Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan.  Idea Światła Betlejemskiego – „Kochaj Czynem”.


Gdańsk jest miastem hanzeatyckim, jednym z największych miast w Polsce, które prężnie rozwija się. W 2019 roku staliśmy się reprezentantami wszystkich miast polskiej Hanzy. Zatwierdzone to zostało podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów na Zjeździe w Pskowie w Rosji w czerwcu 2019 roku. W skład Hanzy wchodzi 16 krajów. Gdańsk jest miejscem, które przyciąga rzeszę turystów z całego świata. Od wieków jest jednym z najczęściej odwiedzanym miastem europejskim.  Członkostwo w Związku Hanzy sprzyjało i sprzyjać będzie rozwojowi miasta. W 1600 roku budżet Gdańska był 35 razy większy od budżetu Krakowa. Obyśmy obecnie zbliżyli się do tej świetności.

Gdańsk jest kolebką Solidarności. Tutaj dzięki determinacji ludzi runęły pierwsze mury reżimu i zniewolenia. Historia naszego miasta ściśle związana jest z walką o wolność i walką z opozycją. To tutaj wszystko rozpoczęło się i tutaj ludzie niezłomni, patrioci walczyli o lepsze, godne warunki życia. Stocznia Gdańska nasza chluba i miejsce protestów robotników i intelektualistów, ludzi zdeterminowanych, którzy nie ugięli się pod pręgieżem gróźb, marginalnego traktowania ich. Była krew, ofiary, też śmiertelne. Internowania, więzienia i kontrola ścisła liderów Solidarności. Ludzie tracili pracę lub byli karani poprzez odbieranie im godnego zarobku. Walczyli ramię w ramię o lepszy byt w tym kraju.  Gdańsk jest naszą chlubą. Otrzymało na pamiątkę fragmenty muru berlińskiego. Mur był jednym z symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. To dzięki walce Polski o niepodległość i jej roli w obaleniu komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej Niemcy zdecydowali się na zniszczenie symboliki podziału narodów i krajów.

16 grudnia 2024 odbyło się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan. Spotkania stały się tradycją. Zapoczątkował ją Prezydent ś.p. Paweł Adamowicz. W tym roku uczestnikami jak corocznie byli kombatanci, seniorzy, samorządowcy, parlamentarzyści, radni miejscy, a także przedstawiciele różnych środowisk: religijnych, kulturalnych, edukacyjnych, medialnych, pozarządowych, służb mundurowych, biznesu oraz korpusu dyplomatycznego związanego z Gdańskiem.

Zaproszenie otrzymały też rady dzielnic, również Rada Dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe, media gdańskie m.in. gdanskmiastomarzen.pl , w tym ja jako jeden z przedstawicieli rady oraz portalu. Podczas spotkania Gdańszczan podsumowanie roku dokonała Prezydent Miasta Gdańsk p. Aleksandra Dulkiewicz. W swojej mowie wspomniała o wielu sukcesach oraz przyznała, że nie wszystkie zamierzenia udało się dopiąć do końca. Mówiła o rozpoczętych wielu inwestycjach, które będą kontynuowane w nowym roku, jak np. plany związane z PKM- ką, czy nową trasą tramwajową łączącą Wrzeszcz z Pieckami Migowo. Rozpocznie się modernizacja ulicy Świętokrzyskiej, budowa nowoczesnej szkoły z energooszczędną technologią oraz dwóch żłobków na Suchaninie i Południu Gdańska. Niestety w przypadku drugiej inwestycji brakuje planu powstania drogi asfaltowej jako dojazdowej do żłobka. Powstanie kolejny żłobek, ale niestety rodzice będą mieli problem z dojazdem do niego. Być może zaistniała jakaś trudność w doprecyzowaniu umowy z deweloperami.

Polityka gospodarcza to inwestycja z Portem Gdańskim. Rozpocznie się tam budowa terminalu zbożowego, co stanowi bezpieczeństwo ekonomiczne naszego kraju i oby głównie naszego kraju. Prezydent zapewniła, że miasto dokona wszelkich starań, by działalność portu była jak najmniej uciążliwa, szczególnie jeśli chodzi o uciążliwe dla mieszkańców pylenie w tej dzielnicy miasta. Port jest miejscem ważnym. Zapewnia pracę wielu osobom oraz stanowi podstawę do rozwoju miasta i naszego kraju, zapewnia bezpieczeństwo ekonomiczne. Jak wiemy export i import jest podstawą rozwoju gospodarczego każdego państwa.

W dalszym ciągu będą kontynuowane działania przyjęte przez Radę Miasta dotyczące strategii rozwoju Gdańska 2030+ w zakresie czterech programów: miasta zielonego, innowacyjnego, wspólnego oraz dostępnego. Ustalony budżet na nowy rok uwzględnia długoterminową prognozę finansową, w którą wpisują się powyższe programy. Ustalanie budżetu w tym roku było kwestią sporną i kontrowersyjną dla niektórych radnych miejskich. Jednak przeszedł zdecydowaną większością głosów. Strategiczny plan rozwoju miasta będzie zatwierdzony w przyszłym roku. Plany inwestycyjne podparte będą różnym rodzajem ostatnio odblokowanych środków. Wiele projektów zakończyło się sukcesem. Oby było jak najwięcej tak dobrych inwestycji dla miasta jak budowa Portu Czystej Energii. Będzie on służył 33 gminom.

