Nowa  inwestycja w Gdańsku – osiedle Ferberianum. Polska Grupa Kapitałowa POLMLEK.


W związku z planowaną inwestycją na Maćkach 29 stycznia w Hotelu Zatoka przy ulicy Trakt Św. Wojciecha 149 na Oruni, w ramach Gdańskiego Dialogu Społecznego, odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców Gdańska z przedstawicielami polskiej Grupy Kapitałowej POLMLEK oraz władzami miasta dotyczące nowej inwestycji budowlanej Ferberianum.  Polmlek to największa, prężnie działająca polska firma produkująca przetwory mleczarskie, operująca wyłącznie polskim kapitałem.

Przypomnijmy, że spółdzielnia Maćkowy istniała przez 40 lat. W 2007 roku spółdzielnia mleczarska weszła w skład grupy Polmlek. Zakończyła swoją działalność w 2017 r. W tym też roku budynki na tym terenie zostały wyburzone /nie spełniały norm/. Teren należy do Polmleku. Po spekulacjach odnośnie odsprzedaży terenu deweloperowi  w ramach ustawy o budownictwie lex deweloper z 2018 roku ostatecznie w ramach tej specustawy Polmlek zdecydował się na zagospodarowanie tej części Gdańska.

W planach jest powstanie nowego osiedla z pełną infrastrukturą przeznaczonego do zamieszkania dla 1300 mieszkańców. Na 10 hektarach posiadanego terenu wybudowane zostaną budynki mieszkalne od trzy kondygnacyjnych, kolejno pięciu oraz siedmiu  w zabudowie stopniowej z uwzględnieniem 500 m odległości od już istniejącej niskiej zabudowy mieszkalnej domków jednorodzinnych. W początkowej fazie realizacji planu zabudowy w ramach świadczenia rzeczowego ma powstać najpierw dwupiętrowa szkoła podstawowa z boiskiem oraz dużą salą gimnastyczną, co stanowi dodatkowy plus dla zamieszkałej już ludności na pobliskich osiedlach. Dopiero po powstaniu szkoły inwestor będzie mógł wybudować pierwszy budynek mieszkalny.


Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych w ramach przyspieszenia procedury wydania zgody na budowę, lex deweloper zobowiązany jest do rozpoczęcia inwestycji budową obiektów z korzyścią dla społeczności. Wiąże się to z realizacją inwestycji korzystnych dla naszego miasta. Mowa tu przede wszystkim o szkole oraz o drogach, buspasie, który prowadził będzie w dół ul. Starogardzkiej. Na osiedlu uwzględnione muszą być ścieżki rowerowe, miejsca parkingowe oraz postojowe mieszczące się w każdym z budynków, miejsca rekreacyjne, w tym są uwzględnione planistycznie place zabaw ze strefą podzieloną dla młodszych i starszych dzieci.

Projekt przewiduje wybudowanie basenu podobnego jak powstał w Brzeźnie z większą i mniejszą pływalnią. Zapewnienie pełnej infrastruktury z włączeniem na terenie osiedla między inny w budynkach mieszkalnych na najniższych kondygnacjach punktów produkcyjno – usługowych, w tym sklepów, lokali z możliwością przeznaczenia ich na punkty gastronomiczne, biura, przedszkole, żłobek oraz jak zapewniał pełnomocnik inwestora z uwzględnieniem w tym miejscu możliwości powstania przychodni lekarskiej z podstawową opieką zdrowotną a być może również specjalistyczną stanowi zachętę do nabycia lokalu mieszkalnego na tym osiedlu. Lokale będą przeznaczone na wynajem z zyskiem miasta.

Na spotkaniu konsultacyjnym obecni byli mieszkańcy,  Architekt Miasta Gdańska prof. Piotr Lorents, pełnomocnicy ze strony inwestora POLMLEK Ferberianum spółka z.o.o. p. Jarosław Wittstock oraz p. Jacek Bendykowski, przedstawiciele ze strony projektantów architekci: architekt prowadzący  p. Jarosław Lewandowski, p. Robert Głowacki, architekt krajobrazu p. Anna Zawadzka, Piotr Zagorowski, projektant branży drogowej. Obecni na spotkaniu byli Radni Miasta Gdańska oraz Radni Dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe. Moderatorem spotkania była Martyna Nagórska /Biuro Architekta Miasta Gdańska, konsultacje społeczne i dialog/. Ogólnie  na spotkaniu zebrało się kilkadziesiąt osób, w tym mieszkańcy południowej części Gdańska.

W trakcie dialogu społecznego przedstawione zostały procedury ULIM /uchwały o lokalizacji inwestycji miejskich – przypis red./. Dotyczą one podejmowanych uchwał o lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Z projektem mieszkańców zapoznali inwestorzy oraz projektanci. Prezentacja dotyczyła inwestycji głównej i towarzyszących. Zgromadzeni mieszkańcy mogli uczestniczyć w dyskusji otwartej, rozmowach indywidualnych, zadawać pytania oraz dzielić się swoimi spostrzeżeniami i uwagami.

