Tianji Liu w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Koncert dyplomowy.

Kiedy głos niesie się do nieba…
Wtedy niebo się otwiera…
Śpiew cudny, barytonu  gromem uderza…
A ja w tych dźwiękach jak zaklęta…
Jakbym w niebiosa była wnet wzięta…

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku może poszczycić się wielkim dorobkiem na niwie pedagogicznej. Właśnie w tym miejscu rozpostarło skrzydła wielu młodych ludzi o wielkich talentach. Do nich należy między innymi Tianji Liu /刘天佶/, który w ubiegłą niedzielę  w gdańskiej uczelni zaprezentował publiczności recital dyplomowy.


Pochodzi z miasta Xingyi w Prowincji Guizhou w Chinach. Po ukończeniu edukacji w Chinach kontynuował ją w Gdańsku, gdzie dalej  szlifował swoje umiejętności wokalne pod czujnym pedagogicznym okiem Profesora Marcina Ciszewskiego, najpierw w klasie śpiewu, później w Podyplomowym Studium Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej w  Gdańsku /specjalność śpiew historyczny/.

Zanim przyjechał do Polski ukończył z doskonałymi wynikami Music Department Changzhou Institute of Technology w Chinach.  Otrzymał Stypendium Kulturalno-Artystyczne, Stypendium na Studia Zagraniczne oraz prestiżowy tytuł Honorowego Studenta. W 2018 roku postanowił przyjechać do Polski. Został przyjęty na studia magisterskie Wydziału Wokalno-Aktorskiego gdańskiej Akademii Muzycznej.

Zwieńczeniem drogi edukacyjnej był koncert dyplomowy, który odbył się w AKADEMII MUZYCZNEJ IM. STANISŁAWA MONIUSZKI W GDAŃSKU. Tianji Liu studiował na Wydziale Instrumentalnym oraz na Podyplomowym Studium Muzyki Dawnej.


Artysta swoje możliwości wokalne podczas koncertu dyplomowego zaprezentował w wielu, różnorodnych odsłonach. Zaprezentował najwyższy kunszt wirtuozerii wokalnej, która była dominującym elementem w epoce Baroku. Koncert podzielony był na trzy części.         W pierwszym bloku mogliśmy wysłuchać Henry Purcell /1659-1695/ What power art thou aria Cold Geniusa z III aktu opery Król Artur Z. 628; Georg Friedrich Haendel /1685-1759/ Va tacito e nascosto, aria Cezara z I aktu opery Juliusz Cezar HWV 17; Claudio Monteverdi /1567-1643/ Si dolce e’l tormento SV 332; Antonio Vivaldi /1678-1741/ Dov’e la figlia aria Bajazet z II aktu opery Bajazet/ Tamerlano RV 703.

W drugiej części usłyszeliśmy w jego  wykonaniu utwory: Giulio Caccini /1551-1618/ Amarilli mia bella 
Georg Friedrich Haendel Why do the nations, aria  z oratorium Mesjasz HWV 56 canzonetta z wczesnego Baroku; następnie w słynnej arii Heinrich Isaac /1450-1517/ Innsbruck, ich muss dich lassen, dlaczego narody i władcy spiskują przeciwko panu, żywiołowej arii barytonowej oraz
wysłuchać mogliśmy Motet Sorge infausta una procella, rzadko wykonywaną arię Zoroastro  z III aktu opery Orlando HWV 31- Georg’a Friedrich’a Haendel’a, kompozytora epoki Baroku.

W trzeciej odsłonie Tianji Liu uraczył nas swoim wokalem prezentując się w utworach: anonimowego  kompozytora Mariam matrem virginem z manuskryptu Libre Vermell de Montserrat /XIV w./, ze zbioru pieśni z okresu późnego Średniowiecza ze słynnej Czerwonej Księgi z Montserrat; Jacob’a Clemens’a non Papa /1510-1555/  motet Ecce in tenebris sedeo, wykonanie wspólne w duecie z  Gaofeng Wu /baryton w opracowaniu Maksyma Zajączkiewicza/. Następnie usłyszeliśmy dzieła muzyczne: Giovanni’ego Stefani’ego, wczesnobarokowego kompozytora /?-1626/ Amante Felice – canzonetta z 1624 roku oraz Marcina Józefa Żebrowskiego – duchowny, późnobarokowy kompozytor polski /1710-1792/ Magnificat, aria Fecit Potentiam /na trąbce barokowej grał Artur Elert/. Wszystkim wykonaniom towarzyszył grający na klawesynie dr Maksym Zajączkiewicz.

