MANIFA 2024 Prawa Kobiet

MANIFA 2024 - Prawa Kobiet

Manifa 2024 Prawa Kobiet

 Manifa 2024 Prawa Kobiet – w sobotę 9 marca odbyła się kolejna manifa. Demonstracja jaka miała miejsce w Gdańsku dotyczyła kobiet oraz wszystkich osób dyskryminowanych. Hasła na transparentach dotyczyły różnych problemów społecznych, a przede wszystkim dyskryminacji praw płci żeńskiej. 

Żądania dotyczyły spełnienia obietnic wyborczych, m.in. legalnej aborcji, radykalnej reformy zdrowia kobiet, zmiany definicji gwałtu i wdrożenia zapisów Konwencji Stambulskiej oraz skutecznego przeciwdziałania przemocy, ustawy o związkach partnerskich i równości małżeństw, świeckiej szkoły i edukacji, opartej na empatii i umiejętności krytycznego myślenia, a nie wkuwaniu materiału, zaprzestania złego traktowania osób dyskryminowanych,  przeciwstawiania się rasistowskim poglądom.  

Padło podczas przemowy stanowcze nie dla nieodpowiedniego traktowania  człowieka ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną, który jest traktowany mniej korzystnie niż byłby traktowany inny człowiek w porównywalnej sytuacji.* Szczególnie intencjonalne były hasła dotyczące sytuacji kobiet.  

 Manifa 2024 Prawa Kobiet | Rola kobiet

Rola kobiet na świecie zmienia swoją rangę, klaruje się, ale w sposób niedostateczny. Nasza obecność w życiu społecznym i zawodowym jest coraz bardziej zauważalna. Jesteśmy obecne wszędzie, bo w instytucjach, rozmaitych organizacjach, wykonujemy rozmaite zawody. My kobiety jesteśmy aktywne,  piastujemy ważne stanowiska, ale czy zawsze jesteśmy odbierane z należytym szacunkiem. Dyktatorskie poczynania i brutalność mężczyzn względem kobiet jest zjawiskiem nadal zauważalnym. Proces wywalczania praw dla płci żeńskiej nadal postępuje a mamy, przecież już XXI wiek. Okaleczane jest jeszcze poczucie naszej wartości. 

Kobietom od zarania dziejów przypisana była określona rola. Wypływała ona z procesów zachodzących w czasie zwanych ewolucją płciową. Ludy pierwotne ustalały hierarchie w tzw. Stadach plemiennych. Płeć męska jako silniejsza była dominantem. 

 Mężczyźni uzurpowali sobie prawo do wytyczania funkcji kobiet w danych społecznościach. Taki trend nadal funkcjonuje w mentalności niektórych mężczyzn. 

 Manifa 2024 Prawa Kobiet | Męska dominacja

Przypisywana jest mężczyznom dzięki temu  nadal wyższość płci męskiej. Cały ten proces dokonywania zmiany myślenia jeszcze trwa. Dominacja męska   jest nadal często odczytywanym zjawiskiem w hierarchii płciowej. W tej hierarchii bywa, że górę biorą czasem elementy siły fizycznej, przemocy psychicznej. Kobietom wytyczono rolę istoty uległej i podległej niekwestionowanemu autorytetowi męskiemu.

Te stereotypy myślenia o kobietach zakorzeniły się w wielu kulturach na świecie. Nasza wiara rzymsko-katolicka i też inne wiary są przykładem na to jak bardzo spychana jest kobieta na margines męskiego świata. Wystarczy przyjrzeć się patriarchatowi, który tkwi w kościele. Generalnie Chrystus będąc z Marią Magdaleną przypisał kobiecie jakiś rodzaj rangi wyższej, płeć żeńska była na równi traktowana z płcią męską. Dlaczego więc kościół odwrócił te proporcje.

Nie chodzi mi tu o jakieś skrajne feministyczne podejście do tematu, czy wzburzania do walki międzypłciowej, ale raczej postawienia znaku „równości” między obydwoma płciami pomimo występujących różnic między nimi. Mężczyźni z reguły są silniejsi. Czasem niecnie  wykorzystują tę siłę wobec kobiet manifestując swoją nad nimi wyższość. Przypisuje im się przymiot tak zwanych damskich bokserów.  Różnimy się budową, rodzajem myślenia, jest tak zwana płciowość mózgu, ale myślę, że jest w tym wszystkim potrzebna nam symbioza- rodzaj uzupełniania się a nie manifestowania swojej wyższości.

