28 października Stowarzyszenie WAGA obchodziło swoją 15-tą rocznicę istnienia. Można było dzisiaj odwiedzić je na Biskupiej Górce w Gdańsku i spędzić czas na rozmowach przy kawie w miłej atmosferze.
Poza działalnością na rzecz lokalnej społeczności Bi Stowarzyszenie WAGA realizowało wiele ogólnopolskich projektów. Działa głównie na rzecz lokalnej społeczności. Do znaczących projektów można zaliczyć filmy dokumentalne „Kobieta bez Przestrzeni” /projekt Video Studio Gdańsk/ oraz „Założę czerwone spodnie”, czy pierwsze polskie tłumaczenie i wydanie książki Gérarda Guégana „Polki. Powrót do wnętrza Polski”. Wydawnictwo WAGA jest też wydawcą gazety „Obywatelka”. Dodatkowo zrealizowane były projekty: „Bilet do Równości”, „Rozmawialnia”, „Etat Tata – lubię to”, „Mama-Ma-Pomysł”, „Darcie pierza” „Lider – tak to ja” – to tylko niektóre projekty społeczne, w które zaangażowane były członkinie i członkowie Stowarzyszenia WAGA.
W 2016 roku ze Stowarzyszenia WAGA wyodrębniło się Stowarzyszenie Biskupia Górka Prowadzi ono portal
www.biskupiagorka.pl i podejmuje wiele działań dla zachowania dziedzictwa tej wyjątkowej części miasta.
“Stowarzyszenie WAGA obecnie bierze udział w gdańskim programie aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem, a także prowadzi Dom Sąsiedzki i Klub Senioryci przy ul. Biskupiej na Biskupiej Górce. Ostatnimi produkcjami filmowymi WAGI są: „Po drugiej strony bramy” oraz „Ebenezer z BG”.
Na Biskupiej 4 działa też Gdańskie Centrum Równego Traktowania (GCRT) oferując kompleksowe, specjalistyczne wsparcie dla osób doświadczających wszelkich form dyskryminacji i przemocy z nienawiści w Gdańsku.”
Ostatnią propozycją Stowarzyszenia był Festiwal „Filmy godne uWAGI” . Dzięki uprzejmości Instytutu Kultury Miejskiej kino dokumentalne mogło zaistnieć na dużym kinowym ekranie – w ramach programu „Otwarty IKM”. Są to własne produkcje a osobami współtworzącymi i występującymi w filmie były często osoby mieszkające w sąsiedztwie i zaprzyjaźnione z od lat ze Stowarzyszeniem WAGA.
Dzisiaj kolejna rocznica prężnej działalności na rzecz równości społecznej oraz ludności lokalnej. Niedawno, bo w sierpniu dzięki inicjatywie stowarzyszenia obchodziliśmy Święto Ulicy Biskupiej. Było barwnie, wesoło i ciekawie. Oprócz przygotowanych atrakcji dla dzieci, były występy wokalne na scenie i taneczne. Życzymy wielu sukcesów.
Tekst: Beata Lewandowska
Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.
Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"
1 komentarz
Jestem bardzo zadowolony, że wszedłem na tę stronę . Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Po prostu świetny artykuł. Koniecznie będę rekomendował to miejsce i często wpadał, aby przejrzeć nowe posty.