Nazwa projektu Ferberianum została zaczerpnięta od nieopodal mieszczącego się Parku Ferberów. Zielone tereny i tereny rekreacyjne są bardzo zachęcające jeśli chodzi o potencjalnych przyszłych nabywców mieszkań. Jednak zanim firma budowlana zacznie realizować swój projekt mieszkaniowy najpierw zobligowana jest do wykonania inwestycji, która tymczasowo nie przyniesie zysków a zamknie się na inwestycjach dla miasta, czyli inwestycji oświatowej, infrastruktury drogowej, zieleni.

Zakończenie całej inwestycji przewidziane jest na lata 2029/2030.  W 2023 roku Prezydent Miasta Gdańsk p. Aleksandrę Dulkiewicz wydała dodatkowe zarządzenie dotyczące udzielania zgody na realizację firm projektów budowlanych w ramach lex deweloper pod warunkiem wcześniej przeprowadzonych konsultacji społecznych. W przypadku inwestycji Ferberianum uwzględniona została budowa nowego przyjaznego osiedla jak to określił p. Jacek Bendykowski zamiast inwestycji o charakterze przemysłowym. Uwagi mieszkańców są cenne i powinny wpłynąć na poprawki w powstałym już projekcie, które wyeliminują niekorzystne sytuacje dla mieszkańców związane z dojazdami, infrastrukturą drogową, brakiem miejsc postojowych.

Osiedle znajdować będzie się na lekkim wzniesieniu a więc w dogodnym miejscu pod względem naturalnego odpływu nadmiernej ilości wód opadowych w glebę, w otoczce terenów zielonych i z usprawnieniem wchłaniania jej nadmiernej ilości przewidzianym w projekcie. Na terenach silnie zurbanizowanych często zmierzamy się  z problemem zalewania ulic, podtopień. Drapieżnie zabierane pod inwestycje tereny zielone czasem nie uwzględniają naturalnych właściwości terenów.

W planach zagospodarowania przestrzennego należy uwzględniać możliwość odpływu gruntowego z powierzchniami przepuszczalnymi i biologicznie czynnymi. Co raz większe połacie zabetonowanych obszarów w miastach, brak terenów gruntowych z zielenią, drzewami wpływa na  niekorzystne zjawiska jak podtopienia terenu przy większych opadach.
Odbyte spotkanie miało charakter informacyjny.

W najbliższym czasie do końca lutego będzie można składać uwagi, wnioski, zapytania dotyczące tych inwestycji. Można wykorzystać do tego gotowy formularz na stronie gdansk.pl/bam w zakładce Gdański Dialog Społeczny, mailowo: brg@gdansk.gda.pl, korespondencyjnie: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk. Na stronie Biura Rozwoju Gdańska będzie można zapoznać się ze sporządzonym raportem z debaty oraz później z całego procesu postępowania inwestycji. Inwestor ma czas do ustosunkowania się do uwag ze strony rady dzielnicy oraz mieszkańców pobliskich dzielnic i osób zainteresowanych inwestycją.

Kolejne spotkanie będzie zorganizowane w marcu, gdzie będzie miało miejsce podsumowanie wszystkich uwag i odniesienie się do nich włącznie ze statystyką. Można będzie zapoznać się na stronie z materiałem z przebiegu spotkania dotyczącego inwestycji Ferberianum Grupy Kapitałowej Polmlek jako głównego i wyłącznego inwestora. Z aktualnymi parametrami planistycznych można zapoznać się na stronie w.w. urzędu. Inwestor zastrzega, że nie chce realizować inwestycji produkcyjno-usługowych  na tym terenie u zbiegu ulic Starogardzkiej i Bartniczej, rejon nr 1911 – MPZP Maćkowy, tylko mieszkaniowo-usługową.

W ramach raportu cała sprawa będzie przedstawiana Radnym Miasta Gdańska, przez która procedowany będzie w dalszej kolejności wniosek dotyczący inwestycji oraz opiniować pozytywnie lub negatywnie na podstawie lokalnych standardów urbanistycznych. Problemy z dostępem do szkoły na danym terenie powinny skłonić osoby decyzyjne do zatwierdzenia planów inwestycyjnych.


Tekst/foto: red. Beata Lewandowska
Radna Dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe

Polmlek
https://polmlek.com › o-nas
» O nas – POLMLEK
Grupa Polmlek to największa w Polsce


gplf.pl
https://www.gplf.pl › post › lex-deweloper—procedura…

Lex Deweloper – gplf.pl

Podobne wpisy

Gdańsk dzieli się sercem. 33. Finał Wielkiej Świątecznej Pomocy za nami.

Gdański dialog społeczny.  Inwestycja Ferberianum – Maćkowy.

RCWG, Portal gdański gmm.net.pl – gramy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.      Sztab w ECS w Gdańsku.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Czytaj więcej