 Manifa 2024 Prawa Kobiet | Przemoc fizyczna

Nikt nie ma prawa używać siły fizycznej wobec drugiej osoby. Warto tu też wspomnieć o syndromie sztokcholmskim. Ofiary przyjmują postawę bierną, zamykają się w świecie szklanej kuli wyrzadzanego im zła i nie potrafią obiektywnie ocenić niekorzystnej sytuacji w jakiej się znajdują. „Syndrom sztokholmski definiowany jest jako stan psychiczny, w którym ofiara przywiązuje się do swojego oprawcy. Termin ten powstał w 1973 roku w związku z nietypowym zachowaniem zakładników przetrzymywanych w jednym ze sztokholmskich banków. Na czym polega syndrom sztokholmski? 

Syndrom sztokholmski to stan psychiczny odnoszący się do relacji ofiara-kat. W jego przebiegu obserwuje się przede wszystkim odczuwanie empatii, solidarności i zrozumienia w stosunku do swojego oprawcy. Przez psychologów syndrom sztokholmski uznawany jest za nieświadomy mechanizm ochronny, który pozwala ofiarom przetrwać w trudnych warunkach, w jakich się znalazły.” Taki syndrom ma miejsce też w związkach. Z różnych powodów ofiara przemocy uzależnia się od oprawcy. Nasz instynkt samozachowawczy przestaje działać.

 Manifa 2024 Prawa Kobiet | Syndrom sztokholmski

Nasze myślenie w pozycji ofiary uzależnia się od czynników niezależnych od nas. Kobiety boją się samotności, odrzucenia, trudności finansowych, są matkami. Nie mają zatrudnienia, stabilizacji życiowej więc oprawca staje się bezkarny, tym bardziej, że doskonale wie, iż jakaś forma uzależnienia żony, partnerki od niego czyni go „panem sytuacji”. Czy kobieta, która zdecyduje się na odejście od osoby, która ją krzywdzi może liczyć na pomoc i zaufać stróżom prawa, systemowi prawnemu? Otóż różnie z tym bywa. Ofiarami przemocy są też policjantki, policjanci bezkarnie biją czasem żony jak też prominenci, znane gwiazdy, politycy, biznesmani, osoby na wysokich stanowiskach.

Z reguły są bezkarni, mają pieniądze, prawników. Nie mają wyrzutów sumienia, czy dylematów natury moralnej, czy etycznej, by zniszczyć doszczętnie swoją ofiarę. No cóż Temida ma opaskę na oczach, ale za to pojemną kiesę posiadają obłudni prawnicy- w imię litery prawa bronią też oprawców. Problem przemocy dotyczy nie tylko związki heteroseksualne. Dotyczy też związków homoseksualnych o tym raczej nie mówi się głośno. 

Warto wspomnieć też o schemacie ustalonych ról w związkach. Niektórzy mężczyźni przypisują sobie rolę nadrzedną i dominującą. To tak zwani „samce alfa”. Samiec alfa jest mężczyzną dbającym o siebie, epatującym siłą i męskością, zdecydowanie lubiącym dominować. Rzadko idzie na kompromisy. Jest bardzo nastawiony na siebie, ma jasno określone cele, do których dąży, ale bywa także egoistą i samolubem. Z pewnością nie lubi się podporządkowywać”. Bywa też tak z kobietami i proszę mi wierzyć, że panie potrafią być też przemocowe wobec mężczyzn. Częstsze jednak są przypadki agresji skierowanej wobec kobiet.  

 Manifa 2024 Prawa Kobiet | Kobiety uległe?

