Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku uhonorowane.

Regionalne Centrum Wolontariatu /RCW – przypis red./ w Gdańsku uhonorowane zostało nagrodą przyznaną przez Radę Miasta Gdańska za zasługi na rzecz młodzieży. Jest to szczególne wyróżnienie i odgrywa znaczącą rolę w działaniach Wolontariatu Gdańsk.

 

RCW w Gdańsku powstało w 1994r. Od 2001 roku jest samodzielnym stowarzyszeniem działającym w ramach ogólnopolskiej Federacji Centrów Wolontariatu. Projekty realizowane na przestrzeni działalności związane były z aktywizacją społeczności lokalnych. Miały przyczynić się do zmiany postrzegania wolontariatu i wolontariuszy, którzy działają na rzecz pomocy społecznej, prezentując świadomą postawę obywatelską. Wolontariat Gdańsk jest jedyną tego rodzaju organizacją w Gdańsku, która wspiera wolontariuszy w obszarze regionalnym.

 

Promowanie i szerzenie idei wolontariatu przyczynia się do kreowania postaw zasługujących na uznanie. Wspieranie    i dynamiczny rozwój obszarów społecznych z uwzględnieniem szeroko rozumianej działalności wolontarystycznej oddziałuje w sposób pozytywny na zjawisko aktywizowania w wolontariat ludzi młodych.

 

Organizacja nie jest nastawiona na osiąganie zysku. Działania oparte są na równoprawnym współdziałaniu, profesjonalizmie i społecznym zaangażowaniu. Głównym jej  celem jest upowszechnianie idei wolontariatu i aktywności obywatelskiej na rzecz organizacji, instytucji i osób oraz kompleksowe wspomaganie osób zainteresowanych taką aktywnością.  Wszelkie podejmowane działania nastawione są na budowanie społeczeństwa obywatelskiego, aktywnego, uczestniczącego w działaniach na rzecz wolontariatu z uwzględnieniem zasady równości. 

 

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku kreuje działania oraz wypracowuje nowe standardy, którymi dzieli się z innymi na szeszą skalę organizując szkolenia, warsztaty. Regionalne Centrum Wolontariatu Gdańsk w 2022 roku dzięki swojej działalności przyczyniło się do objęcia przez Miasto Gdańsk tytułu „Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022” i było  pierwszy takim miastem w Polsce.

 

Wspieranie młodych ludzi pozwala na stworzenie im przestrzeni do rozwoju. Jest inspiracją do zaangażowania w życie społeczne dzięki czemu  umożliwia to realizację swoich pasji poprzez wolontariat. Dodatkowo przyczynia się to do rozwijania rozmaitych umiejętności i pozwala w sposób aktywny wpływać na swoje otoczenie. Pomoc niesiona innym jest tu priorytetem, dlatego nagroda ta stała się jeszcze większą motywacją do bardziej znacznego wsparcia młodzieży, która będzie kształtować przyszłość Gdańska.

 

Wolontariat Gdańsk ogłasza ponownie w tym roku konkurs „Aktywni w Mieście 2024”. Jest to wyjątkowa okazja dla aktywnych osób, by wyróżnić je oraz nagrodzić za promowanie i działania w wolontariacie na rzecz Gdańska. Konkurs uwzględnia takie kategorie, jak:

• Wolontariusz/-ka roku

• Koordynator/-ka wolontariatu roku

• Organizacja/Firma przyjazna wolontariuszom

• Grupa/klub/rodzina wolontariacka

Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 listopada 2024 r.

Szczegóły można znaleźć na stronie  https://wolontariatgdansk.pl/konkurs-aktywni-w-miescie-2024-wystartowal/

 

Tekst: Beata Lewandowska

 

Podobne wpisy

VI rocznica tragicznej  śmierci Pawła Adamowicza. Świat przemawia językiem nienawiści…

Gdańskie kolędowanie z Dobrodziejami Dzieci. Pomagamy dzieciom chorym i z ubogich rodzin.

Wspólnota Pastelowa w Gdańsku. Mieszkańcy walczą o chodnik dla pieszych.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Czytaj więcej