W ramach VI Festiwalu Letnich Wieczorów u Menonitów mieliśmy okazję tym razem wysłuchać w dość zróżnicowanym repertuarze Tianji Liu. Towarzyszyła mu wspaniała pianistka, pedagog z Akademii Muzycznej w Gdańsku prof. dr hab. p. Anna Mikolon. Na koncercie gościł również profesor Marcin Ciszewski – polski śpiewak operowy: tenor, haute-countre oraz kontratenor, doktor habilitowany sztuk muzycznych. Pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni na Wydziale Wokalno-Aktorskim również w AMuz. To właśnie m.in. pod jego czujnym okiem kształcił swój warsztat wokalny artysta Tianji Liu, który zabrał nas w magiczny świat muzyki Wschodu i Zachodu. W programie zaprezentował utwory znanych kompozytorów i jak zwykle zaskoczył nas wirtuozerią wykonanych utworów. Tianji Liu to śpiewak o wybitnych umiejętnościach. Podczas spotkania usłyszeliśmy dzieła: Rogem’a Quilter’a /1877-1953/– Five Shakespeare Songs op. 23 -Fear no more the heat o’the sun, Under the greenwood tree, It was a lover and his lass, Take, o take those lips away, Hey, ho, the wind and the rain /10 minut/, Zygmunta Noskowskiego /1846-1909/ Polonez elegijny op. 22 nr 3 /fort. Solo/, II, Dumka op. 22 nr 1 /fort. Solo/ oraz Zhu Quing /1893-1951/ Rzeka płynie na wschód /pieśń chińska/. Pieśń opisuje rzekę, która mieni się w blasku księżyca. Autor porównuje meandry rzeki do ludzkiego charakteru. Pieśń ta uważana jest w Chinach za arcydzieło starożytnych i nowożytnych czasów. Ponadto mogliśmy wysłuchać utworu kolejnego kompozytora: Huang Zi /1904-1938/ Tęsknota za domem. Jest to pieśń chińska, zresztą bardzo ważna pieśń dla Chińczyków. Powstała na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy Chiny były w okresie wojny z Japonią. Życie w Chinach popadło w ruinę. Autor pieśni wyraża swój sprzeciw i gniew wobec japońskiego najeźdźcy drżąc o swoją rodzinę, którą zostawić musiał daleko. Stąd tytuł pieśni: tęsknota za domem. Zaprezentowany został również utwór Joe Hisaishi /ur. 1950/ – Imię życia, pieśń japońskiego kompozytora do filmu animowanego pt. „W krainie Bogów”. Błękitne niebo i białe chmury rozciągają się w nieskończoność. Czuję chłodny wiatr na mojej twarzy. Drżę ze strachu w obliczu nieznanej przyszłości. Tyko twój głos może mnie uspokoić. Brzmią słowa pieśni japońskiego twórcy. Wysłuchać Tianji Liu mogliśmy także w utworze kolejnego polskiego kompozytora Mieczysława Karłowicza /1876-1909/ Po szerokim morzu, op. 3 nr 9.
Ponadto artysta zaprezentował nam własne utwory. Zaskoczył nas podczas koncertu wykonaniem własnych utworów. Aranżacja, treść słów, akompaniament to komponent tego, co usłyszeliśmy podczas wykonania czterech utworów skomponowanych przez p. Tianji Liu. Pierwsza piosenka opowiadała o śnie, kiedy to pewnej nocy był uwięziony w gęstej mgle a pomogła mu życzliwość dobrych ludzi. Mgła opadła i zobaczył w końcu piękny świat. W drugiej opowiada o życiu, gdzie napotykając wiele problemów musimy pamiętać o tym, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Życie to szkoła, w której zdobywamy bezcenne doświadczenia. Dzięki temu możemy pomóc innym. Życie jest jak czerń i biel, światło i mrok, ogień i woda, wiatr i deszcz. To niuanse życia, które wyśpiewał w trzeciej swojej odsłonie. Ostatni utwór jak zaprezentował to rodzaj konkluzji – „Jeśli będziesz dobry dla świata, świat będzie dobry dla ciebie”. Na Bis usłyszeliśmy dzieło Michała Lorenc’a /ur. 1955/ – Ave Maria. Koncert poprowadził Krzysztof Dąbrowski.
VI edycja Festiwalu „Letnie Wieczory u Menonitów” odbywa się w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, przy ul. Elżbietańskiej 9/10 w Gdańsku. Trwa od 26 czerwca, kiedy to miała miejsce inauguracja festiwalu. Festiwal trwać będzie do 20 sierpnia 2025. Każdy koncert rozpoczyna się o godzinie 19:00. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. A w programie jeszcze takie wydarzenia, kolejno -9 lipca: „Gitarowe groove” z Adamem Wochem i Robertem Guzikiem; 16 lipca: „W ogrodach Hiszpanii” z Carlosem Penya Montoyą (harfa) i Anną Fabrello (sopran), 23 lipca: „Dumka i tango w nowej odsłonie” z Trio Novum (akordeon, wiolonczela, fortepian), 30 lipca: „Od klasyki do rozrywki” z Gdańskim Kwartetem Akordeonowym, 6 sierpnia: „Magic of accordion” z Accordion Band Harmonia, 13 sierpnia: „Niezaśpiewane piosenki. Priebe – Unsung” z Małgorzatą Priebe (wokal), Krzysztofem Hadrychem (gitara) i Martą Prabucką (wizualizacje), 20 sierpnia: „Co nam zostało z tych lat…” z The Barbershop Quartet. Organizatorem koncertów jest Cappella Gedanensis i Miasto Gdańsk. Współorganizatorem wydarzenia – Oplackie Centrum Edukacji i Kultury. Partnerzy to Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz ŁĄCZPOL Sp. Z o.o.
Tekst/foto: Beata Lewandowska