Rozpoczął się drugi etap procedury związanej z opracowywaniem planu ogólnego miasta Gdańska. Projekt planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko został przekazany do ustawowego uzgadniania i opiniowania. Zakończenie tego etapu otworzy drzwi dla konsultacji społecznych dokumentu – to dopiero przed nami.
Po akceptacji w marcu projektu planu ogólnego przez władze miasta, czas na jednostki i instytucje wskazane w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Otrzymały one projekt planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, a ich opinie pozwolą wypracować optymalne rozwiązania i zapisy, by – w kolejnym etapie – projekt mógł zostać poddany konsultacjom społecznym. W Gdańsku jednostki i instytucje na wydanie opinii i uzgodnień do projektu mają 30 dni, czyli maksymalny termin wskazany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Aplikacja mapowa planu ogólnego miasta Gdańska
Dokument przekazany do uzgodnień, zgodnie z wymogami ustawy, ma formę cyfrową i składa się z danych przestrzennych oraz uzasadnienia. Stworzona w tym celu przez Biuro Rozwoju Gdańska aplikacja zawiera wszystkie wskazane w ustawie elementy, m.in. uwarunkowania rozwoju przestrzennego gminy. Z aplikacji w pierwszej kolejności będą mogły skorzystać organy uzgadniające i opiniujące, traktując ją jako narzędzie wspomagające proces uzgadniania i opiniowania. Wraz z postępem prac nad dokumentem, aplikacja będzie uzupełniana o dodatkowe funkcjonalności, np. o możliwość składania uwag – na etapie konsultacji.
– W momencie rozpoczęcia prac nad planem ogólnym miasta Gdańska uruchomiliśmy specjalną podstronę, zawierającą wszystkie informacje dotyczące opracowywania tego dokumentu – mówi Edyta Damszel-Turek, Urbanista Miasta, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. Chcąc zainteresować i zaangażować jak najwięcej mieszkańców – regularnie publikujemy informacje o postępach prac; dziś rozpoczynamy kolejny etap. Nie jest to jeszcze skończony dokument; w toku uzgadniania i opiniowania będą do niego wprowadzane zmiany, mieszkańcy muszą się zatem uzbroić w cierpliwość – jeszcze chwilę potrwa, zanim będziemy gotowi do prezentacji projektu planu w ramach szerokich konsultacji społecznych.
Konsultacje społeczne – przed nami
Po uzyskaniu koniecznych uzgodnień, projekt planu zostanie poddany konsultacjom społecznym. Wówczas każdy zainteresowany będzie mógł się z nim zapoznać oraz złożyć uwagę. Początek konsultacji będzie zapowiadała kampania informacyjna. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, plan ogólny musi zostać uchwalony do końca 2025 roku; jest jednak procedowany projekt ustawy wydłużającej termin sporządzenia planu do 1 lipca 2026 roku.
Czym jest plan ogólny?
Plan ogólny to obowiązkowy dokument planistyczny, który zastąpi dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jest to akt prawa miejscowego uwzględniany przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz stanowiący podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Plan ogólny ma wskazywać, w jakich częściach miasta będą mogły powstać parki, drogi, osiedla mieszkaniowe czy miejsca pracy. Dokument w formie cyfrowej będzie się składał z danych przestrzennych oraz uzasadnienia.
Więcej informacji na stronie brg.gda.pl.
Katarzyna Błaszkowska
Komunikat prasowy Biura Rozwoju Gdańska
stopka BRG 2025.png
Biuro Rozwoju Gdańska
tel. 58 308 44 46
http://www.brg.gda.pl/
http://www.facebook.com/BiuroRozwojuGdanska
Pomyśl zanim wydrukujesz
#gdanskbezplastiku
Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.
Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"