II Kongres Pomorskiej Ekonomii Społecznej w Gdańsku.

II Kongres Pomorskiej Ekonomii Społecznej w Gdańsku właśnie dobiegł końca. Było to jedno z większych wydarzeń sektora Ekonomii Społecznej w naszym województwie. W programie uwzględniono wystąpienia ekspertów w dziedzinie ekonomii społecznej i ich różnych aspektów, panele tematyczne. Podczas kongresu można było odwiedzić stoiska wystawiennicze pomorskich Podmioty Ekonomii Społecznej   /PES/. Podczas kongresu miało miejsce oficjalne przystąpienie samorządów do Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej.


Krótko o ekonomii społecznej, czym ona tak naprawdę jest?  Stanowi ona sferę, w której podstawą ekonomicznej działalności jest realizacja celów społecznych. Wychodzi ona z rynkiem pracy naprzeciw osobom w trudnej sytuacji życiowej, gdzie ma miejsce wykluczenie społeczne. Do takich osób należą m.in. niepełnosprawni, bezrobotni i seniorzy.

Głównym celem dodatkowo jest także wspieranie podmiotowości i samodzielności tych osób, odbudowa ich zdolności do pełniejszego uczestniczenia w życiu społecznym i zawodowym. To także działania na rzecz rozwoju lokalnego. Tak więc w naszej przestrzeni coraz bardziej pozytywnie odbierane są
przedsiębiorstwa społeczne (np. spółdzielnie socjalne), które zatrudniają co najmniej połowę osób z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym – niepełnosprawnych, bezrobotnych, 30 proc. osób o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Jednostki reintegracyjne integrują społecznie i zawodowo, czyli Zakłady Aktywności Zawodowej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, czy Centra Integracji Społecznej są odpowiedzią na potrzeby osób znajdujących się w trudnych, nietypowych sytuacjach życiowych.

W tym zakresie ogromną rolę odgrywają podmioty działające w sferze pożytku publicznego takie jak stowarzyszenia, fundacje oraz podmioty sfery gospodarczej utworzone w związku z realizacją celu społecznego – spółki non-profit i spółdzielnie, których celem jest zatrudnienie np. inwalidów i niewidomych. Według ostatnich danych w Polsce działa około 100 tysięcy podmiotów ekonomii społecznej. Takie podmioty ekonomii społecznej działają również na terenie Województwa Pomorskiego a w tym Gdańska.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu “Włączamy Pomorskie, który współfinansowany jest ze środków EFS+ w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Odbyło się na terenie gdańskiego AmberEXPO.  Podsumowania całego Kongresu dokonał Maciej Kochanowski, który zawodowo zajmuję się kreowaniem polityki społecznej w szczególności w zakresie ekonomii społecznej na poziomie regionalnym. Pełni też funkcję sekretarza Pomorskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Posiada wieloletnie doświadczenie pracy w samorządzie województwa. Obecnie pracuje jako Kierownik Referatu Analiz i Rozwoju w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Tekst: Beata Lewandowska

Podobne wpisy

Mikołajkowy konwój ciężarówek. 80 ciężarówek na ulicach Gdańska.

“White Christmas”. Koncert Scena Muzyczna w Gdańsku – Oruni.

“Bursztynowy Mieczyk” po raz 30- ty. Gala rozdania nagród w Gdańsku.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Czytaj więcej