Aktualności

Na czym polega bycie pisarzem – pewna ilość kluczowych zagadnień.

  Zdaniem pewnej części osób typowy pisarz ma rzecz jasna fajne zajęcie, a dokładniej to w skali typowego dnia napisze od jednej do trzech stron A4 czcionką rozmiaru dwanaście, czyli od czterech do dwunastu tysięcy znaków. Tego typu praca zajmuje maksymalnie te cztery godziny w skali dnia, a czasami kończy się po mniej niż godzinie. Dlatego wygląda na to, że przez resztę czasu pisarz może robić co chce, a książka lub książki sprzedają się same. Tak wyobraża sobie życie pisarza laik, który najprawdopodobniej nosi cegły na budowie i to w niemiłosiernym skwarze. Można nawet dopowiedzieć sobie, że marzy o częściowej łatwości życia pisarza, choć we własnych marzeniach niestety nie dostrzega całokształtu i spogląda nieomal na same zalety.

Poniekąd szorstka prawda.

Ludzie ze skromną wiedzą wierzą w to, że pisarz ma lekko, bo gdy pisze się powieść to nie wygląda to tak, że przez godzinę pisarz pisze, a przez resztę dnia nie myśli o tym co napisał. Tak nie może być rzecz jasna, bo pisarz musi wiedzieć co napisał w jednym dniu, by ciekawie kontynuować wątki w drugim dniu i w trzecim dniu, a potem jeszcze w czwartym. Dlatego właśnie, gdy pisarz kończy pracę nad kolejną ze stron, to zaczyna myślenie o tym co napisać na kolejnej, czyli żyje emocjami własnych bohaterów i nie może przestać żyć nimi, po to, by jego dzieło miało smak. Niektórzy pisarze nawet smakują tego co robią ich bohaterowie, czyli mogą uczyć się ekstremalnej jazdy samochodem lub motocyklem. Niektórzy  nawet piją i zażywają jakieś z substancji odurzających, po to by lepiej przelać emocje na papier. Robią to po to, by nadać własnym postaciom wręcz niespotykaną wyrazistość, która jest chyba najcenniejszą składową książki. Właśnie ze względu na te detale można uznać, że pisarz jest pisarzem nawet wtedy, gdy śni, bo to rzecz jasna praca na jakieś milion procent normy.

Promocja dzieła literackiego.

Ukończenie książki i jej wydanie to już coś, ale to także połowa pracy lub mniej niż połowa, bo pozostaje najtrudniejsze, czyli akuratne wypromowanie dzieła. Nie jest to etapem prostym i to nawet jeśli ma się majątek na promocję w sieci, bo pisarz z jednym tytułem na koncie ma dosłownie przerąbane. Może próbować organizować spotkania autorskie w niewielkich lokalnych bibliotekach, bo w większych regionalnych spotka się jedynie z odmową. Istnieje też inna droga nazywana portalami społecznościowymi, ale to też nie jest proste, bo na nich trzeba zgromadzić wokół siebie grupę czytelników publikując opowiadania i poezję za darmo. Właśnie te darmowe publikacje skłonią wielu czytelników do zakupu ebooka lub książki drukowanej. Niemniej jednak droga ta nie jest skrótem i nie jest prostszą, bo zajmie tygodnie, miesiące, a nawet lata. Lata te muszą być wypełnione tworzeniem opowiadań i większych książek, po to by pisarz sam w sobie stał się zauważalną marką. Długa to droga i nie raz trzeba trafiać do czytelnika osobiście, ale tak buduje się i reputację i własny smak.


Tekst: Jan Maciej Kłosowski

“Jan Maciej Kłosowski, urodzony 26 maja 1988 roku w Kętrzynie, to niezwykły poeta, którego styl pisarski jest niezwykle oryginalny i nietuzinkowy. Rozpoczął swoją twórczość już w 2008 roku, ale prawdziwą aktywność w publikowaniu zaczął rozwijać po około czterech latach.

Jego wiersze zdobyły pierwszą nagrodę w konkursie na magiczny wiersz, i zapewniły udział w niniejszej antologii. Wyróżniają się nie tylko mistycznym urokiem, ale także nietypowymi połączeniami słów, które poruszają głębokie zakamarki ludzkiej duszy.

Jan nie ogranicza się jedynie do poezji, ale łączy ją również z pasją do fotografowania minerałów oraz kosmosu, tworząc unikatowe kompozycje tekstowo-wizualne.

Ponadto, jego talent literacki sięga dalej niż tylko poezja – pisze także kryminalne opowiadania, których fabuła jest nasycona wyszukanymi metaforami, a wątki prowadzą czytelnika przez labirynty mrocznych tajemnic. Jego opowiadania znalazły uznanie wśród czytelników i zostały opublikowane w wydawnictwie Ridero.

Jan Maciej Kłosowski to nie tylko poeta, ale także niezwykły twórca, który swoją wyobraźnią potrafi przenieść czytelnika w światy pełne magii i tajemnic.”*

*Źródło: poeticus.pl

ebook

https://ridero.eu/pl/books/marionetka_przepowiedni/

Prezes Stowarzyszenia "Gdańsk Miasto Marzeń"

Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.

Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"

Pokrewne wpisy

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie