Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Nowe wyzwania, projekty, konkursy.

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku startuje z nowymi projektami. Pierwsza propozycja to udział w wolontariacie sportowym
podczas 62. Biegu Westerplatte. Biegamy i pomagamy – to pomysł dla tych wszystkich, którzy są gotowi na takie wyzwania. Jest to również okazja do aktywnego uczestnictwa w zorganizowaniu wydarzenia upamiętniającego 85. rocznicę Obrony Polskiego Wybrzeża. 

Kolejny pomysł  na wolontariat to zachęcenie przyszłych wolontariuszy przy organizacji wydarzeń kulturalnych, sportowych lub charytatywnych.  Jeśli planowany jest udział w takich przedsięwzięciach i aktywnie chcemy zaangażować się, to nic prostszego…wystarczy wziąć udział w szkoleniu proponowanym przez Centrum Wolontariatu: Zarządzanie wolontariatem akcyjnym. Pozwoli to przyszłym wolontariuszom na podniesienie swoich kompetencji. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się jak można efektywnie koordynować wolontariuszy, zapoznać się z formalnymi aspektami, jak również inspirować się w działaniach najlepszymi praktykami.

W „Wolnej Strefie Wiedzy” na stronie centrum 
https://wolontariatgdansk.pl/obowiazki-wolontariusza/ można zapoznać się z obowiązkami wolontariuszy. Pomagać musimy w sposób odpowiedzialny. Za tym idzie oczywiście wielka satysfakcja i poczucie spełnienia, ale dodatkowo przestrzegać musimy określonych zasad. Pomaganie zobowiązuje tak więc zanim podejmiemy nowe wyzwania to powinniśmy podjąć decyzję świadomie, gdyż wiąże się to z pewnymi obowiązkami, naszymi umiejętnościami, naszą sumiennością. Jeśli zdecydujemy się na rezygnację z wolontariatu wystarczy o tym poinformować organizatora.

Warto też wspomnieć o
trwającej II edycji naboru wniosków na mini granty do Gdańskiego Funduszu Senioralnego. Wszystkie osoby, które ukończyły 60 lat mają szansę na uzyskanie grantów na realizację swoich własnych pomysłów na rzecz lokalnej społeczności.

Wystarczy podjąć działania w grupie co najmniej 3 osobowej, stworzyć projekt i wspólnie po wypełnieniu wniosku na stronie zacząć ubiegać się o dofinansowanie do 1000 złotych. Mini granty dotyczą obszarów:
aktywność obywatelska, integracja społeczna, kultura, edukacja, czy zdrowie i dobrostan. Wnioski składamy do 16 września 2024 roku do godziny 16-tej.

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku ogłasza jak co roku konkursy na Wolontariusza i Koordynatora Roku Korpusu Solidarności 2024. Jest to forma podziękowania za zaangażowanie wszystkim tym, którzy na co dzień wspierają organizacje i instytucje poprzez swoje zaangażowanie w wolontariat. Jeśli w Twoim przekonaniu uważasz, że ktoś jest wyjątkowym wolontariuszem i świetnym koordynatorem to możesz zaproponować wybraną osobę, grupę osób, organizację, którzy podejmują działania dla społeczności, ludzi, którzy potrzebują pomocy.
Konkurs trwa do 29 września 2024 r.

Do konkursu możemy zgłosić również aktywnych seniorów, bo właśnie ruszyła XII edycja Konkursu „Aktywni Seniorzy. Jest wiele osób w Złotym Wieku, którzy są czynnie zaangażowani w działania na rzecz Miasta Gdańsk a czynią to z wielką pasją, którą mogliby zarazić niejednego młodego człowieka.

Bierzmy więc z nich przykład. Konkurs to szansa, by wyróżnić osoby, grupy i miejsca, które są szczególnie przyjazne seniorom.
A oto kategorie konkursowe:
aktywny Senior/Seniorka, grupa Seniorów / Klub Seniora, miejsce Przyjazne Seniorom”.

Jeśli znacie kogoś, kto zasługuje na wyróżnienie to koniecznie zgłoście go na stronie centrum.
Wszelkie niezbędne dokumenty oraz dodatkowe informacje znajdziecie na stronie.

Wolontariat Gdańsk
https://wolontariatgdansk.pl
Wolontariat Gdańsk: Strona główna.

Tekst: Beata Lewandowska

Podobne wpisy

Aktywni Seniorzy w Gdańsku. VI Targi Pracy i Aktywności Seniorów.

Buroszara rzeczywistość zapylonych gdańskich dzielnic c.d.. „Porciaki” nie odpuszczają!

“WYBÓR MAM – NIE ZABIJAM”.
Projekt Polskiego Związku Motorowego w Gdańsku.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Czytaj więcej