Opowiedz Nam Swoje Historie

ZAREJESTRUJ SIĘ I PUBLIKUJ W PORTALU GDAŃSK MIASTO MARZEŃ

19 maja 2024

    100-lecie urodzin “słowika Warszawy” – koncert i książka na cześć prof. Haliny Mickiewiczówny 
    1

    AktualnościKultura w mieście Gdańsk100-lecie urodzin “słowika Warszawy” - koncert i książka na cześć prof. Haliny...

    Podobne artykuły

    Gdańskie wsparcie społeczności LGBT+. Europejskie Forum IDAHOT+

    Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie...

    Policjanci zabezpieczają derby Trójmiasta

    Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie...

    Policjanci zabezpieczali derby Trójmiasta

    Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie...

    Młoda kobieta w eleganckiej sukience uśmiecha się do zdjęcia, ma krótkie falujące włosy

    Halina Mickiewiczówna urodziła się 7 listopada 1923 roku, w Stołpcach na Wileńszczyźnie. Jej mam była Karaimką, a ojciec Polakiem. Dzieciństwo spędziła w Trokach i Warszawie, a artystką chciała być od najmłodszych lat – miała świetne poczucie rytmu, pamięć muzyczną, tańczyła, śpiewała i lubiła być oklaskiwana. Koncert na 100-lecie jej urodzin odbędzie się w Akademii Muzycznej w Gdańsku 7 listopada 2023 r, o godz.18.30

    fot. mat. aMuz

    Tworzyła CSW „Łaźnia” i NOMUS. Pogrzeb Anety Szyłak w najbliższy piątek

    Halina Mickiewiczówna – “najmłodszy słowik Warszawy”

    Nazwano ją “najmłodszym słowikiem Warszawy”, gdy jako uczennica Ady Sari koncertowała podczas okupacji w domach i kawiarniach, czego ówczesny Związek Artystów Scen Polskich nie zabraniał. Z Adą Sari, światowej sławy śpiewaczką operową, łączyła wówczas Halinę Mickiewiczównę wielka zażyłość. Sari nie tylko była jej nauczycielką muzyki, ale również opiekunką – nastoletnia Halina zamieszkała u niej na ponad trzy lata, aż do sierpnia 1944 roku. W tym domu, jak przytacza w książce o Mickiewiczównie autorka Katarzyna Iga Gawęcka, mimo terroru okupacji, świat się zatrzymał. Halina poznawała tu światowe maniery, zasady savoir-vivreʼu i ówczesną elitę Warszawy. Przed  publicznością Halina zadebiutowała 22 maja 1943 roku w kawiarni Lardellego. Obie artystki utrzymywały serdeczny kontakt aż do śmierci Sari w 1968 roku.

    W powojennej Polsce Halina Mickiewiczówna stała się gwiazdą. Jej największe sukcesy przypadły na lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte. Później poświęciła się pracy pedagogicznej. W gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki wykładała od 1972 roku do 2001 roku i wychowała wielu wspaniałych wokalistów. Kilkoro z nich, a także ich wychowankowie weźmie udział we wtorkowym koncercie. 

    okładka książki ze zdjęciem młodej kobiety

    Okładka książki “Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca”

    fot. mat. wyd. Części Proste

    O książce “Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca”

    Podczas uroczystości odbędzie się też promocja drugiego wydania książki Katarzyny Igi Gawęckiej “Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca”. Pierwsze wydanie biografii śpiewaczki ukazało się w 2009 roku. Autorka dość wcześnie zaczęła myśleć o jej rozszerzeniu, gdyż jak wspomina, wciąż zgłaszały się do niej nowe osoby, dzieliły się wiedzą i wspomnieniami. Drugie wydanie uzupełniły więc zdjęcia i pewne fakty.

    Układ książki został podzielony na trzy części. Pierwsza z nich – „Urodzona śpiewaczka”, opisuje życie Haliny Mickiewiczówny do momentu decyzji o podjęciu pracy pedagoga śpiewu, poprzez dzieciństwo i sukcesy na scenie. Druga, pt. „Urodzona pedagog”, skupia się na dokonaniach pedagogicznych, nie pomijając informacji o ważnych dla niej w tamtym czasie wydarzeniach. Trzecia „We wspomnieniach” – zawiera wypowiedzi rozmówców. Całość zamykają „Dodatki”, a w nich: kalendarium koncertów, wykazy nagrań radiowych i płytowych, lista uczniów oraz ważniejszych nagród.

