Wywiad z Prezydent Miasta Gdańsk
Aleksandrą Dulkiewicz
Gdańsk jest miastem tolerancyjnym, kolorowym, otwartym na wszelką różnorodność kulturową i wyznaniową. Miastem wolnym od propagowania języka nienawiści. Chętnie odwiedzanym przez rzeszę turystów z całego świata. Nasze miasto przechodziło wiele burz dziejowych. Dzisiaj zajmuje silną pozycję. Jesteśmy wysoko oceniani przez inne miasta hanzeatyckie. W ramach członkostwa współpracujemy tutaj w dziedzinie gospodarczej, kulturalnej, socjalnej oraz edukacyjnej i ta współpraca układa się pomyślnie.
Dzisiaj rozmawiam z Prezydent Miasta Gdańsk, Panią Aleksandrą Dulkiewicz. Rodowita gdańszczanka, prawnik, samorządowiec.
Kadencja najdłuższa, bo trwająca pięć i pół roku. Zapewne trudna i wymagająca pełnej mobilizacji. Szczególnie dotyczy to trudnego czasu, z jakim wszyscy musieliśmy ostatnio się zmierzyć.
Wywiad z Prezydent Miasta Gdańsk Aleksandrą Dulkiewicz – o Prezydenturze
BL – Kiedyś zakorzenił się stereotyp, że samorządy to tylko iście męskie rządy. Jest Pani jakoby zaprzeczeniem tego. Kobiet zajmujących ważne funkcje jest obecnie coraz więcej. Niepodzielnie piastuje Pani urząd Prezydent Miasta Gdańska szereg lat i miejmy nadzieję, że tak pozostanie. Muszę tu wspomnieć, że kobiet piastujących taką funkcję w Polsce jest bodajże 12-ście. Przy ilości miast w naszym kraju to niewielka ilość. Miejmy nadzieję, że ulegnie to zmianie. Teraz może czas na aktywność kobiet w naszym kraju?…
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska: – Bardzo liczę na to, że pań na stanowiskach kierowniczych w naszych miastach, gminach, powiatach będzie po tych wyborach dużo więcej. Faktycznie, jeśli chodzi o posady wójta, starosty czy prezydenta miasta na 100 miast prezydenckich, tylko w 12 rządzą kobiety. Inaczej to wygląda, gdy spojrzymy na poziom sołectw, bo sołtysek mamy blisko połowę. Cały czas brakuje nam kobiet w polityce, tej samorządowej również.
BL – Gdańsk pobił kolejny rekord Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebraliśmy blisko ponad 1.8 mln. Miejmy nadzieję, że nasze miasto będzie za to docenione w szczególny sposób. 25 tysięcy złotych z aukcji gry w tenisa z Prezydent Dulkiewicz to jeden z rekordów WOŚP, tak więc wielkie gratulacje dla Pani. To zdaje się, że nie jedyna licytacja wypływająca z Pani inicjatywy?
– Jestem otwarta na każdą inicjatywę, która wspiera ważny społecznie projekt. Na licytację wystawiam różne przedmioty, a niekiedy ofiarowuję czas na wspólny obiad czy spacer. W ostatnich latach w ten sposób wspierałam np. Fundację Hospicyjną. W dzień Wszystkich Świętych co roku dołączam do kwestujących na cmentarzach. Z okazji świąt, zawsze przygotowuję paczkę dla ludzi w potrzebie, ostatnio są to głównie osoby starsze, samotne. Podobnie robi bardzo wiele gdańszczanek i wielu gdańszczan, czego byliśmy świadkami chociażby w trakcie pandemii. To dla mnie duża radość.
Wywiad z Prezydent Miasta Gdańsk Aleksandrą Dulkiewicz – o Kulturze
BL- W Gdańsku zawsze dużo dzieje się. Jest wiele imprez kulturalnych m.in. festiwal Solidarity of Arts, koncerty powiązane z tym wydarzeniem. Europejskie Centrum Solidarności prowadzi wiele działań obywatelskich. Między innymi można tu wymienić: Zrozumieć Sierpień, Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy, Maraton Solidarności. Solidarność. Wolność, odwaga to nasze gdańskie dziedzictwo- genius loci- duch miejsca. Staliśmy się przykładem dla innych krajów. Centrum upowszechniania dziedzictwa Solidarności ECS odwiedzają tłumy ludzi, w tym rzesza obcokrajowców. Gdańsk jest miastem znanym na całym świecie. To zaszczyt piastować tak ważną funkcję w tym wyjątkowym mieście. Myślę, że też i duża odpowiedzialność.
