Stowarzyszenie „Gdańsk Miasto Marzeń” gościło niedawno w Parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla. Zaproszeni byliśmy na spotkanie integracyjne przez Radną Dzielnicy Piecki- Migowo, Panią Aleksandrę Wójcik- Kowalewską, liderkę i założycielkę grupy #aRR.
Przyczynkiem do spotkania były warsztaty prowadzone przez grupę społeczników #aRR pod przewodnim hasłem „Spotkania międzypokoleniowe”, której przewodnią ideą jest budowanie pozytywnych społecznych relacji. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Przedszkolaki wraz z seniorami „złotego wieku”, niezwykle aktywnymi, wspólnie uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Lokal udostępniła nam Dyrektor Niepublicznego Przedszkola pod wdzięczną nazwą „POD DOBRYM ANIOŁEM”, Pani Katarzyna Grajecka
Przykuła moją uwagę przemiła kadra, jak też atmosfera, przestronne sale, świetnie wyposażone, bardzo dobrze zagospodarowane, kolorowe, co stanowi wielką zachętę do uczęszczania do tej placówki przedszkolnej dla przyszłych małych wychowanków. Pomieszczenia znajdują się na terenie właśnie wcześniej już wspomnianej parafii a udostępnione zostały z myślą o dzieciach dzięki uprzejmości tamtejszego Proboszcza ks. kan. Dr Bartłomiej Stark.
„Rzymskokatolicki Kościół parafialny pod wezwaniem Chrystusa Króla. Kościół umiejscowiony przy ul. ks. Rogaczewskiego 55 w Gdańsku Siedlcach. W 1928 została podjęta inicjatywa zbudowania Kościoła dla Polaków- katolików mieszkających w Wolnym Mieście Gdańsku. Fundusze gromadziło Polskie Towarzystwo Budowy Kościoła Chrystusa Króla w Gdańsku, którego prezesem był ks. Franciszek Rogaczewski…Poświęcenie kościoła odbyło się 30 października 1932 z udziałem Komisarza Generalnego RP i licznych delegacji organizacji polskich w Wolnym Mieście Gdańsku. Rektorem kościoła został mianowany już 31 stycznia 1930 ksiądz Franciszek Rogaczewski. Od grudnia 1935 pomagał mu w pracy jako wikary ksiądz Alfons Muzalewski. 1 września 1939 księża Rogaczewski i Muzalewski zostali aresztowani w plebanii. Nowe władze planowały zamknięcie kościoła, jednak ostatecznie przekazano go przeniesionym tu z Wrzeszcza księżom pallotynom. Po 1945, w związku ze zniszczeniem kościoła św. Józefa, kościół Chrystusa Króla stał się kościołem parafialnym parafii św. Józefa. W latach 1958-1972 proboszczem parafii był ks. Kazimierz Kluz, późniejszy biskup sufragan gdański. Dopiero od 26 listopada 1989 zmieniono tytuł parafii i od tego czasu nosi ona nazwę parafii Chrystusa Króla w Gdańsku. Obecnie ulica, przy której znajduje się kościół nosi imię bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego.” Jako ciekawostka można wspomnieć o tym, iż przy kościele został zrealizowany 2 odcinek serialu historycznego Gdańsk 39 (1989) [1].[1] Na kościele została umieszczona tablica poświęcona bł. ks. Franciszkowi Rogaczewskiemu. Nieopodal stoi Pomnik postawiony na Jego cześć. Konkurs rzeźbiarski na realizację projektu pomnika bł. ks. Franciszka wygrali Beata i Maciej Aleksandrowicz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Należy pamiętać, iż duchowny zginął w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym. Z pomysłem budowy pomnika dla pierwszego proboszcza wyszli kapłani oraz wierni parafii. Był to człowiek wielu talentów i o głębokiej duchowości, społecznik, duszpasterz Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk, męczennik Kościoła katolickiego. Grupa #aRR w celu upamiętnienia tak znamienitej postaci zapaliła pod pomnikiem znicze.
Nasze spotkanie przebiegało w przemiłej, rodzinnej atmosferze. Miałam zaszczyt poznać ciekawych fantastycznych ludzi, niezwykle aktywnych, którzy prężnie działają na rzecz lokalnej i nie tylko lokalnej społeczności pod opiekuńczym skrzydełkiem wspomnianej wcześniej Radnej Dzielnicy Piecki- Migowo. Miałam tam zaszczyt spotkać wielu ciekawych ludzi, w tym również dusze artystyczne, między innymi utalentowaną Artystkę Panią Danutę Tkaczyk, której urzekła mnie twórczość. To wspaniała malarka i cudowny skromny, ciepły człowiek. Pani Aleksandra Wójcik- Kowalewska ze szczególną troską i oddaniem dba o swoją grupę społeczników #aRR, gdzie domeną działalności jest organizowanie różnych przedsięwzięć zgodnie z myślą przewodnią zawiązanej grupy: “akcje rodzą relacje- po sąsiedzku”. Uważam, że pomysł, jaki przyświeca rodzajowi ich działalności, jest godny do naśladowania i przyczynia się do integrowania społeczności Gdańskiej. Jak sama wspomina inicjatorka zawiązanej inicjatywy: “wspólne planowanie akcji i ich realizowanie przyczynia się do integracji społeczników, umacnia lokalne środowisko, sprawia, że możemy poczuć siłę i radość działania. A pogłębiające w nas poczucie sprawczości w podejmowanych działaniach okazuje się najlepszym motywatorem”.
Punktem kulminacyjnym spotkania była wystawa przecudnych robótek ręcznych Pań z grupy #aRR oraz spotkanie autorskie lokalnej Artystki Pani Barbary Beleckiej – poetki, autorki tomika wierszy, współtwórczyni wielu antologii, malarki, graficzki, rysowniczki. Proszę mi wybaczyć, że nie ujęłam tutaj wszystkich osób.
O cudnych pracach można by było rozpisywać się i rozpisywać. Zresztą będą mogli Państwo podziwiać te prace na załączonych zdjęciach do felietonu. Natomiast o spotkaniu autorskim nieco więcej informacji w osobnym materiale zamieszczonym również na naszym Portalu społecznościowo-informacyjno-publicystycznym Stowarzyszenia “Gdańsk Miasto Marzeń” /gdanskmiastomarzen.pl/. My, jako gdańskie Stowarzyszenie uważamy, że warto wspierać takie społeczne inicjatywy, gdyż one właśnie integrują społeczeństwo i takich społeczników jak Radna Dzielnicy Piecki- Migowo, p. Aleksandra Wójcik- Kowalewska.
tekst: beata lewandowska
[1] Źródło: Wikipedia