    Biografię uzupełnia również płyta CD zawierającą nagrania Haliny Mickiewiczówny. Płytę przygotował prof. Piotr Kusiewicz. Warto dodać, że ważną osobą w życiu artystycznym Maestry był słynny kompozytor i pianista Władysław Szpilman. Na płycie znalazły się m.in. zachowane w Polskich Nagraniach, piosenki dla dzieci, które Szpilman powierzył wykonaniu Haliny Mickiewiczówny.

    O autorce książki

    Katarzyna Iga Gawęcka jest pisarką i dokumentalistką, autorką między innymi znanej i lubianej animowanej serii dla dzieci „Przytulaki”, zbioru wierszy „Rymowanki z dreszczykiem, chochlikiem i morałem”. Jest również współautorką wielokrotnie wznawianych książek „Kaszëbsczé abecadło” i „Twój pierwszi słoworz”, a także książki „Tyrmand i Ameryka”. Pisze scenariusze i reżyseruje, realizuje filmy i reportaże dokumentalne („Zapomniany przyjaciel. Rzecz o Herbercie Hooverze”, „Amerykański brzeg Leopolda Tyrmanda”, „Amerykańscy eksperci o Polsce”).

    Biografii zatytułowanej „Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca”, która ukazała się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Części Proste – w serii „Słowa na Wybiegu”, poświęciła trzy lata pracy. Przesłuchiwała archiwa, przeprowadzała wywiady, a odwiedzając miejsca, z którymi śpiewaczka była związana, docierała do zapomnianych dokumentów i zdjęć. 

    – Czułam, jak Halina Mickiewiczówna wciąga mnie w przestrzeń swojego życia – wspomina autorka. – Starannie dokumentowała swoje życie. Wiedziała, że pamięć o ludziach trwa krótko, więc trzeba zapisywać, notować, opowiadać. Podjęła się tego trudu, a teraz ja, pisząc o jej życiu, czerpię z jej pracy pełnymi garściami. I choć nigdy osobiście nie spotkałam Mickiewiczówny, słuchając taśm, na których nagrała swoje wspomnienia, mam poczucie, że ta książka powstała przy jej czynnym udziale.

    Koncert na 100-lecie urodzin

    Koncert organizowany przez gdańską Akademię Muzyczną z okazji 100 rocznicy urodzin wybitnej śpiewaczki i wykładowczyni Haliny Mickiewiczówny pt. “Ciepło głosu i serca”, odbędzie się w środę, 7 listopada 2023 r, o godz.18.30, w Sali Koncertowej budynku żółtego ,,B”. Wstęp wolny, wystarczy się zarejestrować – tutaj.

    W programie usłyszmy absolwentów Maestry, wystąpią: Zofia Kotlicka-Wiesztordt, Tania Szczepankiewicz, Iwona Tober oraz ich wychowankowie: Marta Bochenek, Weronika Huebner, Julia Iwaszkiewicz, Maria Malinowska, Karolina Niebrzegowska, Nikolina Stankiewicz. Gośćmi specjalnymi będą: Bogna Forkiewicz, Irena Michalska, Krzysztof Bobrzecki, Olga Ksenicz, zaś przy fortepianie zasiądą – Anna Mikolon, Andrzej Sienkiewicz, Stefano Seghedoni.

    Koncert, który organizuje Katedra Wokalistyki AMuz, poprowadzi prof. dr hab. Piotr Kusiewicz.  

    Wydarzenie zamyka cykl spotkań składających się na obchody 100-lecia urodzin Maestry pod hasłem „100 lat Halino!”.

    WSZYSTKIE SUKCESY TO 1% TALENTU I 99 % POTU
    Idąc ku nieokreślonemu w miejscu i czasie końcowi żywota, pragnę dotrzeć tam będąc gotowym na spokojne dokonanie “przejścia” w ten nieznany wymiar. Aby to było możliwe “dzisiaj” aż po ten koniec będę każdego dnia dzielił się z Wami odkryciami, poznanymi nowymi horyzontami w wiedzy, muzyce, kulturze. Gdzie będę mógł wesprę swoim doświadczeniem, zaangażowaniem, czasem..

    Zapraszam do kontaktu, do obserwowania i komentowania.

    Podziel się

    WSPIERAJ NAS!

    spot_img