Cantores Minores Gedanenses | Chór Gdański

Cantores Minores Gedanenses | Chór Gdański – pieśni patriotyczne, utwory Fryderyka Chopina oraz zaproszeni artyści: Patryk Morgaś- pianino, Jan Szczypiorski- skrzypce.

Patriotyczną nutą rozbrzmiały dźwięki na koncercie zorganizowanym w związku ze 105 rocznicą Niepodległości Polski. Koncert odbył się w Parafii p.w. Bożego Ciała w Gdańsku Morenie.

Cantores Minores Gedanenses – Na spotkanie zaproszeni byli: Radny Miasta Gdańsk p. Przemysław Malak, Przewodniczący Rady Dzielnicy Piecki Migowo Łukasz Świacki, Prezes Fundacji Dla Dziecka i Rodziny “Wschodzące Słońce” p. Mariusz Ruszkowski oraz p. Bronisław Wysoczański- Sybirak, Prezes Koła Przymorze gdańskiego oddziału Związku Sybiraków i członek honorowy Stowarzyszenia Miłośników Pieśni Patriotycznej. Wśród zaproszonych gości znalazł się również Portal kulturalno-publicystyczno-informacyjny Stowarzyszenia Gdańsk Miasto Marzeń.

Współorganizatorem spotkania była też m.in. grupa społeczna #arr działająca dzięki Radnej Dzielnicy Piecki Migowo Aleksandrze Kowalewskiej-Wójcik, Przewodniczącej d.s. Edukacji i Kultury, animatorki kulturalno-edukacyjnej, również od ponad 35 lat chórzystki w Gdańskim Chórze „Cantores Minores Gedanenses”, który mieliśmy możliwość wysłuchać na koncercie. Zaprezentowali oni m.in takie pieśni, jak: “Szara piechota”, “Płynie Wisła, płynie”, “Pałacyk Michla” oraz pieśń “Ojcowski dom”.

Wspólne śpiewanie utworów wraz z chórem ku zaskoczeniu widowni odkryło wśród niej trochę cichych talentów, które mogły podczas wspólnego śpiewania zaprezentować swoje umiejętności wokalne. Pani Aleksandra Kowalewska- Wójcik wraz ze wspomnianym wcześniej chórem była inicjatorką i pomysłodawczynią wydarzenia kulturalnego, jak też pełniła nad wszystkim główną pieczę. Koncert był zorganizowany w ramach projektu “Mieszkańcy śpiewają” z budżetu Rady Dzielnicy Piecki Migowo.

Chór Cantores Minores Gedanenses powstał w 1981 r. – od początku działalności chóru funkcję dyrygenta pełnił pracownik naukowy Akademii Muzycznej w Gdańsku prof. Joachim Gudel.

Historyczne nagranie Chóru Gdańskiego "Cantores Minores Gedanenses"

Po śmierci profesora, od 2002 r. kierownictwo muzyczne objęła dyrygent p. Ewa Mazur. Chór składa się z damsko-męskich głosów i ma niezły dorobek artystyczny. “Chór wielokrotnie występował w różnych miastach Polski /m.in:Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Toruniu/ dając koncerty, bądź uczestnicząc w liturgii mszalnej; uczestniczył także w mszy radiowej emitowanej z kościoła św. Krzyża w Warszawie i wielokrotnie w mszach dla ludzi morza, emitowanych z kościoła św. Elżbiety w Gdańsku.

Cantores Minores Gedanenses – Medialnie

Zespół brał udział w nagraniach na zaproszenie Telewizji Gdańsk. Prezentował tam koncert kolęd, pieśni wielkopostne, chorał gregoriański. W swoich podróżach zagranicznych chór koncertował min:w Niemczech (Hanower, Brema, Duseldorf, Monachium) , w Austrii, Włoszech. W drodze do Rzymu dał koncert w Lublanie, a także w Loreto . W 1992 roku chór gościł w Kaliningradzie na zaproszenie tamtejszej Filharmonii.
W trakcie pobytu chóru w Rzymie, w 1991 i w 1994 r., powierzono mu dwukrotnie oprawę papieskich Mszy św. w Castel Gandolfo. W 1988 r. występowali w Sali Ośmiu Błogosławieństw w Watykanie.

Cantores Minores Gedanenses – Promocyjnie

W Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni im. ks. Ormińskiego w Rumii w 1992 roku chór uzyskał III nagrodę, w tym samym konkursie chór żeński otrzymał wyróżnienie za wykonanie chorału gregoriańskiego. W 2010 roku zespół zajął II miejsce na Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Kielnie. Bogaty repertuar ponad 400 pieśni a’capella, jak widać pozwala na zaprezentowanie różnej tematyki wokalno-muzycznej i być może właśnie stąd powstał pomysł na zorganizowanie koncertu pieśni patriotycznej przy współudziale młodych artystów, absolwentów wyższej szkoły muzycznej- panów: Jana Szczypiorskiego
/skrzypce/ oraz Patryka Morgaś/fortepian/.

