Współpraca między Radami Dzielnic. Bal Seniora.

W szkole podstawowej numer 86 imienia Jerzego odbył się Bal Seniora. Współorganizacją Imprezy zajęła się szkoła oraz Rady Dzielnic Ujeścisko – Łostowice Gdańsk oraz w ramach realizacji projektu z myślą o seniorach Rada Dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Bilety wstępu rozeszły się jak świeże bułeczki. Oczywiście wstęp był wolny. Sala, dekoracje zostały przygotowane między innymi przez uczniów szkoły a poczęstunkiem zajęły się panie ze szkolnej kuchni. Wspólne chwile ubarwił pokaz taneczny. Tanecznym krokiem na parkiet  wkroczyły Seniorki i Seniorzy. Niejedna młoda osoba mogłaby zazdrościć wigoru seniorom.

Inicjatywa warta pochwały. Dzięki takim działaniom Rad Dzielnic i staraniom osoby w „złotym wieku”, ale też młodzi, społeczność dzielnic mogła zintegrować się i spędzić czas w świetnej atmosferze. Takie przedsięwzięcia są niezmiernie ważne. Pozwalają ludziom lepiej się poznać, zawęzić znajomości, spotkać się z sąsiadami.

„SZKOŁA PODSTAWOWA NR 86 IM. PROF.  JERZEGO SAMPA, ul. Wielkopolska 20, Gdańsk–Łostowice. Rozpoczęła działalność w 1945, czasowo w budynku gospodarczym (pierwotny budynek zbiorczej szkoły powszechnej spłonął w 1945). Naukę zapoczątkowało 74 uczniów podzielonych na cztery oddziały. Realizowano program nauczania czterech klas. Od roku szkolnego 1946/1947 funkcjonowała w odbudowanym budynku szkolnym, w którym wygospodarowano trzy sale lekcyjne, dwa mieszkania dla nauczycieli, dwie szatnie, kancelarię szkolną, a także mieszkanie dla woźnego. W 1949 założono spółdzielnię uczniowską, od 1951 działał ZHP /drużyna im. Stanisława Torkowskiego/. Od roku szkolnego 1950/1951 realizowano program nauczania siedmiu klas.

W szkole uczyło się 110 uczniów, zatrudniano trzech nauczycieli. W 1957 oddano do eksploatacji obecną siedzibę placówki (budowaną od 1955). W roku szkolnym 1958/1959 w siedmiu oddziałach uczyło się 151 uczniów, zatrudniano siedmiu nauczycieli. W roku szkolnym 1977/1978 do szkoły uczęszczało 215 uczniów podzielonych na osiem oddziałów. Zatrudniano 10 nauczycieli, jednego pracownika administracji i trzech pracowników obsługi.


W roku szkolnym 1989/1990 w SP nr 86 uczyło się 300 uczniów. Funkcjonowało 13 oddziałów, w tym: dwa oddziały przedszkolne, dwa – pierwsze, dwa – drugie, dwa – trzecie, jeden – czwarty, dwa – piąte, dwa – szóste, jeden – siódmy i jeden – ósmy. Zatrudniano 18 nauczycieli. W listopadzie 1995 zapoczątkowano rozbudowę i modernizację szkoły. W wyniku prac zwiększono powierzchnię z 4134 m3 do 22960 m3.

Siedzibę dostosowano również do potrzeb osób niepełnosprawnych, między innymi poprzez montaż dźwigu z pochylnią dla wózków inwalidzkich oraz dostosowanie toalet i wejścia do szkoły. Od 1 IX 1999 do 31 VIII 2014 działała w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego /ZKPiG /nr 4, w którego skład wchodziło także Gimnazjum nr 4. Od 2000 filią szkoły jest budynek przy ul. Świętokrzyskiej 47 A, należący do parafii  kościoła św. Judy Tadeusza. W latach 2014-2019 szkoła posiadała filię przy ul. Dulina 8.

SP nr 86 nadano certyfikaty: „Szkoła z klasą”, „Szkoła społecznie wrażliwa”, tytuł „Szkoła Odkrywców Talentów”. W 2007 przyznano jej „Pomorskie Certyfikaty Jakości Edukacji”. Uczestniczyła w ogólnopolskich programach zdrowotnych: „Śniadanie daje moc”, „Szklanka mleka”, „Owoce i warzywa w szkole”, „Trzymaj formę”, „Szkoła w ruchu”, w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Lepsza Szkoła”. W 2016 brała udział w programie „Erasmus +”. Ponadto uczestniczy w akcji miejskiej  oraz gdański „Programie Edukacji Morskiej”.

W SP nr 86 jest szczególnie promowany zdrowy tryb życia, wolontariat /prężnie działa Szkolne Koło PCK, Szkolne Koło Caritas, są organizowane imprezy środowiskowe np. „Wiosenny Bieg Łostowicki”/, ekologia oraz wiedza na temat Unii Europejskiej. W listopadzie 2010 przy ZKPiG nr 4 oddano w użytkowanie przebudowane boiska szkolne do piłki nożnej, siatkowej oraz mini koszykówki.


10 II 2017, podczas obchodów 70-lecia działalności, szkole nadano imię profesora Jerzego Sampa. Na elewacji frontowej przy wejściu głównym odsłonięto tablicę pamiątkową. Powstała również sala pamięci dedykowana patronowi. Od 2017 szkoła posiada swój hymn, słowa napisała nauczycielka języka polskiego Tatiana Synowiecka, muzykę skomponowała nauczycielka muzyki Małgorzata Iracka. Każdego roku 23 marca, w dniu urodzin Jerzego Sampa, celebrowany jest Dzień Patrona. Od 2020 logo placówki stanowi kontur czarnej tarczy szkolnej.”

Za całą organizację wydarzenia należy szczególnie podziękować dyrekcji szkoły. Placówka zawsze była otwarta na współpracę z Radnymi Dzielnic. Piękna postawa wolontariuszy w szkole oraz zaangażowanie pracowników placówki oraz starania radnych zasługują na najwyższe słowa uznania.

Tekst: Beata Lewandowska

Foto/źródło: Rada Dzielnicy

Podobne wpisy

Mikołajkowy konwój ciężarówek. 80 ciężarówek na ulicach Gdańska.

“White Christmas”. Koncert Scena Muzyczna w Gdańsku – Oruni.

“Bursztynowy Mieczyk” po raz 30- ty. Gala rozdania nagród w Gdańsku.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Czytaj więcej