Błękitno-Zielona Infrastruktura (BZI) na nowej stronie Biura Rozwoju Gdańska z interaktywną mapą. BZI pozwala na powiązanie poza obszarami przyrodniczymi z tkanką miejską; nie tylko poprawia jakość życia w mieście, ale pozwala także łagodzić skutki coraz bardziej odczuwalnych zmian klimatycznych.
Błękitno-Zielona Infrastruktura do sieci obszarów i obiektów pokrytych roślinnością oraz wodami; wypływa ją lasy, mokradła, zbiorniki i cieki wodne, parki, ogrody, zielone dachy i ściany, ogrody deszczowe, zbiorniki retencyjne i inne. Stwarza ona warunki do rekreacji i wypoczynku, kształtuje lokalną tożsamość oraz krajobraz, uzupełnia także dostęp; jest integralną częścią struktury funkcjonalno-przestrzennej miasta. W planowaniu przestrzennym Błękitno-Zielona Infrastruktura odgrywa kluczową rolę, dlatego też podlega ochronie. W Gdańsku ma ona swoje konsekwencje w polityce miejskiej, strategii rozwoju miasta oraz w planach lokalnych.
W latach 2021 i 2023 Biuro Rozwoju Gdańska opracowaneo dwa kluczowe z perspektywy Błękitno-Zielonej Infrastruktury dokumenty: Gdańską Politykę Wodną oraz Gdańską Politykę Zieleni. Wcześniej o BZI była mowa m.in. w Gdańskich Przestrzeniach Lokalnych oraz opracowaniu Gdański Standard Ulicy Miejskiej. Budowa i rozwój sieci Błękitno-Zielonej Infrastruktury miasta, które może być niebezpieczne w skali planistycznej, urbanistycznej, aż po kształtowanie i wykonanie przestrzeni. W obu politykach jest koncepcja rozwoju i ochrony ogólnomiejskich powiązań przyrodniczych określonych w dokumencie dolin cieków wodnych i na styku z Zatoką Gdańską.
Błękitno-zielone karty Gdańskiej Polityki Wodnej oraz Gdańskiej Polityki Zieleni są kontrolerami na mapie , z których można korzystać i które mogą przyciągać wszystkich.
Gdańska Polityka Wodna
Początek pracy nad Gdańską Polityką wodną (GPW) do roku 2017. GPW porusza się przede wszystkim pod kontrolą ochrony brzegów zatok, rzek i potoków oraz sposobu działania ich urządzeń, a więc zbliżenia miasta do wody i tworzenia systemu nadwodnych przestrzeni prywatnych. Zawiera analizę warunków, ogólne kierunki rozwoju oraz szczegółowe wytyczne dotyczące użytkowania około 160 km brzegów i nabrzeży.
Gdańska Polityka Wodna zasada działania na wzmocnienie korytarzy przyrodniczych poprzez lokalizowanie urządzeń cieków wodnych terenów zielonych, w myśl idei tzw. błękitno-zielone pasm, które udostępniają na przewietrzanie miasta i połączenia terenów rekreacyjnych w spójną sieć. Pasma te są ważne ze względu na ochronę wód płynących i zachowanie bioróżnorodności; poprawiają także retencję wód, co jest istotne dla ochrony przeciwpowodziowej miasta i adaptacji do zmian klimatycznych.
Błękitno-zielone pasmo, czyli strefa dostępnaj zieleni i wody (Błękitno-Zielonej Infrastruktury), wynikająca z szeregu korzyści w zurbanizowanej części miasta, także spójny system ogólnodostępnych terenów dla istniejących pojazdówi mieszkańcy i alternatywny układ powiązań pieszych-rowerowych. Dla funkcji sportowo-rekreacyjnego wody w opracowaniu ujęto wszystkie łodzie przystanie żeglarskie, kajakowe i wioślarskie oraz wskazano posiadaczy lokalizacji.
Podstawowa zasada działania Gdańskiej Polityki Wodna była potrzeba reakcji na zmiany klimatyczne: następstwa awaryjne, powodziowe, ryzyko związane z elektrycznymi wyspami grzewczymi. Jej wytyczne, które mają zastosowanie, to skutki charakterystyczne dla funkcjonowania miasta.
Gdańska Polityka Zieleni
Gdańska Polityka Zieleni określenia spójną, planową i długoterminową zarządzania Błękitno-Zieloną Infrastrukturą. Uzupełnia tym wcześniej rekomendacje Gdańskiej Polityki Wodnej w skali całego miasta. podstawa w opracowaniu działania uruchamiającego Błękitno-Zieloną Infrastruktury: od parków ogólnomiejskich, przez zielone osiedlowe i skwery, po ogrodach przydomowych i mikroretencji. Punktem odniesienia są w Gdańskiej Polityce Wodnej błękitno-zielone pasmo.
