Pomorskiego Forum Partycypacji pod nazwą “Partycypacja społeczna jako fundament rozwoju miast”, które odbyło się 30 listopada w Sali Niebo Urzędu Marszałkowskiego zgromadziło wielu zainteresowanych.
Panel Dyskusyjny poświęcony został zaangażowaniu mieszkańców i mieszkanek w działania na rzecz dzielnicy i miasta.
Głównym przedmiotem rozważań było skupienie się wokół tematyki zjednoczenia społeczeństwa lokalnego w celu angażowania mieszkańców w sprawy społeczne dotyczące działań na rzecz dzielnicy i Gdańska. Zgromadzone osoby mogły wymienić się poglądami, doświadczeniami, rodzajem aktywności jakie promują. „Forum obejmowało także debatę na temat partycypacji młodzieży w działalności społecznej oraz roli Rad Dzielnic w budowaniu lokalnego życia społecznego w mieście.”
W debacie brała udział m.in. specjalistka ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Gdańsku p. Agata Chrul Kierownik Referatu. Omówione zostały kwestie dotyczące poszukiwania źródeł i metod pozyskiwania środków finansowych na inicjatywy społeczne. Wspomniano o programach Akumulator Społeczny oraz Gdańskim Funduszu Społecznym.
Akumulator Społeczny to przyjazny, trwały i innowacyjny fundusz, mający na celu pobudzanie aktywności społecznej mieszkanek i mieszkańców Pomorza. Sprzyja on realizacji różnorodnych pomysłów oraz inicjatywy na rzecz lokalnych społeczności. Podczas spotkania przybliżono temat pozyskiwania grantów na finansowanie działań oraz możliwości skorzystania z doradztwa, szkoleń oraz animacji społecznej.
Skierowany jest on do grup nieformalnych i organizacji pozarządowych, działających na rzecz dobra wspólnego.
Fundacja RC realizuje go na terenie Miasta Gdańska. Skierowany jest do grup nieformalnych i organizacji pozarządowych.
Gdański Fundusz Sąsiedzki przeznaczony jest na inicjatywy związane z organizacją integracji sąsiedzkiej w dzielnicach, w szczególności: na obchody Gdańskich Dni Sąsiadów, wydarzeń prorodzinnych, w tym na tworzenie rozmaitych klubów np. senioralnych, familijnych, które mają za zadanie wzmocnić relacje i więzi sąsiedzkie.
W panelu wzięli udział przede wszystkim radni dzielnic, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusji, reprezentując lokalne potrzeby i inicjatywy.
Pomorskie Forum Partycypacji było świetną okazją do spotkania i wymiany doświadczeń z innymi radnymi dzielnicowymi. Poszerzyli oni swoją wiedzę z zakresu pozyskiwania środków na działalność na rzecz dzielnicy oraz rozwiązywania konfliktów o charakterze lokalnym. Z pewnością zdobyta wiedza pozwoli lepiej działać radom dzielnic na rzecz mieszkańców.
W wydarzeniu wzięli udział również Radni Dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe. Uczestnictwo w warsztatach oraz w panelu dyskusyjnym pozwoli na polepszenie jakości prac radnych dzielnic na rzecz społeczności lokalnej, dobrej współpracy z mieszkańcami, zgodnej merytorycznej współpracy oraz niwelowaniu i sprawnemu rozwiązywaniu konfliktów podczas konsultacji społecznych. Organizacją Pomorskiego Panelu Dyskusyjnego zajęła się Fundacja RC.
Tekst: Beata Lewandowska