Pani Prezydent napomknęła również o nowej inwestycji budowy na Siedlcach nowego budynku. Ma on być przeznaczony na Miejski Zespół Orzekania o Niepełnosprawności. Ma tam się mieścić także Ośrodek Wsparcia Psychologicznego dla młodych ludzi. Oddane będą też mieszkania dla osób zmagających się z różnymi wyzwaniami życiowymi. W Gdańsku nieustannie rośnie liczba ludności i dobrze, by było, gdyby za tym szły podatki od osób zamieszkujących na terenie miasta, które ma już ponad 600 tysięcy mieszkańców. Dodatkowym wyzwaniem społecznym jest fakt, że starzejemy się jako społeczeństwo. Deinstytualizacja, pomoc, wsparcie dla seniorów, organizowanie czasu to kolejne zadania do realizacji. Miastu zależy na sprawnej komunikacji. Niestety stałą bolączką dla mieszkańców nowych, oddalonych dzielnic od Centrum miasta jest brak dostatecznej ilości połączeń. Można tu podać jako przykład osiedla na Południu Gdańska a konkretnie Maćki.

Do miłych akcentów należy fakt, iż nasz Jarmark Bożonarodzeniowy wygrał jako najlepszy jarmark w Europie.  Ma to wymierny skutek ekonomiczny jeśli chodzi o portfele Gdańszczan. Ceny niestety wysokie, więc głównie jest to atrakcja dla turystów. Niemniej jednak zawsze przykuwał on i przykuwa uwagę, także osób zamieszkałych w Gdańsku i przyjezdnych. Urok światełek, dźwięki muzyki, kuszące zapachy potraw polskich oraz z różnych części świata, stragany i sama atmosfera tworzą wspaniały klimat.

W przyszłym roku będziemy gospodarzami wielu wydarzeń o znaczeniu międzynarodowym m.in. targi oraz Światowa Liga Narodów w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu. Na zakończenie swojej wypowiedzi p. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zadeklarowała gotowość władz na dialog z mieszkańcami i wspomniała o odbytych spotkaniach włodarzy w różnych dzielnicach ze społecznością Gdańska. Przemówienie poprzedził krótki film przedstawiający szybki przegląd wydarzeń mających miejsce w Gdańsku w 2024 roku.

Gośćmi honorowymi byli współpracownicy p. Prezydent: Monika Chabior – zastępczyni prezydent ds. Rozwoju społecznego i równego traktowania, Emilia Lodzińska – zastępczyni ds. Rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Piotr Grzelak – zastępca prezydent ds. Zrównoważonego rozwoju i gospodarki, Piotr Borawski – zastępca prezydent ds. Mobilności i bezpieczeństwa, Danuta Janczarek – sekretarz Miasta Gdańska, Piotr Kryszewski – dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska, Izabela Kuś – skarbnik Miasta Gdańska, Emilia Kosińska – zastępczyni skarbnik Miasta Gdańska.

Zapalone oraz przekazane harcerkom i harcerzom Betlejemskie Światło Pokoju ze Związku Harcerstwa Polskiego, by przejść dalszą drogę z Gdańska. Płomień światła przemierza cały kraj, świat. Jest to symbol pokoju, miłości, miłosierdzia wobec innych ludzi, które tak bardzo są potrzebne na świecie, w Europie. Ideami głównymi Betlejemskiego Światła są braterstwo, pojednanie między narodami wszystkich krajów oraz niesienie wszystkim ważnych i ponadczasowych wartości autotelicznych. W tym roku przyświeca tej idei dodatkowo hasło „Kochaj Czynem”. Czyńmy więc miłość, zauważajmy osoby, które potrzebują pomocnej ręki. Nie bądźmy niemi, głusi oraz obojętni na czyjąś krzywdę.

Podczas dorocznego spotkania Gdańszczan miała miejsce prezentacja umiejętności artystycznych. Nasze serca ujął zespół wokalno – muzyczny „Pozytywne Myśli” w towarzyszeniu gdańskiego zespołu OldYoung Pop & Rock Cover Band. Młodzież i dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Gdańsku zaprezentowała nam program artystyczny. Mieliśmy okazję wysłuchać w ich wykonaniu szlagiery światowe. Opiekunkami chóru są Sandra Pawlikowska oraz Inez Bogdańska.

Podczas spotkania w Filharmonii Bałtyckiej Annie Czekanowicz z rąk wicewojewody Emilii Rojek został wręczony Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest to odznaczenie rangi państwowej przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Anna Czekanowicz to gdańska poetka, prozaiczka, scenarzystka i redaktorka, od lat aktywnie zaangażowana w rozwój kultury w Gdańsku. Jest szczególnie zasłużoną osobą w zakresie krzewienia kultury i sztuki.

Na zakończenie mieliśmy okazję wysłuchać koncertu kolęd Natalii Kukulskiej. Zaskoczyła nas ciekawa aranżacja wykonanych utworów. Przepiękny głos wokalistki, kwartet – skrzypce i wiolonczela, muzycy przenieśli nas w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia. Towarzyszyła temu przecudna atmosfera, pełna miłości i szczególnego przesłania pokoju na całym świecie. Po koncercie miał miejsce poczęstunek.

Tekst/foto: Beata Lewandowska

Podobne wpisy

Mikołajkowy konwój ciężarówek. 80 ciężarówek na ulicach Gdańska.

“White Christmas”. Koncert Scena Muzyczna w Gdańsku – Oruni.

“Bursztynowy Mieczyk” po raz 30- ty. Gala rozdania nagród w Gdańsku.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Czytaj więcej