Opowiedz Nam Swoje Historie

ZAREJESTRUJ SIĘ I PUBLIKUJ W PORTALU GDAŃSK MIASTO MARZEŃ

19 maja 2024

    ORUNIA-ŚW WOJCIECH-LIPCE – informacja o dzielnicy
    O

    DzielniceOrunia Św. Wojciech LipceORUNIA-ŚW WOJCIECH-LIPCE - informacja o dzielnicy

    Najzieleńsza dzielnica miasta

    Podobne artykuły

    Gdańskie wsparcie społeczności LGBT+. Europejskie Forum IDAHOT+

    Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie...

    Policjanci zabezpieczają derby Trójmiasta

    Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie...

    Policjanci zabezpieczają derby Trójmiasta

    Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie...

    Historia dzielnicy

    Początkowo wieś na południe od Starych Szkotów, w odległości 4 km od dawnych fortyfikacji miejskich Starego Przedmieścia. Jej pierwotna lokalizacja wiązała
    się z płynącym do połowy XIV wieku bezpośrednio do Motławy Potokiem Oruńskim (Oraną), przy czym zaczątek osady powstał w miejscu, gdzie ciek ten krzyżował się z prowadzą- cym do Gdańska od południa ważnym szlakiem handlowym Via Mercatorum (obecnie Trakt św. Wojciecha). Po wybudowaniu w połowie XIV wieku Kanału Raduni zabudowa rozwijała się głównie na tzw. niskiej (wschodniej) jego stronie, gdzie w rejonie obecnego przystanku kolejowego Gdańsk-Orunia ukształtował się rodzaj rynku, a właściwie dwóch połączonych ze sobą placów: większego (stanowiącego zakończenie obecnej ul. Żuławskiej i Smętnej) i mniejszego (w rejonie obecnej ul. Gościnnej), które tworzyły charakterystyczny
    dla wielu wsi tego obszaru układ urbanistyczny, tzw. placowy. Zachodnia, wysoka strona kanału, początkowo słabiej zasiedlona, stworzyła korzystną przestrzeń dla zabudowy dworskiej i parkowej (Park Oruński), w mniejszym stopniu mieszkalnej (ul. Nowiny, Ptaszniki).

    Osadnictwo na tym terenie istniało już w epoce brązu (1500 lat p.n.e.) Z Orunią wiążą się wykopaliska archeologiczne dotyczące X–XI wieku. W XVII–XVIII wieku obok gospodarstw rolnych i drobnych zakładów rzemieślniczych pojawiły się także letnie rezydencje i dworki gdańskich patrycjuszy. W 1757 roku nabył tu grunt w dolnej części osady Andreas Schopenhauer, dziadek filozofa, Artura. Ufundował on m.in. aleję lipową.

    W 2. połowie XIX wieku postępowała dalsza modernizacja osiedla, ponadto coraz silniejsze powiązanie z Gdańskiem. W 1869 w sąsiedztwie Parku Oruńskiego i wznoszącej się w nim Góry Pięciu Braci zbudowano wielki zbiornik wodny, rezerwuar wody dla okolicznych osiedli, zasilany wodociągiem aż spod Pręgowa. Podczas działań wojennych w 1945 roku Orunia zaliczała się do dzielnic mniej zniszczonych, niemniej jednak poważnie uszkodzone zostały obiekty sakralne.

    Po wojnie nastąpiła częściowa wymiana ludności, jednak z racji za- mieszkiwania tu przed wojną wielu Polaków, niektóre zakłady usługowe i sklepy kontynuowały swoją działalność pod niezmienionymi szyldami. Już w kwietniu 1945 wznowiła działalność
    pierwsza z oruńskich szkół (Szkoła Podstawowa nr 9) przy Małomiejskiej 58. W roku 1946 w budynku po dawnym domu poprawczym Johannishof przy ul. Żuławskiej 19 powstało Państwowe Liceum (potem Technikum) Wodno-Melioracyjne (po rozszerzeniu oferty edukacyjnej od 1976 Zespół Szkół Rolniczych, a od 1996 Zespół Szkół Inżynierii Środowiska), które w latach 1951–1952 otrzymało nowy budynek szkoły oraz internatu przy ul. Smoleńskiej 5/7. Luterański kościół św. Jerzego przejęli katolicy w 1945 roku i został on oddany do dyspozycji zgromadzeniu salezjanów. W budynkach zaplecza dawnej restauracji Zur Ost-bahn umieszczono najpierw warsztaty mechaniczne; po renowacji i przebudowie tego obiektu w 1953 znalazł tu lokum Dzielnicowy Dom Kultury. Do czasu wybudowania w roku 1962 kina Kosmos w domu kultury funkcjonowało kino Jutrzenka.

    W 2001 roku Orunia ucierpiała podczas wielkiej powodzi po ulewnym deszczu (przerwały się wówczas wały na Kanale Raduni oraz na rzece Raduni).

    Zasoby dzielnicy

    Placówki oświatowe

    Przedszkole nr 9, 80-020 Gdańsk, ul. Nowiny 2

    Przedszkole nr 11, 80-021 Gdańsk, ul. Raduńska 54

    Przedszkole nr 24, 80-001 Gdańsk, Trakt św. Wojciecha 320

    Przedszkole nr 71, 80-028 Gdańsk, ul. Diamentowa 13A

    Szkoła Podstawowa nr 16 im. Władysława Broniewskiego, 80-052 Gdańsk, ul. Ubocze 3

    Szkoła Podstawowa nr 40 im. kpt. Leonida Teligi, 80-012 Gdańsk, ul. Stroma 19

    Szkoła Podstawowa nr 56 im. Andrzeja Struga, 80-037 Gdańsk, ul. Małomiejska 8A

    Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2

    • Technikum nr 14
    • Szkoła Policealna dla Dorosłych nr 14
    • Technikum nr 8
    • Branżowa Szkoła I stopnia nr 8, 80-058 Gdańsk, Smoleńska 5/7

    Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Henryka Wieniawskiego, 80-032 Gdańsk, ul. Gościnna 4

    Kluby i domy sąsiedzkie

    Dom Sąsiedzki „Gościnna Przystań” na Oruni

    Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej ul. Gościnna 14, 80-032 Gdańsk

    Instytucje kultury

    Filia nr 33 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Diamentowa 10

    Stacja Orunia Gdański Archipelag Kultury, ul. Dworcowa 9

    Zespół Pieśni i Tańca Gdański Archipelag Kultury, ul. Dworcowa 9

    Teatr Gdański Archipelag Kultury, ul. Dworcowa 9

    Mediateka na ul. Gościnnej (w przyszłości)

    WSZYSTKIE SUKCESY TO 1% TALENTU I 99 % POTU
    Idąc ku nieokreślonemu w miejscu i czasie końcowi żywota, pragnę dotrzeć tam będąc gotowym na spokojne dokonanie “przejścia” w ten nieznany wymiar. Aby to było możliwe “dzisiaj” aż po ten koniec będę każdego dnia dzielił się z Wami odkryciami, poznanymi nowymi horyzontami w wiedzy, muzyce, kulturze. Gdzie będę mógł wesprę swoim doświadczeniem, zaangażowaniem, czasem..

    Zapraszam do kontaktu, do obserwowania i komentowania.

    Prezes Stowarzyszenia "Gdańsk Miasto Marzeń"

    Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.

    Manager środowisk artystycznych
    Członek KMPOiW "Solidarność"

    Podziel się

    WSPIERAJ NAS!

    spot_img