Opowiedz Nam Swoje Historie

ZAREJESTRUJ SIĘ I PUBLIKUJ W PORTALU GDAŃSK MIASTO MARZEŃ

9 maja 2024

    35 Symfonia Haffnerowska Karl Böhm
    3

    KulturaMuzyka35 Symfonia Haffnerowska Karl Böhm

    Podobne artykuły

    35 Symfonia haffnerowska Karl Böhm

    Symfonia nr 35 w D-dur, KV 385, jest jednym z najbardziej energetycznych i dynamicznych dzieł kompozytora.

    Wolfgang Amadeus Mozart – Mistrz nad Mistrze

    Jej pompatyczny wstęp, pełen majestatycznych akordów i błyskotliwych pasaży, natychmiast przyciąga uwagę słuchacza, zapowiadając muzyczną podróż pełną emocji i barwnych kontrastów. Ta symfonia, napisana w roku 1782, jest uważana za jedno z najdoskonalszych osiągnięć Mozarta, demonstrując jego mistrzostwo w manipulowaniu formą, harmonią i teksturą. 

    Co więcej, Symfonia KV-385 wyróżnia się swoją zdolnością do przemawiania do szerokiej publiczności, łącząc w sobie zarówno lekkość klasycznego stylu, jak i głębię emocjonalną, która przewiduje romantyczne tendencje przyszłych pokoleń kompozytorów. Warto zauważyć, że Mozart skomponował tę symfonię na cześć bogatej rodziny Haffnerów z Salzburga, co dodaje dziełu dodatkowego wymiaru historycznego i kulturowego. Dzięki swojej witalności i wyrafinowaniu, 

    Symfonia KV 385 pozostaje jednym z najczęściej wykonywanych i najbardziej cenionych dzieł w repertuarze klasycznym, będącym świadectwem niezwykłego geniuszu Mozarta.

    A tego dzieła najlepiej posłuchać w wykonaniu moich ulubionych Filharmoników Wiedeńskich pod batutą Karla Böhma

    Karl Böhm – Symfonia D-Dur – KV 385 – “Haffnerowska”
    Wolfgang Amadeus Mozart

    I. Allegro con spirito

    II. Andante

    III. Menuetto

    IV. Presto

    Powyższe nagrania niestety wysłane na YouTube mają małą wielkość i jakość. Ale ważne że jeszcze są. Cieszmy się zatem tym wyjątkowym nagraniem.

    Karl Böhm – kim był?

    Karl Böhm był wybitnym austriackim dyrygentem, urodzonym 28 sierpnia 1894 roku w Grazu, który zdobył międzynarodową sławę dzięki swoim interpretacjom dzieł Mozarta, Wagnera i Richarda Straussa. Jego kariera rozpoczęła się w rodzinnym Grazu, gdzie po studiach prawniczych i muzycznych, zadebiutował jako dyrygent w 1917 roku. 

    Wkrótce potem, dzięki rekomendacji Bruno Waltera, Böhm przeniósł się do Monachium, gdzie jego talent szybko został dostrzeżony. W 1927 roku objął stanowisko głównego dyrektora muzycznego w Darmstadt, a następnie w Hamburgu w latach 1931-1934. Jego współpraca z Richardem Straussem w drezdeńskiej Semperoper przyniosła światowe prapremiery takich dzieł jak “Dafne” i “Cisza kobiety”. 

    Po II wojnie światowej, Böhm kontynuował swoją karierę, dyrygując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, w tym w Metropolitan Opera, Royal Opera House w Londynie, Festiwalu w Bayreuth i Festiwalu w Salzburgu. Jego interpretacje dzieł Mozarta są uważane za wzorcowe, a nagrania z Wiener Philharmoniker czy Berliner Philharmoniker są cenione przez krytyków i melomanów. 

    Böhm był również znany z doskonałych wykonawstw oper Wagnera, a jego nagranie “Pierścienia Nibelunga” z Bayreuther Festspiele jest często wymieniane obok tych Herberta von Karajana czy sir Georga Soltiego. Karl Böhm zmarł 14 sierpnia 1981 roku w Salzburgu, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo nagrań i interpretacji, które nadal inspirują i zachwycają kolejne pokolenia miłośników muzyki.

    Metryczka wpisu:

    35 Symfonia Haffnerowska Karl Böhm
    Data opublikowania pierwszej wersji – 22 marca 2009
    Data aktualizacji: 24 marca 2024

    Artykuł 35 Symfonia Haffnerowska Karl Böhm pochodzi z serwisu Moje Quo Vadis.

    WSZYSTKIE SUKCESY TO 1% TALENTU I 99 % POTU
    Idąc ku nieokreślonemu w miejscu i czasie końcowi żywota, pragnę dotrzeć tam będąc gotowym na spokojne dokonanie “przejścia” w ten nieznany wymiar. Aby to było możliwe “dzisiaj” aż po ten koniec będę każdego dnia dzielił się z Wami odkryciami, poznanymi nowymi horyzontami w wiedzy, muzyce, kulturze. Gdzie będę mógł wesprę swoim doświadczeniem, zaangażowaniem, czasem..

    Zapraszam do kontaktu, do obserwowania i komentowania.

    Podziel się

    WSPIERAJ NAS!

    spot_img