Rola kobiety uległej przez niektórych mężczyzn przypisywana jest już od zarania dziejów. Panowie przypisali sobie prawo i uzurpowali je do wytyczania nam przymiotów, funkcji, jakie winnyśmy spełniać u boku mężczyzny- czasem służalczej… 

Oczywiście niektóre kawały o kobietach traktujmy z przymrużeniem oka, ale jest w nich takie źdźbło prawdy, prawdy o tym jak jesteśmy traktowane. Pewne mechanizmy zachowań wobec drugiej płci wynosimy często z domu.  Kwestie wychowawcze są tu bardzo istotne. Tkwimy w przedziwnym mniemaniu o wyższej pozycji w rozwoju ewolucyjnym mężczyzn. Mężczyzna uznawany jest za silniejsze ogniwo ewolucyjne. Kościół posługuje się nadal nieodpowiednią merytoryką  

/spójrzmy na rolę zakonnic w kosciele/ w imię przypowieści ze Starego Testamentu o powstaniu kobiety z żebra Adama i w pewnym sensie gdzieś w nas utarło się takie przesłanie. Musimy mieć świadomość tego, że Biblia, Stary i Nowy testament zostały spisane później. Spisane były prawdopodobnie przez mężczyzn. Nie chcę tu podważać nauk, które znajdują się w Biblii, ponieważ są bardzo cenne i nieraz po te przesłania sięgałam. Niemniej jednak już wtedy został ukazany wizerunek kobiety jako złej, gorszycielki, dzięki, której ludzkość została obarczona karą i „grzechem pierwotnym”. Został przypisany kobiecie zgubny wizerunek. Taki schemat myślenia tkwi w nas, jest nadal aktualny w wielu kulturach.

Manifa 2024 Prawa Kobiet | Wymagania

Tak więc stałyśmy się my kobiety płcią gorszą- ba zdemoralizowaną?…Od kobiet wymaga się więcej. Przypomnijmy sobie jak wiele kontrowersji wzbudzały radykalnie skrajne i bardzo konserwatywne wypowiedzi niektórych polityków. O cnotach niewieścich debatują częściej mężczyźni niż kobiety. Jakoś tak zabrakło mi w tym wszystkim debaty o cnotach męskich. Czyżby rycerze odeszli do lamusa? 

Kłóci się to z moim wewnętrznym światopoglądem. 

Gdzieś po drodze zagubiła się idea szacunku wzajemnego dla płci. Świat ubierany jest w określone uniformy. Wytyczane są jego kanony. Uniformizm poglądowy nie jest niczym innym jak rodzajem narzucanej zgubnej indoktrynacji. Zastanawiam się ile jest nas samych w tym, jaki mamy zachowany tu obszar do wyrażania siebie samego, naszej wolności a narzucanym nam schematom myślenia. Wolność, w tym wolność wyborów została nam odebrana. Przypisano nam role damsko-męskie. Mężczyznom nie wolno płakać, ponoć to niemęskie zachowanie a słabość ponoć jest domeną kobiet.

Tu też należy zwrócić uwagę na zgubność pewnych narzucanych schematów myślenia. Kobiety natomiast są silniejsze psychicznie. Nie dyskryminujmy żadnej z płci. Nie warto toczyć wojny damsko-męskiej lub męsko-damskiej o to jaka płeć jest lepsza. Jak wiemy odporność psychiczna jest uzależniona nie od rodzaju płci tylko raczej rodzaju osobowości, którą posiadamy. Zaszeregowanie płci świadczy  

 Manifa 2024 Prawa Kobiet | Schematy

O schematyczności naszego myślenia, rozdźwięku jaki powstał między płciami. Wyrażone jest w tym jakieś posłannictwo, określone zostały funkcje płci jakie musimy spełniać. Pozycja kobiet ma od dawna ustalone zasady. Funkcje płciowości zostały ściśle określone. Brakuje w tym wszystkim tolerancji a prawa ludzi, prawa kobiet są tłamszone na świecie. W Gdańsku odbyła się manifa, która przeciwstawia się łamaniu wszelkich praw, w tym właśnie też łamaniu praw kobiet. Pod płaszczykiem pozorów normalności jest drugie prawdziwe oblicze zdominowania nas przez utarte konwenanse, poglądy. Za zamkniętymi drzwiami domów kobiety są ofiarami gwałtów, przemocy domowej.

Prawo jak wspomniałam już wcześniej nie zawsze jest korzystne dla ofiar. Problem złego traktowania nie dotyczy tylko płci, dotyczy też braku akceptacji na naszą inność. Rasizm jest jeszcze i gorsze traktowanie ludzi jest znamienne i często ma jeszcze miejsce na świecie. Nie chodzi tylko tu o przemoc fizyczną. Psychiczna przemoc ma również miejsce i potrafi też pozostawić urazy psychiczne i obniżyć nasze poczucie wartości. Kobiety należą do grupy, która jeszcze do niedawna nie miała prawa głosu. Nadal są takie kraje, gdzie płeć żeńska traktowana jest jako „gorsza”. 

