Spotkanie otwarte z obywatelskim kandydatem na Prezydenta Polski w Gdańsku. Normalny Kraj.


W Państwowej Komisji Wyborczej jest zarejestrowanych 21 komitetów wyborczych kandydatów na wybory prezydenckie 2025. Na urząd pretendują: Magdalena Biejat , Grzegorz Braun, Dawid Jackiewicz, Marek Jakubiak, Dominika Jasińska, Wiesław Lewicki, Maciej Maciak, Eugeniusz Maciejewski, Sławomir Jerzy Mentzen, Karol Nawrocki, Wojciech Papis, Joanna Senyszyn, Aldona Anna Skirgiełło, Piotr Szumlewicz, Paweł Tanajo, Krzysztof Tołwiński, Rafał Trzaskowski, Romuald Starosielec, Marek Woch, Szymon Hołownia, Adrian Zandberg. Więcej informacji o kandydatach znajdą Państwo na stronie:
Wszystko co najważniejsze
https://wszystkoconajwazniejsze.pl
Kto startuje na prezydenta? [KANDYDACI I SZANSE]

Wybory prezydenckie 2025 zostaną przeprowadzone w niedzielę 18 maja. W przypadku, kiedy żadnemu z kandydatów startujących w tych wyborach nie uda się zdobyć 50 procent głosów plus jeden, przewidywana jest druga tura wyborów prezydenckich 1 czerwca 2025 roku, 14 dni po wyborach majowych.

W Gdańsku 15 lutego 2025 roku w Domu Technika NOT odbyło się otwarte spotkanie z obywatelskim kolejnym kandydatem na  urząd Prezydenta Polski p. Wiesławem Lemańskim z Normalnego Kraju.

Perambuła organizacji wskazuje na troskę o byt i przyszłość naszej ojczyzny – Polski. Projekt Normalny Kraj powstał z myślą o obywatelach naszego kraju. Jego wizja oraz misja koncentrują się na potrzebach i dążeniach Polaków, na wolności jednostki i wspólnoty narodowej, wzmacnianiu poczucia przynależności do tej wspólnoty, ochrony polskiej własności i sprowadzeniu działalności organizacji politycznych do służby wobec obywateli i narodu, czyli są odpowiedzią na podstawowe oczekiwania społeczeństwa, na które nastawiony jest Projekt.

Program Normalnego Kraju charakteryzuje się kompleksowym spojrzeniem na system funkcjonowania państwa. Zwraca uwagę na jego zewnętrzne i wewnętrzne funkcje umożliwiające sprawne działanie w różnych warunkach oraz osiąganie najwyższych celów społecznych, takich jak suwerenność i upodmiotowienie narodu. Propozycja dotyczy takiej organizacji państwa, w której priorytetem jest interes jednostki i narodu.

Rozwiązanie to zagwarantuje obywatelom poczucie bezpieczeństwa, a stosunki międzynarodowe z innymi państwami i organizacjami nastawi na partnerstwo oraz wzajemne traktowanie w sprawiedliwy sposób.
W programie zaakcentowano najważniejsze zagadnienia dotyczące jedenastu dziedzin życia społecznego w kraju: administracji, polityki zagranicznej, praworządności, ochrony życia i zdrowia, edukacji i nauki, rolnictwa, zasobów naturalnych, infrastruktury, finansów i podatków, gospodarki oraz bezpieczeństwa narodowego.

Wspomniane dziedziny umożliwią łączenie się różnych podmiotów w ramach Projektu, aby dzięki ich różnorodności wzbogacić i umocnić wkład dla osiągnięcia wspólnej, długofalowej wizji dobrze zorganizowanego państwa – normalnego kraju.


Normalny kraj powstał w styczniu 2015 r. w wyniku secesji ze Stowarzyszenia Republikanie. Lemański jest byłym przewodniczącym Kongresu Nowej Prawicy w województwie śląskim. Nie są to pierwsze wybory w których weźmie udział, gdyż już wcześniej startował w wyborach m.in. do Senatu, Sejmu, Parlamentu Europejskiego, Sejmiku Województwa Śląskiego.

Podczas spotkania w Gdańsku poruszył istotne kwestie dotyczące suwerenności wewnętrznej i zewnętrznej Polski, określa siebie typem “wolnościowca”. Uważa, że demokratyczna władza powinna być w rękach obywateli państwa w kwestii woli i decyzyjności w wielu społecznych kwestiach. Natomiast władza, jak twierdzi powinna przybrać charakter służby wobec narodu.


– “Władza powinna przybrać rolę reprezentanta narodu polskiego a nie rządzić nim.”


Sądzi , że nie jesteśmy należycie reprezentowani przez władzę. Sam nie uważa siebie, jak wielu też Polaków, za gospodarza tego kraju. Czuje się ewidencjonowany. Skłania do przemyśleń zadając pytanie: “czym my jesteśmy, jeśli nie tylko numerami? Dla kogo?”. Na świecie jest coraz większa kontrola społeczeństwa. Zbierane są informacje, też w Polsce o obywatelach. Nie jesteśmy anonimowi. Znane są nasze ruchy na kontach bankowych, jaka jest ich zasobność, posiadane są w bazie danych informacje o posiadaniu naszych dóbr /spis powszechny/, nieruchomości, jesteśmy prześwietlani i być może jesteśmy dla rządzących tylko numerem numeru.

