Festyn w Letnicy. Nowy wymiar dzielnicy.

W sobotę w Letnicy miał miejsce festyn zorganizowany przez tamtejszą Radę Dzielnicy oraz przy współudziale  i dużym zaangażowaniu wielu osób oraz sponsorów pozyskanych przez p. Marzenę Kolmer.

W skład rady wchodzą nieocenieni i bardzo zaangażowani w działania na rzecz rozwoju tego miejsca osoby, w tym prężnie działająca Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Marzena Kolmer oraz bardzo wspierająca ją zastępczyni pani Teresa Adamczyk.


Festyn odbył się na terenie Parku Kanonika Kazimierza Orkusza, przyległym do Parafii p.w. św. Anny i Joachima, dzięki uprzejmości księdza kanonika Zbigniewa Drżały oraz we wsparciu p. Dyrektor i zespołu pracowników Klubu Dziecięcego „Bursztynowy Skarb”, który powstał przy kościele dzięki uzyskanym w 2021 roku środkom unijnym.


Zorganizowano wiele atrakcji dla najmłodszych, młodszych, starszych oraz najstarszych, czyli seniorów. Były one zachętą do dobrze spędzonego czasu wśród lokalnej społeczności.

Były dmuchawce, zumba, gry sportowe, letnicopoly, koło fortuny, foto budka, warsztaty, rozmaite pokazy, konkursy, malowanie twarzy, warkoczyki. To wszystko zorganizowane zostało nie tylko dla mieszkańców Letnicy, ale także dla wielu  gromadnie przybyłych gości.

Czas umilał nam koncert Małgorzaty Serockiej, Jam Session – Wolne Brzmienia zespołu akustycznego oraz prezentacja instrumentalno – wokalna cover’ów  znanych utworów  w wykonaniu Karola Świtajskiego. Porwali oni wszystkich do wspólnej zabawy. Dużym zainteresowaniem  wśród dzieci cieszyło się auto obecnego na festynie Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Przygotowany był poczęstunek. Można było rozsmakować się w tradycyjnych smakach kuchni polskiej, czyli obowiązkowej na takich imprezach żołnierskiej grochówki oraz bigosu, do tego trochę słodkości, kawa, herbata. Przemiła obsługa z towarzyszącymi uśmiechami na twarzach zachęcała wszystkich do skorzystania z propozycji kulinarnych.

HISTORIA DZIELNICY

Letnica jest jedną z najstarszych dzielnic Gdańska. Do 1772 roku należała do klasztoru oliwskiego. Pierwsze wzmianki w kronikach pojawiły się już w XIII wieku. Od najdawniejszych czasów losy Letnicy związane były z jeziorem Zaspa. „Pierwsza wzmianka o jeziorze Zaspa pochodzi z 1238, od 1245 klasztor utrzymywał na nim stację rybacką”.

W latach 1803–1805 została zbudowana
/na zlecenie kupca Broschkego/ wzdłuż Martwej Wisły ulica. Miała dość ważną rangę o znaczeniu portowo-przemysłowym.  Nazwana została ulicą Wiślną /Broschkischerweg/. Zresztą taki charakter Letnica zachowała w czasie późniejszym.        Znajdowały się przy niej liczne domostwa.

NAZWA DZIELNICY

W dokumentach Letnica w XVIII wieku występowała jako Lewen Thal, Lowenthal lub Löwenthal, później utarł się zapis Lauental. Droga prowadzącą z Gdańska do Brzeźna na całej długości nosiła nazwę ul. Letnickiej
/Lauentaler Weg/. Czy stąd właśnie powstała nazwa dzielnicy?
Po II Wojnie Światowej nadano Letnicy nazwę Letniewo, która często jest jeszcze używana. W 1949 roku państwowa Komisja Ustalania Nazw Miejscowych dokonała  zmiany, gdyż uznała jako niezgodną z zasadami polskiego słowotwórstwa na Letnica, odrzucając proponowane równolegle Lewkowo.

LETNICA PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ

Po II Wojnie Światowej dzielnica miała złą renomę. Władze Gdańska przesiedlały tam mieszkańców niepłacących czynsz lub eksmitowanych. Nastąpiła degradacja tego miejsca. Zlikwidowane zostało jezioro Zaspa a w miejsce jego powstało składowisko żużlu i popiołu z Elektrociepłowni Gdańskiej. W 2010 roku ruszył projekt rewitalizacji. Letnica przeszła niebywałą metamorfozę, co jest też zapewne wynikiem starań przedstawicieli mieszkańców, wspólnych działań radnych i władz Gdańska.

KOMUNIKACJA

We wrześniu 1900 roku została uruchomiona linia tramwaju elektrycznego z Nowego Portu, przez Nabrzeże Wiślane, do Śródmieścia.  Połączenie tramwajowe funkcjonuje do dziś. Niestety nie spełnia pełnych oczekiwań mieszkańców  dzielnic Letnica i Nowy Port, gdyż zwiększyła się ich ilość, szczególnie jednej dzielnicy. Problem dotyczy kursów późniejszych po godz. 17-tej. Według relacji mieszkańców obecnie połączenia komunikacyjne do Nowego
Portu i Letnicy nie są  zadowalające.