W roku 1913, 3 marca na ulice w Waszyngtonie wyszły sufrażystki. Sufrażyzm to aktywistyczny ruch kobiet, które walczyły o prawa wyborcze na przełomie XIX i XX wieku. Działania miały miejsce w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Z czasem zyskał duże poparcie społeczne. Powinniśmy dążyć do przemian w naszej świadomości. Powinien być usłyszany nasz głos.

Prawo do uczestnictwa w wyborach zostało przyznane na mocy 19 poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która weszła w życie 18 sierpnia 1920 roku. Wcześniej kobiety nie mogły uczestniczyć na równi w życiu społecznym z mężczyznami. Polki również nie miały praw wyborczych i nie mogły głosować. Teraz ich głos może być decydujący.  

Manifa 2024 Prawa Kobiet | Nauka Prawa wyborcze etc etc

28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski podpisał Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej. Stało się – prawa wyborcze dla wszystkich. 

Od dekad prawa wyborcze – obok dostępu do edukacji – pozostawały na szczycie listy postulatów wysuwanych przez polskie emancypantki. Polki wiedziały, że dopiero na tej podstawie można budować równe społeczeństwo. 

Uniwersytety zaczęły otwierać się na kobiety w drugiej połowie XIX wieku, lecz był to proces długotrwały. Choć kobiety były aktywne na polu nauki od zawsze, ich dokonania bywają pomijane również dzisiaj. Wykształcenie dawało kobietom zawód, niezależność finansową, szansę na rozwijanie talentów i pasji. Możliwość głosowania i kandydowania w wyborach – realny wpływ na prawo i politykę, a dzięki temu współtworzenie państwa.” Panowie niektórzy zapominają o tym, że kobiety współtworzą zawsze jakąś społeczność i są integralną jego częścią. 

 Kobiety bardzo musiały walczyć i walczą jeszcze o swoje prawa na świecie zdominowanym przez mężczyzn. Wydaje się, że jest to zjawisko, które już nie ma miejsca. Otóż problem tkwi jeszcze w mentalności wielu społeczeństw, wychowania dziewczynek, którym przypisuje się określoną rolę już od najmłodszych lat. Brakuje tu jakiegoś rodzaju symbiozy płci i podkreślenia istoty i rangi płci żeńskiej. Przedkłada się to na różne zjawiska społeczne dotyczące kobiet, szczególnie u nas w kraju jest te zjawisko zauważalne- brak jest decyzyjności w kwestiach związanych z uszeregowaniem płci żeńskiej na równi z płcią męską, jak też w niektórych przypadkach nadal hierarchicznego spychania kobiet na drugi plan.  

Manifa 2024 Prawa Kobiet | Polityka

Kobiet w polityce jest coraz więcej, ale prym wodzą nadal mężczyźni. Jest wiele takich krajów, gdzie kobiety nie mają żadnych praw, nie mogą nawet się edukować. Sytuacja uległa w niektórych krajach poprawie. Jednak temat wolności kobiet nie został tak do końca przerobiony. Jest rozłam między płciami. Często to zjawisko jest nadal zauważalne np. W kwestiach płacowych, czy zajmowania określonych stanowisk lub wypełnianiu się kobiet w zawodach, które przypisane tylko mężczyznom. Te stereotypy myślenia przełamują się, ale niestety  

Kobieta nadal piastując jakiś ważny urząd, wykonując męskie zajęcie, czy zajmującą znaczącą pozycję musi czasem dać z siebie 200% przy 100 % męskich, by liczono się z jej zdaniem , kompetencjami, wiedzą, czy umiejętnościami. Jest to przykre zjawisko i świadczy o niepoważnym traktowaniu płci żeńskiej przez niektórych mężczyzn. Problem nierówności społecznej jest nadal aktualny. Nierówność płci, rasy, orientacji seksualnej, wiary, zróżnicowania społecznego pod względem zasobności dóbr są elementami dominującymi w dzisiejszym świecie. Zło wyrządzane jest różnym grupom społecznym na świecie. Brak tolerancji, dyskryminacja jest nadrzędnym problemem.  

Manifa 2024 Prawa Kobiet | Parytety

Walka z tymi zjawiskami stanowić powinna jakiś rodzaj misji. Nie mamy moralnego prawa milczeć na tematy trudne. 