– Odpowiedzialność wielka, ale i też dużo satysfakcji z pracy, gdy się ma dobrą, mocną drużynę. A taką udało mi się w ostatnich pięciu latach zbudować. Z tą ekipą idziemy teraz do wyborów. Na listach do Rady Miasta mamy kandydatów o bardzo różnej wrażliwości społecznej, o różnych profesjach, zasłużonych dla miasta samorządowców i wielu młodych ludzi, aktywnych, chętnych do działania. Taka różnorodność jest wartością w budowaniu lokalnej wspólnoty, żeby do współrządzenia byli dopuszczeni wszyscy kochający miasto, mający naprawdę Gdańsk w sercu.
Wywiad z Prezydent Miasta Gdańsk Aleksandrą Dulkiewicz – o Tolerancji
BL- Gdańsk to miejsce, gdzie prowadzi się politykę antydyskryminacyjną. Jesteśmy otwarci na mniejszości narodowe, etniczne, religijne oraz dotyczące zróżnicowanej tożsamości seksualnej- oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nie uznajemy nienawiści rasowej, czy narodowościowej. Jesteśmy miastem kolorowym. Te słowa mają szczególną rangę. Brzmią jak motto ś.p. Pawła Adamowicza, poprzedniego Prezydenta Gdańska.
– W poprzedniej kadencji uchwaliliśmy Model na Rzecz Równego Traktowania, który wyznacza naszą, miejską politykę równościową. W tej kadencji przygotowaliśmy kampanię Gdańsk Miasto Równości. Wszystko po to, by każdy czuł się tu dobrze, a w razie pojawienia się życiowych problemów mógł liczyć na wsparcie. Nasza kampania poruszała nie tylko kwestie równości płci czy dyskryminacji ze względu na orientację, ale również temat nierówności wynikających na przykład ze statusu majątkowego. Ten, kto wpadł w spiralę zobowiązań wie, jak trudno wyjść z zadłużenia. Nie zapominamy również o kwestii otwartości na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, miasto należy również do nich, muszą mieć na przykład równy dostęp do kultury.
Wywiad z Prezydent Miasta Gdańsk Aleksandrą Dulkiewicz – o uznaniu w Europie
BL- Wśród miast przyjaznych ludziom Gdańsk znalazł się na czele prestiżowego rankingu. Ujął polityką dbałości o seniorów. Uwzględniono też wsparcie dla osób niepełnosprawnych.
– Tak, w rankingu dotyczącym jakości życia, zleconym przez Komisję Europejską, Gdańsk jest na 4 miejscu wśród miast europejskich. Wyprzedzają nas szwajcarski Zurych, stolica Danii Kopenhaga i holenderskie Groningen. Wysoka pozycja w rankingu, który powstał w oparciu o opinię samych mieszkańców, nie zwalnia nas oczywiście z jeszcze bardziej wytężonej pracy, bo mamy sporo do zrobienia.
BL- Realizowanych było wiele projektów sprzyjających rozwojowi dzielnic Gdańska na poczet społeczności gdańskiej. Działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, dostępności transportu publicznego, na rzecz dzieci, seniorów i integracji międzypokoleniowej, osób niepełnosprawnych, na rzecz kultury i sztuki oraz wspierania projektów pozwalających na zwiększenie przyjaznego nastawienia i otwartości na ludzi. Szacując te wszystkie wydatki myślę, że podczas Pani kadencji w miarę możliwości przeznaczone były spore środki z budżetu miasta na te cele. Odnowiono też dużo starych budynków. Miejmy nadzieję, że ten stan rzeczy utrzyma się w dalszym ciągu?
– Dzięki programom rewitalizacji wyremontowaliśmy w Gdańsku niemal sto kamienic. Tylko w ostatniej kadencji oddaliśmy ponad 1800 mieszkań miejskich za ponad 250 mln zł. I nie mówimy ostatniego słowa, bo w tej chwili trwa wielki remont na Biskupiej Górce zarówno budynków, jak i ulic, chodników, skwerków. Rewitalizacji poddawane jest Dolne Miasto, przygotowujemy się do prac w Nowym Porcie. Nasz Gdańsk pięknieje z miesiąca na miesiąc i tak będzie w kolejnej kadencji, jeśli tylko wyborcy obdarzą mnie zaufaniem.