Program był bardzo zróżnicowany i bogaty pod względem wyboru repertuaru. Tianji Liu odnalazł się świetnie w każdym z prezentowanych utworów, co świadczy o jego ogromnych możliwościach wokalnych oraz umiejętności odnalezienia się w dowolnym repertuarze. Miejmy nadzieję, że nadal będzie mógł rozwijać swoją karierę w Gdańsku, jak też w całej Polsce, a także poza granicami naszego kraju. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ma w swoim dorobku współpracę z uznanymi dyrygentami – Markiem Rocławskim, Michałem Krężlewskim, Rafałem Kłoczko, czy Filipem Cieszyńskim. Można go było podziwiać m.in. w Cappella Gedanensis, Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Bell Orchestra of Qianxinan Prefecture Cultural Centre. Jego twórczość promowały również chińskie miasta i regiony, m.in. Xingyi i Xingren.

Tianji Liu jest szczególnie utalentowanym artystą. Posiada głos o pięknym barytonowym brzmieniu, co pozwala mu na  wszechstronne odnalezienie się w innych gatunkach muzycznych. Jego talent został bardzo doceniony w Polsce oraz Chinach. W 2010 roku zdobył Srebrną Nagrodę w ogólnokrajowym, chińskim III Konkursie Wybitnych Studentów Sztuki.

“Wielokrotnie zdobywał  nagrody i tytuły mistrzowskie, jak np. The Most Vigorous Singer oraz Most Soulful Singer. Wygrał łącznie osiem konkursów wokalnych.  Po studiach w Gdańsku wygrał trzy prestiżowe konkursy międzynarodowe: w 2023 roku zdobył I Nagrodę w kategorii klasyczna aria operowa oraz II Nagrodę w kategorii artystyczna pieśń chińska na  X Międzynarodowym Otwartym Konkursie Wokalnym w Hongkongu /Chiny/. W marcu 2023 roku, zdobył I Nagrodę w kategorii arii barokowej  na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim /The Bach International Music Competition 2023/. W kwietnu 2023 zdobył I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Vivaldiego /Vivaldi International Music Competition/.”


Zadebiutował w Operze Bałtyckiej  w Gdańsku w spektaklu Maurice Ravela “Dziecko i czary” zainicjował swoją dalszą drogę do większej rozpoznawalności.  Wielokrotnie występował w Radiu Gdańsk.  Śpiewał pod batutą takich dyrygentów jak m.in. Marek Rocławski, Michał Krężlewski, Rafał Kłoczko, Filip Cieszyński, Lili Yang, Juncai Liu. Chętnie bierze udział w licznych koncertach, spektaklach i akcjach charytatywnych. Współpracował z   instrumentalistami, takimi jak m.in.: Liana Krasyun-Korunna, Aleksandra Dąbrowska, Anna Mikolon, Ewa Bąk, Zbigniew Gach, Stanisław Pielczyk, Gedymin Grubba, Witosława Frankowska, Maksymilian Zajączkiewicz, Yue Wu, Xichao Luo, Yixiao Li.  Współpracuje z Bell Orchestra  of Qianxinan Prefecture Cultural Centre /Chiny/, Cappellą Gedanensis oraz Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Tianji Liu  nie ogranicza się wyłącznie do muzyki dawnej, czy klasycznej. Lubi eksperymentować z głosem, czego wynikiem jest udział w nagraniach  utworów muzyki pop, promujących chińskie regiony i  miasta: Xingyi oraz Xingren. Komponuje także własne utwory. Występował  w teledyskach  stacji Radiowo-Telewizyjnej w Guizhou.

W Gdańsku aktywnie uczestniczył w wielu wydarzeniach kulturalnych, promuje przez to sztukę m.in. w mediach społecznościowych, prowadzi prelekcje,  koncertuje. Dzięki nieustannemu wsparciu wielu osób a przede wszystkim wsparciu swojego nieocenionego mentora, dr hab. Marcina Ciszewskiego sądzę, że przed Tianji Liu powinien obecnie otworzyć się bezkres nowych możliwości tym bardziej, że potrafi się odnaleźć w bardzo zróżnicowanym repertuarze, nieraz bardzo eksperymentalnym.  Tkwi w nim ogromny potencjał w zakresie dominantu jaki stanowi jego głos.

Tekst: Beata Lewandowska.                          Foto: Beata Lewandowska oraz udostępnione dzięki uprzejmości prof. Marcina Ciszewskiego.

Podobne wpisy

Podjęte nowe uchwały. Komunikat prasowy Biura Rizwoju Miasta.

Gdański Archipelag Kultury. Scena Muzyczna Orunia – @Muzakołonr11.

Warsztaty poetycko – muzyczne w Gdańsku – Oruni. Projekt międzypokoleniowy.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Czytaj więcej