Warto by było również przywrócić trakcje kolejową, zwiększyć częstotliwość kursów komunikacji w godzinach późniejszych, włączyć autobusy, które dojeżdżałyby do Gdańska Głównego. Mieszkańcy pamiętają stację towarową Gdańsk Zaspa Towarowa teraz niestety z nieczynnym peronem SKM.

W 2012 otwarty został przystanek kolejowy Gdańsk Stadion Expo, przeznaczony do obsługi Międzynarodowych Targów Gdańskich oraz stadionu piłkarskiego. Odbywa się z niego okazjonalny ruch pociągów SKM, który można by było przywrócić na stałe. Byłoby to duże ułatwienie też dla turystów zwiedzających te znane obiekty w Gdańsku.

Zaludnienie na tych terenach w poprzednich czasach ulegało sporym wahaniom. W tej chwili dzięki nowej infrastrukturze i nowemu budownictwu dzielnica zamieszkiwana jest przez już nieco liczniejszą społeczność gdańską.

Kiedyś było to osiedle robotnicze, gdyż znajdujące się tam tereny były atrakcyjne dla przemysłu. Znajdowały się tam w XIX wieku mi.in. fabryka nawozów fosforowych a w 1986 przeniesiono z Żabianki Polam.

Dzielnice „Nowy Port i Letnica zmagają się z problemem pyłu węglowego, który przenosi się ze składowisk w porcie w kierunku dzielnic mieszkaniowych i trwa już od dłuższego czasu.

Jego początkiem była, związana z wojną w Ukrainie i z groźbą braku surowców energetycznych, decyzja rządu o zakupie węgla w innych krajach i sprowadzenia go do Polski drogą morską.

Niestety tu zaczęły się duże uciążliwości dla ludzi, którzy mieszkają w sąsiedztwie portu. Mieszkańcy interweniowali w różnych instytucjach. Z władzami portu spotykali się radni dzielnic Nowy Port i Letnica. Interweniowały też władze Gdańska.” /przypis od red.; str. www.gdańsk.pl – ‘2023/. Nie jest to zjawisko korzystne dla ludności zamieszkującej obecnie te tereny. Problem jest nadal aktualny, co wynika z rozmów osób zamieszkujących te tereny.

PARK W LETNICY

Na terenie Letnicy znajduje się jeszcze dużo zielonych terenów. Jak wiemy zieleń, drzewa to płuca dla nas, które oczyszczają zanieczyszczone powietrze. Zaistniał pomysł na stworzenie parku.

Zagospodarowanie ich przyniosłoby pozytywne i oczekiwane efekty przez społeczność zamieszkującą Letnicę. To doskonały pomysł na stworzenie przestrzeni dla młodych małżeństw z dziećmi i nie tylko – wspomniała Teresa Adamczyk, Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy od wielu lat rdzennie związana z tym miejscem.

Przewodnicząca Rady Dzielnicy p. Marzena Kolmer ma w zanadrzu jeszcze wiele pomysłów na poprawę życia mieszkańców Letnicy. Poza tym wiele rozpoczętych przedsięwzięć, które nadal są w toku realizacji. Letnica zmieniła się nie do poznania. Jest to przykład na rzetelne i skrupulatne wypełnianie obowiązków radnych dzielnicy.

Z wielką przyjemnością można teraz pospacerować ulicami Letnicy i podziwiać nowe fasady odrestaurowanych domów. Wiele z nich uległo gruntownej przemianie i urzeka pięknem. Kontrastuje z domami nowo wybudowanego osiedla mieszkalnego, które zwraca na siebie uwagę nowoczesną architekturą. Znajdują się tam duży sklep i wiele punktów usługowych, szkoła i przedszkole.

Wydarzeniu towarzyszyło Stowarzyszenie “Gdańsk Miasto Marzeń” i Portal Informacyjno-Kulturalno-Publicystyczny gmm.net.pl

Tekst: Beata Lewandowska

Warto też przeczytać:  https://gmm.net.pl/blog/koncert-pod-niebem-paryza-i-sloncem-toskanii-amfiteatr-orunski-orana/

Więcej publikacji autorki na gmm.net.pl
Prosimy o wsparcie, gdyż bez Państwa pomocy portal przestanie istnieć. Działamy dla Was i z myślą o mieszkańcach Gdańska.
Prosimy o pomoc i wpłacanie cegiełek, darowizn, które można odliczyć od podatku –  nie więcej niż kwotę, która stanowi 6% dochodu.
Numer konta: Stowarzyszenia „Gdańsk Miasto Marzeń”
70 1090 1098 0000 0001 5675 9627

Podobne wpisy

Mikołajkowy konwój ciężarówek. 80 ciężarówek na ulicach Gdańska.

“White Christmas”. Koncert Scena Muzyczna w Gdańsku – Oruni.

“Bursztynowy Mieczyk” po raz 30- ty. Gala rozdania nagród w Gdańsku.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Czytaj więcej