W Hotelu Arche Dwór Uphagena w Gdańsku 4 grudnia odbyła się konferencja, również w formule hybrydowej, której tematyką przewodnią “Relacje bez przemocy” organizowanej przez Fundację dla Dziecka i Rodziny “Wschodzące Słońce”
Po raz pierwszy białe wstążki założyli mężczyźni z Kanady, którzy w 1991 r. postanowili w ten sposób uczcić pamięć 14 studentek, zamordowanych 06.12.1989 r. w budynku Politechniki w Montrealu, przez 25-letniego mężczyznę. Sam nie dostał się na studia politechniczne i obwiniał o to kobiety. Uważał, że nie powinny one studiować na wydziałach nauk ścisłych/ technicznych. Dokonał więc makabrycznej zemsty na nic niewinnych kobietach.
Spotkaniu towarzyszyły oraz partnerują gdańskie socjal media gdanskmiastomarzen.pl / gmm.net.pl oraz Stowarzyszenie Gdańsk Miasto Marzeń,
Redaktorka Działu Promocji/Dyrektorka biura poselskiego posłanki na Sejm RP Barbary Nowackiej, Radna Miasta Gdańska p. Sylwia Cisoń oraz Andrzej Kowalczys Z-pca Dyrektora Departamentu d.s. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Radny Miasta Gdańska, pedagog, psychoterapeuta.
Pomorski Tydzień Białej Wstążki współorganizuje także Zespół Specjalistycznych Placówek z Gdyni pod kierownictwem p. Katarzyny Niwińskiej. Zespół jej wystąpił z wykładem “Czerwone flagi w związku – zrozum zanim zranisz”. Następnie po wykładach przeprowadzili panel dyskusyjny związany z problematyka konferencji, czyli Białej Wstążki.
W ramach wydarzenia odbył się między innymi wykład dr Marcina Szulca profesora Uniwersytetu Gdańskiego oraz panel dyskusyjny przeprowadzony przez pracowników Specjalistycznych Placówek z Gdyni. Kilka słów o aplikacji 112 wspomniał V-ce Prezes Ds. BRD, Automobilklubu, ratownik drogowy i członek PZM-u Gdańsk, który także uczestniczy czynnie w Kampanii Białej Wstążki.
Poruszano istotne problemy dotyczące korzystania z pomocy specjalistów w przypadku przemocy wobec kobiet, jak też mężczyzn, młodzież w szkołach. Doktor Marcin Szulc wspomniał o istotnych kwestiach dotyczących budowania dobrych relacji w związkach. Konieczności rozmów, czynnikach wpływających na jakość dobrego związku, dobrych relacjach, namiętności, zaangażowania,
decentracji interpersonalnej. Prelekcja dotyczyła też podobieństw w kwestiach kluczowych a drobnych różnicach peryferycznych np. pasja, zainteresowania oraz umiejętności porozumiewania się oraz uważności na potrzeby drugiego partnera.
Powyższe czynniki są budujące dla związku. Związki często przybierają różny wymiar, wkrada się w nie nuda. Potrzebują nieustannego pielęgnowania go. Gorzej, kiedy wiele elementów nie działa, związek jest dysfunkcyjny, a co gorsza u swojego boku mamy oprawcę. Kobiety częściej na świecie ulegają przemocy fizycznej i psychicznej. Stanowi to poważny problem. Nie dotyczy to tylko jednej płci. Przemoc wobec kobiet zakorzeniona jest w nierówności płci.
“Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej /ang. Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence/ potocznie konwencja stambulska /ang. Istanbul Convention) – konwencja o ochronie praw człowieka opracowana przez Radę Europy w celu zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, która została udostępniona do podpisu w dniu 11 maja 2011 r. w Stambule w Turcji. Konwencja ma na celu przeciwdziałanie przemocy, ochronę ofiar oraz „położenie kresu bezkarności sprawców”. Do 2020 r. została ona podpisana przez 45 państw oraz Unię Europejską. Z dniem 14 marca 2012 r. Turcja stała się pierwszym państwem, które ratyfikowało konwencję, a następnie w latach 2013–2019 ratyfikowały ją kolejne 33 państwa.”
Skala przemocy jest ogromna. Statystyki mówią same za siebie. Przeprowadzone badania, które były oparte na metodologii rozmów ankietowych z 42 tysiącami kobiet wskazało. Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej ogłosiła raport, który stwierdza, że przemoc jest zjawiskiem bardzo aktualnym w krajach europejskich. Statystyki są nieubłagalne. Co chwilę na świecie jest ktoś kto jest ofiarą przemocy. Więcej przemocowych incydentów ma miejsce wobec kobiet. Często zamykają się one z tym problemem w czterech ścianach. Nie poszukują pomocy. Uzależniają się z rozmaitych powodów od oprawców. Warto tu też wspomnieć o syndromie ofiary sztokholmskiej. W małżeństwie syndrom sztokholmski wyraża się poprzez akceptowanie przemocy, zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej, przez jednego z partnerów. Ofiara może usprawiedliwiać działania swojego męża czy żony, twierdząc, że „robią to dla jej dobra” lub że „zawsze tak było”.
“Mówiąc o przemocy w rodzinie musimy pamiętać, że sprawcy przemocy manipulują swoimi ofiarami, zastraszając je do określonego zachowania, w tym także do tego, by nie zgłaszać przemocy organom ścigania. Zdarzają się także sytuacje, w których pojawiają się groźby zastraszania ofiary związane z tym, że w przypadku zgłoszenia sprawy, osoba ta zostanie np. pozbawiona życia”.
Niebieska karta to dokument wypełniany przez pracownika uprawnionej do tego typu czynności instytucji, w przypadku wystąpienia przemocy w rodzinie.
Procedura Niebieskiej karty jest narzędziem przeznaczonym do przeciwdziałania przemocy w rodzinie, składającym się z kilku etapów, opierających się m.in. na stworzeniu indywidualnego rodzaju pomocy dla ofiary przemocy. Trzy lata temu według danych informacyjnych założonych było u nas ponad 60 tysięcy kart.
Patronat honorowy nad kampanią przejęły Panie Prezydent Sopotu oraz Samorząd Województwa Pomorskiego. Kampania Białej Wstążki, jako Pomorski Tydzień Białej Wstążki realizowana jest od 2020 r. w terminie 01-07 grudnia. Pamiętajmy, że nie możemy być obojętni wobec dramatu, jakie przeżywają kobiety. Reagujmy, starajmy się pomóc, gdyż bezkarność oprawców może ich zachęcać do dalszej eskalacji zjawiska przemocy wobec ofiary. Czasem może dojść do tragedii, za którą my poorzez fasadę obojętności będziemy poniekąd za nią odpowiadać.
Tekst/foto: red. Beata Lewandowska
Kontakty w przypadku doświadczenia przemocy oraz dla świadków
OPR, pl. Ks.
https://mopr.gda.pl › doswiadczam-…
Doświadczam przemocy – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Polecana też jest aplikacja 112
Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.
Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"