To niezwykle utalentowani młodzi ludzie. Jan Szczypiorski – “ur. 1999 w Gdańsku. W 2018 roku ukończył Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie skrzypiec dr Pauli Preuss. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie mistrzowskiej prof. Wojciecha Szlachcikowskiego i dr Pauli Preuss. Grał w wielu orkiestrach pod okiem światowej klasy dyrygentów, takich jak: Rune Bergmann, Martin Lentz, Adrián Varela, Johannes Zahn, Adam Sztaba, Maciej Tomasiewicz i George Tchitchinadze. Zdobył II nagrodę z orkiestrą „BATUTA CONTRO IL RESTO” na I Konkursie Orkiestr Smyczkowych w Bydgoszczy. w 2017 roku był stypendystą Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO.

Brał także udział w „Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestrze Symfonicznej” w Bremie. W 2019 roku brał udział w VII edycji projektu „Międzynarodowa Orkiestra Lutosławskiego Youth Orchestra” w Filharmonii Szczecińskiej. Od 2020 roku jest członkiem „Neue Philharmonie München”. Stale doskonali swoje umiejętności biorąc udział w wielu kursach skrzypcowych prowadzonych przez światowej klasy skrzypków, m.in. prof. Maciej Rakowski /Royal College of Music/, dr Krzysztof Polonek / I Koncertmistrz Berliner Philharmoniker/.”

Patryk Morgaś- urodził się w 1999 roku w Mrągowie. “Rozpoczął naukę gry na fortepianie w PSM I st. im. F. Chopina w Mrągowie, a kontynuował w OSM I i II st. Im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku. W roku 2015 ukończył gimnazjum muzyczne tamże. Następnie kształcił się w ILO im. M Kopernika w Gdańsku. Po dwóch latach przerwy w grze na instrumencie został uczniem Szkoły Muzycznej II st. w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie kontynuuje naukę pod kierunkiem mgr Alicji Wieczorek. W roku szkolnym 2018/2019 realizuje program nauczania klasy 5 i 6. Od października 2018 jest studentem Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu dra Kordiana Góry.

Jest laureatem wielu konkursów Ogólnopolskich i Międzynarodowych, zarówno solowych, jak i kameralnych, m.in. Nagroda Prezesa Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego oraz Nagroda Artystyczna im. Tatiany Shebanovej ,,Za szczególne predyspozycje chopinowskie” na XIV Międzynarodowym Forum Pianistycznym ,,Bieszczady bez granic” oraz III miejsce w I Międzynarodowym V Ogólnopolskim Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie I miejsce w XIX Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych W Jaworze, nagroda Grand Prix w II Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zespołów Kameralnych w Szczecinie oraz III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Fortepianem w Gdańsku.

Koncertował między innymi w Pałacu Uphagena w Gdańsku Wrzeszczu oraz Gdańskim Ratuszu Staromiejskim. Współpracował z Lwowską Orkiestrą Kameralną ,,Akademia”, występując z nią w ramach Międzynarodowego Forum Pianistycznego ,,Bieszczady bez granic” w Ustrzykach Dolnych oraz Jarosławiu.

Występował również wraz z kwartetem smyczkowym ,,NeoQuartet” w ramach koncertu ,,Pomorskie Talenty Muzyczne” w Słupsku. Uczestniczył w lekcjach mistrzowskich u boku wielu znamienitych pianistów m.in. prof. Andrzejem Jasińskim, prof. Alicją Paletą-Bugaj, prof. Katarzyną Popową-Zydroń, prof. Waldemarem Andrzejewskim oraz prof. Berndem Goetzke.”

Jak widać obydwaj panowie, choć jeszcze młodzi muzycy mają całkiem już spore, imponujące osiągnięcia jak na swój wiek. Na koncercie zaprezentowali mistrzowski poziom, wirtuozerię- mistrzostwo wykonania utworów w każdym calu. Drzemiący niesamowity talent, warsztat, umiejętności pozwolą nam zapewne jeszcze nieraz o nich usłyszeć. Na koncercie zaprezentowali się indywidualnie oraz w duecie.

Koncert oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w ramach dzielnicowych obchodów 105 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości był kolejną udaną prezentacją bogatego repertuaru Chóru “Cantores Minores Gedanenses”. Miejmy nadzieję, że już wkrótce uda nam się być uczestnikami kolejnego koncertu z udziałem tegoż chóru a być może też z udziałem kolejnych zdolnych, młodych artystów.

tekst: beata lewandowska

Zobacz powiązany z treścią tego artykułu wpis o Święcie Niepodległości w Gdańsku Anno Domini 2023

Podobne wpisy

VI rocznica tragicznej  śmierci Pawła Adamowicza. Świat przemawia językiem nienawiści…

Gdańskie kolędowanie z Dobrodziejami Dzieci. Pomagamy dzieciom chorym i z ubogich rodzin.

Wspólnota Pastelowa w Gdańsku. Mieszkańcy walczą o chodnik dla pieszych.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Czytaj więcej