Wywiad z Prezydent Miasta Gdańsk Aleksandrą Dulkiewicz – o kondycji miasta
BL- Gdańsk, jak również i inne miasta musiały zmierzać się z problemami finansowymi szczególnie w trudnym dla nas wszystkich okresie pandemii. Pamiętam też, że miały miejsce trudne okoliczności związane z energią dla Gdańska. Groziło to nam nawet załamaniem budżetu. Zagrały tu pewne niejasności: brak ofert przetargowych dla Gdańska, czy też unieważnione przetargi oraz brak partnerstwa w takiej sytuacji ze strony niektórych osób sprawujących władzę w kraju. Ponadto były niejasne deklaracje odnośnie zamrożenia stawek energii dla samorządowców, czy dodatkowy podatek dla firm. Zwołany został przez Panią sztab kryzysowy. Stworzył się poważny problem, ale udało się temu jakoś zaradzić. Gdańsk starał się oszczędzić na kosztach i współdzielić wydatki przeznaczone na przesył energii?
– W Gdańsku kilka lat temu założyliśmy tzw. grupę zakupową, dzięki czemu energię nabywamy hurtowo, czyli znacznie taniej. To są konkretne oszczędności sięgające nawet 80 milionów złotych rocznie! Poza naszymi, miejskimi instytucjami w grupie zakupowej są również sąsiednie gminy, powiaty, spółki samorządowe. Robimy, co możemy, żeby wydawać publiczny grosz „po gospodarsku”.
Mam jeszcze jedną bardzo dobrą wiadomość. Wkrótce zostanie oddany do pełnej eksploatacji Port Czystej Energii. To nowoczesna spalarnia odpadów, jedna z najczystszych dla środowiska naturalnego w Europie. Będzie pracować dla nas, produkując energię elektryczną i ciepło. Proszę sobie wyobrazić, że planowana roczna produkcja energii elektrycznej jest tak duża, że moglibyśmy dzięki niej przez 3,5 roku wprawiać w ruch gdański tabor tramwajowy i przez 11 lat oświetlać nasze drogi.
BL- Nowy Polski Ład też zagrał na niekorzyść samorządowców. Zburzył moim zdaniem płynność finansową gmin. Tak więc kadencja 2019-2024 obfitowała w trudne wydarzenia. To był trudny okres dla państwa, przedsiębiorców oraz gmin.
– W liczbach to wygląda tak, że na wprowadzeniu Polskiego Ładu nasze miasto straciło 800 milionów złotych. To oznacza, że gdyby udział w podatku w czasach rządów PiS się nie zmienił, w kasie miasta byłoby blisko 1 miliard złotych więcej. Do tego zablokowane KPO i nowe fundusze europejskie. Musieliśmy ustawiać się w kolejce po swego rodzaju inwestycyjne zapomogi, którymi rządzili politycy PiS. I dzielili te pieniądze bez transparentnych zasad, równych dla wszystkich. Ten czas szczęśliwie już za nami, mamy duże projekty, jak PKM Gdańsk Południe czy trasa tramwajowa Gdańsk Południe–Wrzeszcz.
Wywiad z Prezydent Miasta Gdańsk Aleksandrą Dulkiewicz – o dbałości o Miasto
BL- Gdańsk szczęśliwie udźwignął ciężar braku dofinansowania z Unii Europejskiej. Okazał się być miastem gospodarnym. Mamy za sobą pomimo tych deficytów finansowych ogrom zrealizowanych inwestycji.
– Tak, w tej kadencji oddaliśmy przebudowaną całkowicie trasę tramwajową na Stogi, wiadukt Biskupia Górka, Nową Warszawską, pętlę Adamowicza, czy wreszcie drogę wraz z tramwajem wzdłuż al. Adamowicza. Udało nam się rozpocząć również pierwszy etap Nowej Świętokrzyskiej. Prowadzimy już prace remontowe na Kielnieńskiej, remontujemy ulice w Śródmieściu. Dużo więcej jednak przez nami.