Inwentaryzacja zasobów zieleni w Gdańsku oraz analiza zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi, że Błękitno-Zielona Infrastruktura ma duży potencjał rozwoju i jest kluczowa dla adaptacji miasta do przeciwdziałach zmian. Rekomendowane kierunkiem są wzmacnianie bioróżnorodności, co dotyczy szerokiego miernika wykorzystania zbiorników retencyjnych, ochrony cieków, mokradeł i podmokłości. Z perspektywy rozbudowy błękitno-zielonej sieci ważne jest wzmocnienie powiązań pomiędzy terenami zieleni oraz kreowanie nowego. Służyć temu mogą przede wszystkim doliny potoków i rzek, zapewniać naturalne połączenia pomiędzy obszarami oraz naturalne korytarze przewietrzania miasta. Uzupełnieniem są zielone aleje i międzyosiedlowe ciągi drogowe-rowerowe w zieleni, które zapewniają możliwość przemieszczania się z miejsc zamieszkania do zieleni. W Gdańskiej Polityce Zieleni interfejs został standardowo wyświetlony w ramach 15-minutowego dojścia do pieszego.
Zagospodarowanie terenów zielonych powinno być stosowane z poszanowaniem walorów przyrodniczych, krajobrazowych i naturalnych (zgodnie z zasadą transektu). mieszkania do mieszkańcom atrakcyjne i warunki rekreacyjne i rekreacyjne, ochronione jednocześnie obszary przyrodnicze przed nadmierną i niezorganizowaną presją rekreacyjną.
Realizacja tych dostaw wymierne korzyści: wyposażenie pojazdów w dostępie do zieleni oraz ograniczonych zasobów, zapewnienie ciągłości i zasięgu sieci Błękitno-Zielonej Infrastruktury, dostępne atrakcyjności i zagospodarowanie terenów zielonych, udostępnienie terenów cennych przyrodniczo przed presją rekreacyjną.
Gdańsk 2030 Plus Strategia Rozwoju Miasta
Strategia określona jako priorytet rozwoju miasta na lata. W środowisku strategicznym zagrożeniem jest adaptacja do zmian klimatycznych, w tym zasięgu przeciwpowodziowym, z możliwością pojawienia się na terenach zielonych oraz retencji. Realizacja tych zadań pociąga za sobą nie tylko skutki uboczne, ale także na poziom bezpieczeństwa i życie mieszkańców. Gdańsk 2030 Plus określone cele strategiczne na lata, wśród nich Zielone Miasto. Zielone Miasto do m.in. ochrona wody, zieleń i powietrze oraz zwiększenie różnorodności bioróżnorodności. Cel ten może być także dostępny poprzez retencję transportową i zieleń. W przypadku planowania planistycznego są to najważniejsze działania związane z tworzeniem sieci Błękitno-Zielonej Infrastruktury, np. tworzenie parków osiedlowych i parków leśnych oraz zadrzewień ciągłego ciągu komunikacyjnego, rozbudowa infrastruktury przed powodziami czy zagospodarowanie rekreacyjne rejonów zbiorników retencyjnych.
Co dalej?
Gdańska Polityka Wodna i Gdańska Polityka Zieleni współtworzą system Błękitno-Zielonej Infrastruktury. Wytyczne obu polityków są stosowane w innych dokumentach strategicznych, m.in. w Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus iw Programach Rozwoju, w projekcie planu ogólnego, planach lokalnych, Gminnym Programie Rewitalizacji oraz w specyfikacjach do zastosowań – od poziomu zarządzania i zieleni, po systemach jej realizacji; wyznaczają kierunki działań wielu jednostkom miejskim.
Obie polityki analizują miasto od skali ogólnej, poprzez dzielnice, aż do powytycznych dla terenów w skali zachodniej. Wytyczne i rekomendacje zostały podłączone na głównej mapie Błękitno-Zielonej Infrastruktury Gdańska, w postaci tzw. błękitno-zielonych kart, wniosków urbanistycznych do zabudowy poszczególnych obszarów zieleni oraz obszarów nadwodnych. Karty udostępniają możliwość wykorzystania. Dostęp do nich obejmuje jednostki miejskie, które są odpowiedzialne za projektowanie i utrzymanie zieleni w mieście, jak i elementy składowe do Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Karty są także niezbędnymi informacjami dla projektantów tworzących projekty miejscowe. Wykorzystanie z podziału urbanistycznego ma na celu koordynację działań w zakresie inwestycji mieszkaniowych i uwzględnienie spójności projektów.
Błękitno-zielona perspektywa
Gdańska Polityka Zieleni oraz Gdańska Polityka Wodna zmieniły sposób postrzegania zieleni oraz wody w mieście. Traktowanie ich jako nierozłącznego systemu Błękitno-Zielonej Infrastruktury pozwala określić spójną i stabilną metodę rozwoju miasta. To ważny punkt wyjścia dla kreowania ładunku przestrzennego i jakości życia mieszkańców.
Katarzyna Błaszkowska
Komunikat prasowy Biura Rozwoju Gdańska
stopka BRG 2025.png
Biuro Rozwoju Gdańska
tel. 58 308 44 46
http://www.brg.gda.pl/
http://www.facebook.com/BiuroRozwojuGdanska
Obowiązki informacyjne Administratora – BIP – Biuro Rozwoju Gdańska
Pomyśl zanim wydrukujesz
#gdanskbezplastiku


Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.
Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"