Mężczyźni decydują często o kobietach. Kobiety nie mają prawa głosu, często są wykorzystywane w politycznych rozgrywkach. Referendum w sprawach istotnych dla kobiet powinno odbyć się już dawno. Obietnice odnośnie przeprowadzenia jego i rozciąganie problemu prowadzi nas donikąd. Nie daje nam jasnych odpowiedzi na ustosunkowanie się polityków do kwestii istotnych związanych z głosem kobiet w tym kraju.  

Oddajmy im prawo do samodecydowania o sobie według sumienia i założeń życiowych każdej z kobiet. Osobiście jestem przeciwna aborcji. Jednak mam świadomość sytuacji trudnych w jakich mogą znaleźć się kobiety. Nie mówi się głośno o tematach rażących jak uśmiercanie noworodków i pozbywanie się niechcianych dzieci. Jest dużo takich przypadków więc zastanówmy się, co jest słuszniejszym rozwiązaniem aborcja, czy zabijanie narodzonych dzieci lub  oddawanie ich do rodzin zastępczych jak też do domów dziecka.

Manifa 2024 Prawa Kobiet | Macierzyństwo

W moim przekonaniu nie wszystkie kobiety są gotowe na macierzyństwo. Uważam też, że wychowanie seksualne i uświadamianie dzieci, młodzieży jest celowe i konieczne, by zapobiec niechcianym przykremu zjawisku niechcianych ciąż. Odnoszę się do tego w sposób szczególny, gdyż decyzja o posiadaniu dziecka winna mieć wymiar racjonalny. Nie uznaję też zjawiska powoływania dzieci na ten świat w imię opłacalności przyjmowania socjalu, czy świadczenia wychowawczego. Może politycy powinni oszacować strategię myślenia szczególnie osób /przepraszam za sformułowanie/ z grupy dysfunkcyjnych społecznie, na które składa się rzesza uczciwie i ciężko pracujących podatników.  

Wracając do tematu „pogwałcenia” praw kobiet. Wiele kobiet jest przeciwna definicji gwałtu. Zgodnie z obowiązującym brzmieniem art. 197 K.k. za gwałt uznaje się doprowadzenie do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem. Grozi za to od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Wielu sprawców jest bezkarnych. Wiele gwałtów ma miejsce też w związkach, wiele ofiar milczy cierpiąc.  Nie chcę ulegać tu zgubnej merytoryce pojęcia gwałtu i wykorzystywania mężczyzn w celu zemszczenia się na nich. Sądzę jednak, że faktycznych milczących ofiar w formalnych  

I nieformalnych związkach jest więcej niż nam się wydaje. Do milczenia skłania kobietę poczucie wstydu, bezkarność sprawcy, nie wystarczająca skuteczna pomoc, zastraszanie i manipulacja ofiarą oraz sytuacje rodzinne lub uzależnienie finansowe od partnera.  

Osobiście popieram układ partnerski w związkach na zasadach wspólnie ustalonych przez osoby będące w związkach różnego rodzaju. Nie powinno też być żadnej dominacji w związkach. Pozycja kobiet w naszym kraju nie jest priorytetowa. Pragniemy żyć w państwie prawa a nie bezprawia. Czas na kobiety, czas na zmiany w naszym myśleniu, czas na spełnienie obietnic wyborczych.

Precz z dominacją płciową oraz patriarchatem. Kobiety nie chcą być wykorzystywane, chcą być traktowane na równi z mężczyznami. Nie jest to skrajnie feministyczna odezwa, tylko próba poszukania wspólnego mianownika między płcią męską i żeńską. Symbiotycznego konsensusu płciowego.            

Tekst: Beata Lewandowska  

*Czym jest dyskryminacja? 

Aktywni w mieście – Gala wolontariatu w ECS Gdańsk

Gdańsk gra w serduszka❤️

Parada Niepodległości w Gdańsku – 11 listopada 2023

Podobne wpisy

VI rocznica tragicznej  śmierci Pawła Adamowicza. Świat przemawia językiem nienawiści…

Gdańskie kolędowanie z Dobrodziejami Dzieci. Pomagamy dzieciom chorym i z ubogich rodzin.

Wspólnota Pastelowa w Gdańsku. Mieszkańcy walczą o chodnik dla pieszych.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Czytaj więcej