Kwiecień to Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu. Z tej okazji Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna KID oraz Przedszkole Terapeutyczne „Superkids” organizują IV Konferencję pt. „Autyzm. Od diagnozy do samodzielności”. Konferencja odbędzie się w Hotelu SPA Faltom w Rumii, ul. Grunwaldzka 7, w godz. 9:00-17:00. Wydarzenie patronatem honorowym objęła Wojewoda Pomorski Pani Beata Rutkiewicz /więcej na stronie wydarzenia – https://fb.me/e/2SgenuOvJ/
Podczas wieloletniej pracy pedagogicznej wielokrotnie spotkałam się z Autyzmem. Autyzm jako forma całościowego zaburzenia rozwoju przyczynia się do wielu trudności w życiu codziennym dzieci oraz osób dorosłych. Takie osoby mają problemy w zrozumieniu, nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji międzyludzkich, silnym przywiązaniem do rutyny oraz wielką niechęcią do zmian, a także wykazywaniem wąskich, specyficznych zainteresowań. Niezmiernie ważna jest terapia. Jest kluczowa w zakresie rozwoju i nabywania umiejętności życiowych, włącznie z przystosowaniem społecznym.
Autyzm, a dokładniej zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD), to neurozróżnicowanie wpływające na rozwój społeczny, komunikację i zachowanie. Może mieć różny stopień nasilenia i objawiać się inaczej u dzieci oraz dorosłych.
Objawy u dzieci mogą pojawić się już w pierwszych latach życia. Do najczęstszych należą: trudności w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego i społecznego, opóźniony rozwój mowy lub brak komunikacji werbalnej, powtarzalne ruchy (np. machanie rękami, kołysanie), wrażliwość na bodźce sensoryczne (dźwięki, światło, dotyk), silne przywiązanie do rutyny i trudności w adaptacji do zmian, specyficzne, intensywne zainteresowania. Wczesna diagnoza i terapia (np. terapia behawioralna, logopedyczna, integracja sensoryczna) mogą znacząco pomóc w rozwoju dziecka.
Dorośli z autyzmem mogą mieć trudności w interakcjach społecznych i codziennym funkcjonowaniu, choć wielu uczy się strategii adaptacyjnych. Typowe cechy to: problemy z rozumieniem norm społecznych i subtelnych sygnałów (np. ironii), skłonność do dosłownego rozumienia wypowiedzi, potrzeba przewidywalności i rutyny, intensywne zainteresowania w wąskich dziedzinach, nadwrażliwość lub niewrażliwość na bodźce zmysłowe, trudności w relacjach i w miejscu pracy. Niektóre osoby dorosłe otrzymują diagnozę dopiero w późniejszym wieku, często po latach trudności w relacjach i pracy.
Ogromnym wsparciem dla osób z autyzmem jest terapia /np. terapia poznawczo-behawioralna, wsparcie psychologiczne/, dostosowanie środowiska (np. praca zdalna, ciche przestrzenie), grupy wsparcia dla osób z ASD i ich rodzin, edukacja i akceptacja społeczna.
Podczas IV Konferencję pt. „Autyzm. Od diagnozy do samodzielności”. Podczas spotkania specjaliści będą przybliżać temat w celu zwiększenia świadomości społecznej, zrozumienia trudności z jakimi zmagają się osoby ze spektrum autyzmu w codziennym funkcjonowaniu oraz poszukiwania skutecznych rozwiązań wspierających ich rozwój i samodzielność
Tekst: Beata Lewandowska