Wywiad z Prezydent Miasta Gdańsk Aleksandrą Dulkiewicz – o projekcie Gdańsk Południe
BL- Teraz w planach kolejne wielkie przedsięwzięcia, kolejne inwestycje, chociażby “nowa świętokrzyska i PKM Południe”, w tym też droga dojazdowa na Orunię Górną, osiedla położone na południu miasta /Zakoniczyn w kierunku Kowale/. Dużą bolączką są także przejazdy kolejowe na Oruni. Cieszy nas ten fakt, że zmieni się za jakiś czas ta sytuacja, gdyż korki w godzinach szczytu są znaczącym problemem dla wszystkich osób dojeżdżających i powracających z pracy, jak też uczniów szkół oraz studentów uczelni.
– Jesteśmy w trakcie wyboru wykonawcy projektu budowlanego dla PKM Gdańsk Południe. To będzie największy w historii miasta projekt inwestycyjny warty 2 miliardy złotych. Co ważne, zbudujemy nie tylko nową linię kolejową, dzięki czemu w 6 minut przejedziemy z pętli Świętokrzyska do Śródmieścia, ale powstaną nowe centra dzielnicowe, miejsca usług, pracy, kultury, nowe szkoły i domy sąsiedzkie. To będzie absolutnie epokowy projekt, z którego skali oddziaływania chyba jeszcze nie zdajemy sobie sprawy.
Wywiad z Prezydent Miasta Gdańsk Aleksandrą Dulkiewicz – o mieszkalnictwie
BL- Gdańsk przystąpił do programu BGK- Mieszkanie na start z dopłatą do czynszu. Jest to szansa dla młodych rodzin, by mieć własne lokum. W grę wchodzi tu wynajem mieszkań w budynkach TBS na dość dobrych zasadach. W dużej mierze ułatwiających egzystencję rodzin. Wchodzą tu w rachubę preferencyjne warunki w tym zniżkowe stawki czynszu. Oddanych zostało 111 mieszkań. Czy będą pozyskiwane nowe mieszkania? Są tereny np. na Oruni, czy nieużytki w innych miejscach Gdańska, gdzie można by było realizować inwestycje. Co Pani sądzi o budownictwie zwanym wertykalnym?
– Uważam, że problem dostępu do tanich mieszkań na wynajem jest wciąż nierozwiązany. Oczywiście jako samorządy robimy, co możemy, żeby przybywało nam mieszkań w TBS. W Gdańsku mamy około 250 tysięcy lokali mieszkalnych, a wciąż brakuje nowych. Jestem gotowa do współpracy z rządem w kwestii finansowania budowy mieszkań. Program mieszkaniowy poprzedniej ekipy rządowej spalił na panewce. Zarówno koszty, jak i standard mocno odbiegają od ambitnych planów Mieszkania plus. Przykładem może tu być nie najlepiej wykonane osiedle w Gdyni Kaczych Bukach.
Wywiad z Prezydent Miasta Gdańsk Aleksandrą Dulkiewicz – w kierunku miasta marzeń.
BL- Zurych w Szwajcarii, Kopenhaga- Dania, Groningen- Holandia to miasta europejskie, w których żyje się najlepiej. Przypomnijmy, że Gdańsk może nie zajął podium, ale jest w rankingu dość wysoko, bo uplasowaliśmy się na czwartym miejscu z wynikiem aż 95%. Badania przeprowadzone były na zlecenie Komisji Europejskiej. Tak więc niewiele brakowało nam do podium. To wielki sukces dla władz.
– Jesteśmy na dobrej drodze do zajęcia miejsca na podium. Mamy dużo planów i wiele entuzjazmu, żeby je zrealizować. Jeżeli gdańszczanki i gdańszczanie w wyborach 7 kwietnia zaufają mnie samej i zespołowi, który stworzyłam, to nasze miasto będzie jeszcze piękniejsze, a życie codzienne przyjemniejsze.
BL- Dziękuję uprzejmie za rozmowę. Życzę Pani Prezydent wielu sukcesów i kolejnej udanej kadencji. Może nadszedł teraz czas na kobiety…
Z Prezydent Miasta Gdańsk, p. Aleksandrą Dulkiewicz rozmawiała Beata Lewandowska
/Stowarzyszenie “Gdańsk Miasto Marzeń”/
Zobacz inne materiały mojego autorstwa:
- Agnieszka Bartków Okręg 1 pozycja 7
- MANIFA 2024 Prawa Kobiet
- Aktywni w mieście – Gala wolontariatu w ECS Gdańsk
Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.
Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"