Gdańsk urzeka. Architektura Starego Miasta.

Gdańsk  urzeka o każdej porze roku. Porą letnią błyszczy w słońcu, jesienią mieni się kolorami, zimą urzeka nastrojowymi światełkami, czasem śpi pod kołderką śniegu, by na wiosnę na nowo rozbudzić się życiem i rozzielenić się soczystą piękną, młodą zielenią listowia a póżniej ponownie ubarwić się pierwszymi kolorowymi kwiatami.

Stare Miasto nie posiada rynku. Krzyżacy z Zakonu Krzyżackiego poczynili ogromne zniszczenia w grodzie. W 1377 roku Stare Miasto przybrało przywilej lokacyjny. Po pięciu latach władze miasta zdecydowały o powstaniu ratusza i tak powstał Ratusz Miejski natomiast rynku nie wybudowano.

Główne Miasto w Gdańsku jest najbardziej reprezentacyjną częścią historycznego zespołu urbanistycznego. Gdańsk po drugiej wojnie światowej poległ w gruzach. Wiele zabytków uległo zniszczeniu. Udało się jednak odtworzyć budowle z wielką dokładnością, zachowując ocalałe fragmenty budowli.

Dziś zdumiewa nas piękno Starego Miasta,
które rozciąga się między Podwalem Staromiejskim do ul. Wałowej i od Podwala Grodzkiego do Zamczyska i Motławy. Zajduje się tak między innymi Kościół św. Katarzyny, Kościół św. Brygidy, Ratusz Starego Miasta, Wielki Młyn z Muzeum Bursztynu.

Główne Miasto natomiast to ulica Długa, Długi Targ i okoliczne uliczki. W Głównym Mieście zlokalizowanych  jest więcej zabytków i to one cieszą się największą popularnością wśród turystów. Bazylikę Mariacką czy Fontannę Neptuna zobaczycie, zwiedzając Główne a nie Stare Miasto.

Pierwotnie w celach obronnych Miasto Gdańsk otoczone było murami obronnymi, ich pozostałości mają ponad 680 lat. Fragmenty można jeszcze odnaleźć w mieście, jak też przyległą basztę latarnianą.

Będąc w Gdańsku warto przemierzyć
najlepiej z przewodnikiem słynną Drogą Królewską. Jest to trasa spacerowa, którą można też odnaleźć w przewodnikach. Każdy kto odwiedzi nasze miasto musi koniecznie przemierzyć ulicę Długą oraz Długie Pobrzeże nad Motławą, gdzie można zobaczyć naszego Żurawia, czyli dźwig portowy.

Na Długiej niepodzielnie króluje Neptun z trójzębem, przykuwają uwagę kamieniczki gdańskie. Dwór Artusa lśni bielą i złoceniami w słońcu a bramą u końca ulicy przechodzimy nad Motławę. Złota Brama na początku, jeszcze obecnie restaurowana zaprasza nas do spaceru wzdłuż kamieniczek.

Na ulicy Długiej mieści się na wiele kafejek, restauracji. Szczególnie wieczorową porą, przy blasku lamp, świeczek, świateł, światełek możemy spędzić cudowne, magiczne chwile. Tam też znajduje się Teatr w Oknie dostępny dla przechodniów. / https://teatrwoknie.pl – przypis red./

Zapraszam też na spektakle do Teatru Szekspirowskiego, który jest kontynuacją pierwotnego teatru. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że Gdańsk był licznie odwiedzany w dawnych czasach przez Anglików i Szkotów. Po dziś dzień dla upamiętnienia bytności szkockich rzemieślników mamy Stare i Nowe Szkoty. Jest to obszar historyczny w Gdańsku, leżący pomiędzy osiedlem administracyjnym Orunia – Święty  Wojciech-Lipce i dzielnicą Chełm.

W Gdańsku jest wiele zabytków godnych zwiedzenia i obejrzenia. Domy mieszczan, kamienice budowane były w charakterystyczny sposób. Wszystkie przylegały do siebie. Charakteryzują się ciekawą kolorystyką, wnętrza są wyjątkowe, gdyż duży nacisk kładziono na upiększanie elewacji zewnętrznych jak i wnętrz. Dwór Artusa jest jednym z takich przykładów.

Gdańsk jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Europie. W Polsce uzyskał miano największego miasta, włączając w to linie przybrzeżne wody. Jeśli chodzi o turystykę to corocznie odwiedzają go miliony turystów, którzy chętnie do niego powracają. Jest w nim jakaś niepowtarzalna magia.

Gdańsk jest również kolebką Solidarności. W Europejskim Centrum Solidarności znajduje się muzeum, które jest przepełnione duchem naszych solidarnościowych zrywów i walki o lepsze jutro. To symbol Gdańska i niezatarta karta historii. 

Tekst: Beata Lewandowska
Foto: Beata Lewandowska /Gdańsk moimi oczami/

Pozostałe zdjęcia z archiwum Gdańska

Polecam

https://www.gdansk.pl

Prosimy o pomoc w utrzymaniu Portalu Publicystyczno-Informacyjno-Kulturalnego gmm.net.pl  i wpłacanie cegiełek, darowizn, które można odliczyć od podatku –  nie więcej niż kwotę, która stanowi 6% dochodu ❤️

Nasz numer konta
70 1090 1098 0000 0001 5675 9627

Osoby zainteresowane zdjęciami proszę o kontakt na Fb lub priv

Podobne wpisy

VI rocznica tragicznej  śmierci Pawła Adamowicza. Świat przemawia językiem nienawiści…

Gdańskie kolędowanie z Dobrodziejami Dzieci. Pomagamy dzieciom chorym i z ubogich rodzin.

Wspólnota Pastelowa w Gdańsku. Mieszkańcy walczą o chodnik dla pieszych.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Czytaj więcej