tego, że są w większej części zabudowane willami i domami zabytkowymi, zmieniają obecnie nieco swój wizerunek. Pojawiły się nowoczesne bloki, które są wkomponowane w dotychczasowy charakter miejsca. Postawiono na poprawę jakości przestrzeni dla mieszkańców. Przyciąga to ludzi młodych. Nieustannie rewaloryzowane oraz wzbogacane w nowe elementy są tereny rekreacyjne. Przykładem jest tu wcześniej wspomniana Wronia Górka.
Aniołki to też dogodne miejsce zamieszkania dla osób starszych. Mogą się cieszyć świetnie dostosowaną do ich potrzeb infrastrukturą oraz doskonale zorganizowaną służbą zdrowia. Znaczna częścią spoleczności tutaj są Seniorzy. To z myślą o nich organizowane są przez Radę Dzielnicy rozmaite atrakcje, wydarzenia. Jest to miejsce zdecydowanie przyjazne dla seniorów. W ramach realizacji projektów z myślą o nich oraz budowania polityki senioralnej w Gdańsku w siedzibie Rady Dzielnicy Aniołki mieści się Klub Seniora.
To już 24 miejsce w Gdańsku przeznaczone dla osób w złotym wieku. Swoją działalność klub rozpoczął w lutym 2023 roku. Jedną z inicjatorek pomysłu była Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki p. Monika Mazurowska. Od lat zabiegała o nie wraz z seniorami p. Anna Pszczolińska /Zastępca Przewodniczącej Zarządu/. Dzięki przychylności władz Gdańska, szczęśliwie udało się stworzyć taką przestrzeń, gdzie można się spotkać w przyjaznej atmosferze, budować relacje międzysąsiedzkie, rozwijać się kreatywnie oraz tworzyć wspólnie ciekawe rzeczy.
Moją uwagę w pomieszczeniach Rady Dzielnicy przykuły barwne prace wykonane techniką filcowania: kapelusze, maty, dekoracje ścienne. Tworzenie klubów dla osób starszych to piękna i słuszna idea, warta naśladowania.
Stowarzyszenie “Gdańsk Miasto Marzeń” zamierza ją popularyzować poprzez publicystykę i promowanie inicjatywy wśród społeczności gdańskiej. Planuje również organizowanie na terenie Oruni rozmaitych wydarzeń kulturalnych, na które zapewne chętnie przychodziliby mieszkańcy Gdańska, w tym również i zacni nasi gdańscy Seniorzy. Zamysł będzie miał realne odniesienie dzięki współpracy z Radnymi Dzielnicy Orunia. Wstępne rozmowy związane z tym projektem już miały miejsce z Przewodniczacą Rady Dzielnicy p. Agnieszką Bartków.
Do pomysłu i jego realizacji mogą dołączyć się też inne dzielnice, osoby wspierające w ramach wolontariatu oraz wspomagające finansowo przedsięwzięcie. Wracając do projektów o charakterze społecznościowym, Radni Dzielnicy Aniołki nie zapominają też o najmłodszej części społeczności, czyli o dzieciach. Można tu znaleźć małe osiedlowe lub parkowe place zabaw.
Jeden z większych znajduje się przy ulicy Fahrenheita. Dodatkową ofertą dla milusińskich są sobotnie spotkania organizowane specjalnie dla dzieciaczków w Radzie Dzielnicy Aniołki. Warsztaty rękodzielnicze dla dzieci cieszą się dużą popularnością. Ta nieodpłatna forma spotkań jest propozycją dla dzieci od 6-12 lat.
W ramach wspólnej inicjatywy prosto z Dzielnicy Aniołki wyruszyliśmy na Cmentarz Garnizonowy. Tak więc czas spędzony wspólnie był też czasem zadumy i pamięci osób pomordowanych. Radna Piecki- Migowo p. Aleksandra Kowalewska- Wójcik wraz z Prezesem Fundacji “Wschodzące Słońce” oraz przy moim skromnym udziale, jako reprezentantka Stowarzyszenia “Gdańsk Miasto Marzeń”, złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze na grobach Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” pochowanych na Cmentarzu Garnizonowym. Obydwoje w roku 1946 po zakończonej wojnie zostali zatrzymani przez służby UB oraz niesłusznie skazani na karę śmierci.
Kolejnym odwiedzonym miejscem upamiętniającym pomordowanych był obelisk w Klukowie. Stanął on dzięki FIRMIE MURKAM, która była fundatorem kamienia.
W lasach piaśnickich w 1939 roku hitlerowcy przeprowadzili egzekucję 12 tyś. osób, głównie inteligencji- urzędników samorządowych, duchownych, nauczycieli oraz działaczy polskich organizacji.
Dzięki inicjatywie Grupy społecznej #arr oraz regionalisty Wojciechowi Józefowi Konkel z Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego można było pogłębić swoją wiedzę o Pomorzu.
W ramach autorskiego projektu “Budujmy
dobre relacje” wspólnie oddaliśmy hołd pomordowanym.
tekst: beata lewandowska