Nieuwzględniane są prawa obywatelskie i polityczne, które wywód mają z szeroko pojętej wolności, której żadne państwa nie mogą ograniczać /„im mniej państwa, tym lepiej”/. Prawa obywatelskie lub polityczne to, między innymi: prawo do życia, wolność i bezpieczeństwo osobiste, zakaz tortur, wolność sumienia i wyznania, wolność słowa, prawo do sądu, prawo do obywatelstwa, prawo do prywatności, prawo do wolnych wyborów, wolność zgromadzeń i stowarzyszeń. Więcej o prawach, w tym konstytucyjnych możemy dowiedzieć się na stronie.
https://www.gov.pl Prawa człowieka – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Lewicki odczuwa potrzebę startowania  na urząd Prezydenta RP w imię obrony wszelkich wartości jakie powinno zapewniać obywatelom wolne, suwerenne państwo, z którym winny liczyć się inne państwa. Wspomina o gotowości współpracy z innymi krajami jeśli oczywiście to w sposób niezachwiany wpłynie pozytywnie przede wszystkim na dobro i interesy Polski.

Wskazuje to na to, iż powinien zdobyć poparcie i głosy rzeszy Polaków, którym zależy na podobnych ideałach. Sam jest drobnym przedsiębiorcą i zmierza się z różnymi realiami w naszym kraju. Bywa, że często niekorzystnymi dla rozwoju małych i średnich firm, przedsiębiorstw. Podczas swoich wypowiedzi wspomina o tym, że “to ludzie powinni decydować na podstawie swoich opinii, a nie władza na podstawie swoich” […], a tymczasem jesteśmy administrowani i narzucane są nam dyrektywy według Unii Europejskiej a rządy były wykonawcami ich, co świadczy jednoznacznie o braku samodzielnej decyzyjności w wielu kwestiach, czasem nawet bardzo istotnych jeśli chodzi o stabilizację ekonomiczną i gospodarczą w naszym kraju oraz krajach UE.

Lewicki podkreśla, że “do momentu złożenia 100 tysięcy podpisów poparcia – nie jest kandydatem na prezydenta, a dopiero kandydatem na kandydata.” Za wyborami na prezydenta idzie zawsze spory kapitał finansowy. Wzmacniani przedstawiciele znanych partii czołowych w tym kraju mają też potężne wsparcie w ogólnodostępnych mediach, co nie jest bagatelną sprawą, gdyż tworzy to pozytywny, mocny wizerunek określonych frakcji politycznych, jak i też może przyczynić się przez propagandowe treści do burzenia tego wizerunku, w celu zdominowania polityków będących w przeciwstawnych wizjach dotyczących rozwoju Polski oraz w kontekście zdominowania opozycji.

Normalny kraj nie ma znaczącego wsparcia finansowego oraz medialnego, ale ma już dobrze rozbudowane struktury. Na scenie politycznej mamy przesyt nieustannej powtarzalności scenariuszy politycznych w coraz to nowszych odsłonach, ale jakoby jednostajnie takich samych. Może właśnie Normalny Kraj jest przeciwwagą tego wszystkiego i wnosi na scenę polityczną nowy powiew przekazu demokratyczno – ideologicznego i skłania się ku obywatelom tego kraju, co może wpłynąć na  pozytywny  wizerunek a może też poparcie Lewickiego ze strony świadomego społeczeństwa. Takie właśnie przesłanie wybrzmiało ze słów “kandydata na kandydata na Prezydenta Polski” jak sam o sobie mówi.

Podczas spotkania wspomniał również o zjawisku polaryzacji w polityce? Podczas polaryzacji tworzą się zazwyczaj w szybkim czasie dwa obozy – przeciwników i zwolenników rozwiązania danego problemu społecznego, przy czym liczba osób wyrażających postawy umiarkowane maleje. Proces polaryzacji bardzo często przyczynia się do wybuchu konfliktów społecznych i dezintegracji grup społecznych.
Twierdzi on, że “polaryzacja naszego kraju nastąpiła już tak drastycznie, że zaczynamy się łączyć; nawet wbrew temu, że mamy różne światopoglądy, ale tak naprawdę wszystkie decyzyjności, płynące od zwierzchników naszego kraju uderzają w nas wszystkich – bez względu na światopogląd, na poglądy polityczne, na poglądy religijne, czy jakieś inne. To jest zagrożeniem dla naszego przetrwania; przetrwania jako narodu.”

Tekst: Beata Lewandowska


Lewicki2025.pl

Partia Normalny Kraj
https://normalnykraj.pl


Relacja ze spotkania – Gdańska Telewizja Obywatelska
https://www.transfernow.net/dl/202502169My5d4yf/wfJOr2Bo
Dziennik Bałtycki
https://dziennikbaltycki.pl
Kandydat na kandydata na prezydenta w Gdańsku: „Czym my…
Radio Gdańsk
https://radiogdansk.pl

Podobne wpisy

Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju – warsztaty teatralne w Gdańsku dla nauczycieli i edukatorów

Centrum Praw Kobiet w Gdańsku. „Ja eMOCjonalna” – trening empatii.

„Światło dla bohaterów”. 83 gdańskie obchody przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Czytaj więcej