Niebawem, bo już w następną niedzielę 27 stycznia ‘2025 gramy po raz już 33. w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W tym roku podczas finału, poprzedzonego już rozmaitymi akcjami, zbieramy pieniądze dla onkologii i hematologii dziecięcej. Cel więc zaszczytny.
Choroba nowotworowa dziecka to zawsze wielkie wyzwanie dla całej rodziny. Nowotwór to diagnoza, której obawia się każdy z nas, bez względu na wiek. Diagnoza nie zawsze musi być wyrocznią. W Polsce każdego roku słyszy ją rodzice ponad tysiąca dzieci. Niestety, wciąż wielu pacjentów zgłasza się do lekarza, mając już zaawansowane stadium choroby.
Nowotwory dziecięce to 1% wszystkich zachorowań na nowotwory. Na przestrzeni lat można zauważyć wzrost zachorowań na nowotwory u dzieci przy jednoczesnym spadku umieralności z powodu tej choroby. Dobrą wiadomością jest to, że nawet 80% pacjentów zostaje w pełni wyleczona. Oczywiście wpływ na to ma m.in. dostęp do systemu opieki zdrowotnej i nowoczesnych metod leczenia. Dzięki zebranym środkom będziemy mogli wesprzeć szpitale.
Niestety Państwo i rząd trochę nas zawsze zawodził i zawodzi nadal w kwestii dostępności do lekarzy specjalistów. Przykładem jest sytuacja w Gdańsku, gdzie jest tylko jedno Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku /WCO – przypis red./, którego zresztą jestem pacjentką. Jest tam ogrom pacjentów. Na tak rozległe województwo oraz licznie zaludnione jest to kropla potrzeb w morzu. Takich specjalistycznych szpitali, poradni powinno być więcej na terenie nie tylko naszego województwa. Chorzy, w tym dzieci muszą dojeżdżać do poradni i szpitali często z odległych miejsc. Niestety jak wiemy priorytetowe są w naszym kraju inne sprawy jak np. wspieranie innego kraju, gdzie w Polsce mamy niesamowicie dużo rozmaitych potrzeb, deficyty finansowe lub niedopięte finansowo budżety, co załatwiane jest złotówkami wyciągniętymi z naszych kieszeni.
Przypomina to wszystko walkę z wiatrami, gdyby nie nasze wsparcie to szpitale by były ubogie w sprzęt. Niestety po uposażeniu placówek medycznych w takie armamentarium nikt później nie zapewnia środków na jego konserwację, czy naprawę ich. Szpitali ze swoim ubogim budżetem zwyczajnie na to nie stać. Niestety taka jest nasza smutna rzeczywistość.
W tym roku w Europejskim Centrum Solidarności W Gdańsku będzie gościł Sztab WOŚP, którego głównym organizatorem jest Regionalne Centrum Wolontariatu Gdańsk
/RCWG – przypis red./ Nasze socjal media gdanskmiastomarzen.pl
będą towarzyszyć wydarzeniom. Wolontariat Gdańsk prowadzą Anna i Dawid Jastrzębscy, który został ostatnio powołany do Zespołu Zarządzającego Gdańską Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych do roku 2030. Działalność RCWG ma na swoim koncie bardzo wiele sukcesów.
Obecność Dawida Jastrzębskiego w Zespole będzie stanowić istotny wkład “sektora organizacji pozarządowych w proces tworzenia i realizacji działań społecznych. Jego perspektywa wzbogaci pracę Zespołu o doświadczenie wynikające z codziennej współpracy z mieszkańcami, wolontariuszami oraz organizacjami, co pozwoli jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby i wspierać rozwój współpracy międzysektorowej”.
Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku tradycyjne włącza się w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. „Gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej”. Jest to hasło przewodnie zbliżającego się 33. finału WOŚP. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na doposażenie placówek medycznych, co umożliwi skuteczniejsze i szybsze leczenie dzieci walczących z chorobami nowotworowymi oraz nieonkologicznymi schorzeniami hematologicznymi.
Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku powstało w 1994 roku. Od 2001 roku jest samodzielnym stowarzyszeniem działającym w ramach ogólnopolskiej Federacji Centrów Wolontariatu. Działania RCWG bez wątpienia przyczyniły się do objęcia przez Miasto Gdańsk tytułu „Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022” jako pierwszemu miastu w Polsce.
Spotykamy się 27 stycznia o godz. 12:00 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wszystkie serca na pokład!
Tekst: Beata Lewandowska
Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.
Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"