Aktualności

Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku.   

Strefa społeczna – Gdańsk’2024

Święto Wolności i Praw Obywatelskich obchodzone jest co roku na początku czerwca. W tym roku przypadło w dniach od 1-4 czerwca. Jest to kolejna okazja do uczczenia rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w 1989 roku od czasów II wojny światowej. Był to zaczątek przemian ustrojowych w naszym kraju, z systemu komunistycznego do demokracji parlamentarnej.

Nasze Stowarzyszenie „Gdańsk Miasto Marzeń” miało zaszczyt uczestniczyć po raz pierwszy w wydarzeniu. Całą ekipę reprezentował zarząd: Wiceprezes p. Piotr Paszkiewicz oraz Prezes Stowarzyszenia Beata Lewandowska.

Organizacja nasza stworzona została z myślą o społeczności gdańskiej, z myślą o Gdańsku, mieście, które jest pełne marzeń, możliwości. Pragniemy pokazywać ludności lokalnej jak też całemu światu ile do zaoferowania ma nasza perła nad morzem Bałtyckim.

Stowarzyszenie jest otwarte na problemy nurtujące naszą społeczność. Naszym celem jest również promowanie sztuki, kultury oraz zachęcanie do współpracy młodych ludzi, dziennikarzy, artystów. Pomysłodawcami pomysłu byli założyciele stowarzyszenia: Beata Lewandowska oraz Piotr Paszkiewicz.

Dzięki ich staraniom, pasji i zaangażowaniu powstał Portal Publicystyczno-Informacyjno-Kulturalny gmm.net.pl , który współpracuje z lokalną gazetą Panorama Pomorza, redaktorem naczelnym p. Krzysztofem Lubańskim oraz redaktorem p. Marcinem Żurkiem. Jeśli się uda planujemy podjąć współpracę też
z innymi mediami.

Z Portalu gmm.net.pl chcemy uczynić żywe i aktualne źródło informacji i inspiracji dla tych wszystkich, którzy kochają nasz Gdańsk lub chcą lepiej go poznać. Pragniemy się dzielić sztuką, wiedzą, publicystyką.

W przyszłości planujemy organizować rozmaite wydarzenia kulturalne, organizować spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty, wernisaże oraz wspierać i propagować działalność charytatywną. Niebawem zostaniemy powołani na patrona medialnego przez Fundację Przemek Dzieciom, której sekundujemy wraz z Panoramą Pomorza.

Współpracujemy z Fundacją dla Dziecka i Rodziny „Wschodzące Słońce”, której Prezesem jest Mariusz Ruszkowski, grupą społeczników #arr – akcje rodzą relacje prowadzoną przez Radną Dzielnicy Piecki – Migowo p. Aleksandrę Kowalewską – Wójcik oraz z Seniorami Gdańskimi.

Podczas obchodów Święta Wolności i Praw Obywatelskich wspólnie przeprowadziliśmy warsztaty „Z poezją za pan brat”, gdzie zaprezentowały swoją twórczość gdańskie poetki: Beata Lewandowska i Lidia Wenta. Podjęliśmy też wspólną dyskusję na temat terapeutycznej roli pisania, tworzenia oraz kierunku jaki obecnie powinna obrać sztuka.

Głównymi organizatorami Święta Wolności są Fundacja Gdańsk, Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, Europejskie Centrum Solidarności. Weekend Społeczny był okazją do spotkania się niemal 200 organizacji pozarządowych z Gdańska i nie tylko.

Była to okazja do wzajemnego poznania się, przeprowadzania debat, spotkań z ekspertkami i ekspertami, ludźmi kultury i sztuki. Dla najmłodszych odwiedzających strefę społeczną były przygotowane niespodzianki. Wyodrębniona była strefa relaksu, miały miejsce pokazy kowalstwa i wiele atrakcji przygotowanych przez trzeci sektor i organizatorów.

Debaty przygotowane były przez Press Club Polska. Rozmowy z zaproszonymi gośćmi prowadzone były przez Magdalenę Rigamonti oraz Jarosława Włodarczyka. Odbywały się na dwóch scenach: Scenie Wolności i Scenie Praw Obywatelskich.
Przeprowadzane równocześnie były warsztaty rozwoju.

W tym roku gośćmi strefy byli m.in.: Martyna Wojciechowska, Tomasz Siekielski, Małgorzata Niezabitowska, ks. Kazimierz Sowa, Beata Płomecka, Łukasz Warzecha, Marek Jurek, Brygida Grysiak, Jarosław Gugała, Janusz Zaorski, Aleksander Kwaśniewski.

Wydarzenia odbyły się w trzech przestrzeniach: Strefa społeczna na Placu Porozumienia Gdańskiego, Europejskie Centrum Solidarności przy Plac Solidarności 1, Plac Solidarności. Strefa społeczna była dwa razy większa niż w poprzednim roku. Obecnie obchodziliśmy już 35 rocznicę narodzin demokracji.

Obchody trwać będą 4 dni. Wiele wydarzeń odbyło się także w Europejskim Centrum Solidarności. Zaproszeni byli aktywiści, rodziny, młodzież, przedstawiciele wolontariatu. Każdy znalazł coś dla siebie. Swoją wiedzę mogli poszerzyć wielbiciele historii, pasjonaci czytania, osoby zainteresowane prognozowaniem przyszłości oraz sytuacją na świecie.

Tekst: Beata Lewandowska

Prezes Stowarzyszenia "Gdańsk Miasto Marzeń"

Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.

Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"

Pokrewne wpisy

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.