WZMACNIANIE POZYCJI KOBIET JAKO IDEA RÓWNOUPRAWNIENIA PŁCI.

WZMACNIANIE POZYCJI KOBIET – Warsztaty dla mieszkanek Gdańska w Centrum Praw Kobiet.

W ramach wspólnego projektu dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska przy współudziale Gdańskiego Funduszu Równości 2024 powstała nowa inicjatywa w naszym mieście, dzięki której przeprowadzane będą warsztaty dla kobiet i dziewcząt od 16 roku życia.

Warsztaty organizuje organizacja Centrum Praw Kobiet. Fundacja zajmuje się działaniami na rzecz równego statusu kobiet, zrównania roli kobiety i mężczyzny w życiu publicznym oraz w rodzinie.

Dedykowane są dla wszystkich kobiet a w szczególności dla pań, które doznały w związkach lub rodzinie przemocy psychicznej i fizycznej. Specjaliści zadbają o rozwój wewnętrzny kobiet, psychoedukację. W ramach warsztatów z autoterapii odbywać się będą spotkania, gdzie będzie można stworzyć własne rękodzieła.

Całe przedsięwzięcie wspomagane jest przez Miasto Gdańsk w ramach Gdańskiego Projektu Funduszu Równości. Głównym celem spotkań jest poprzez użycie odpowiednich narzędzi wzmocnienie pozycji kobiet. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

WZMACNIANIE POZYCJI KOBIET – zajęcia i spotkania

Odbywać się będą one w terminach ustalonych w harmonogramie spotkań, czyli od lipca do sierpnia w Centrum Praw Kobiet w Gdańsku na ulicy Gdyńskich Kosynierów 11. Niestety liczba miejsc jest ograniczona do 15 osób maksymalnie. Zajęcia rozpoczynają się od 20 lipca.

W programie przewidziane są warsztaty edukacyjne z zakresu prawa. Dotyczyć będą kwestii prawnych w zakresie równouprawnienia kobiet, dbałości o własne granice, prawa i bezpieczeństwa oraz przeciwdziałania dyskryminacji.

Warsztaty z autoterapii zawierać będą elementy psychoedukacji. Będą miały za zadanie budowania samoświadomości oraz udzielania pomocy w zakresie uzyskania równowagi psychicznej, jak również pozwolą na odkrycie w sobie potencjału twórczego, wewnętrznego rozwoju i odkrywania talentów oraz odnajdywania w tym wszystkim swoich emocji.

W spotkaniach będą mogły uczestniczyć już panie w wieku od 16-18- tu lat. Osoby niepełnoletnie uzyskać będą musiały zgodę opiekuna prawnego. Tutaj udział jest też bezpłatny. Niepotrzebne jest doświadczenie artystyczne ani szczególne umiejętności. Warsztaty noszą się z zamysłem budowania samoświadomości w zakresie swoich praw wśród młodych dziewcząt a także mogą być przyczynkiem do rozwijania twórczych zdolności.

Działania godne promowania i stanowiące zachętę do działania na rzecz praw kobiet, ale też równości płci. W przyszłości planuję zorganizować kampanię równości płci z uwzględnieniem roli kobiety we współczesnym świecie. Być może we wrześniu podjęte zostaną pierwsze rozmowy z  Radną Miasta p. Sylwią Cisoń oraz pozostałymi chętnymi do współpracy paniami w celu zorganizowania całego przedsięwzięcia.

WZMACNIANIE POZYCJI KOBIET – wsparcie pani Poseł Kołodziejczak

Swoje zaangażowanie zadeklarowała wstępnie rownież pani Poseł Magdalena Kołodziejczak. Mam nadzieję, że dołączą się do nas też inne organizacje,  stowarzyszenia, fundacje jak też uda nam się wyróżnić inicjatywę poprzez  patronat honorowy nad wydarzeniem, który przejmą panie: Prezydent Aleksandra Dulkiewicz oraz Wiceprezydent Monika Chabior.

Liczę też w tym względzie na współpracę Urzędu Miasta Gdańsk oraz Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Każdy głos, każda pomoc w tym przedsięwzięciu są ogromnie istotne. Wszelkie podjęte działania na rzecz kobiet, mające na celu uświadamianie im ich praw, precyzuje tu nowy kierunek dążności do podjęcia wszelkich starań zmierzających do wytyczenia nowej istotnej roli płci żeńskiej i przeciwdziałaniu wszelkiej dyskryminacji płciowej.

Warto uświadamiać i dążyć do wzajemnej akceptacji płci bez uwzględniania dominacji i podmiotowego traktowania. Pragnę zachęcić do mówienia o tym problemie, do organizowania dysput, warsztatów, grup dyskusyjnych. Niedawno również prowadziłam grupę Pro-arte przy KCT w Gdańsku. Spotkania miały charakter edukacyjny, wspierający oraz terapeutyczny.

Zajęcia były prowadzone w kontekście rozwoju duchowego, emocjonalnego oraz wpłynąć miały pozytywnie na psychikę. Ich głównym celem było zniwelowanie napięć emocjonalnych u osób potrzebujących wsparcia, zapoznanie z technikami, które przyczyniały się do wewnętrznego wyciszenie, podnosiły poczucie własnej wartości oraz sprzyjały łagodzeniu traumatycznych przeżyć.

Oczywiście zajęcia były otwarte dla wszystkim bez wykluczenia żadnej z płci. Podejmowanie się takich działań ma głęboki sens. Niweluje dysproporcje w myśleniu dotyczącym zróżnicowania płciowego oraz koryguje tendencyjność do przedstawiania płci męskiej jako formy nadrzędnej i dominującej, a co za tym idzie utrzymywaniu płci żeńskiej w patriarchalnej domenie podrzędności w hierarchii płciowej i wyznaczania dominującej roli  w stosunkach rodzinnych i społecznych mężczyzny. Czas zmienić stereotypy myślowe i postawić w końcu międzypłciowy znak równości.

Tekst: Beata Lewandowska
Portal Gdańsk Miasto Marzeń

Polecam też inny mój artykuł:

Podobne wpisy

Mikołajkowy konwój ciężarówek. 80 ciężarówek na ulicach Gdańska.

“White Christmas”. Koncert Scena Muzyczna w Gdańsku – Oruni.

“Bursztynowy Mieczyk” po raz 30- ty. Gala rozdania nagród w Gdańsku.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Czytaj więcej