Przedstawione zostało stanowisko związków zawodowych w sprawie postępowań dyscyplinarnych nauczycieli i pracy grupy roboczej przy MEN d.s. postępowań dyscyplinarnych nauczycieli. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Związek Zawodowy „Rada Poradnictwa”, Wolny Związek Zawodowy „Forum-Oświata”, Związek Nauczycielstwa Polskiego domagają się przyspieszenia prac w Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach grupy roboczej do spraw postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych nauczycieli. Stoimy na stanowisku, że dotychczasowy przebieg tych prac, w szczególności rzadkie zwoływanie posiedzeń, długie zbieranie danych niezbędnych do pracy członków Grupy, powodują, że odwleka się w czasie wprowadzenie w przepisach oczekiwanych przez nauczycielki i nauczycieli zmian w zakresie postępowań.
W pierwszej kolejności związki zawodowe domagają się dokonania pilnych zmian w zakresie: zniesienia przepisu, który w sposób nieuzasadniony naszym zdaniem sprzeczny z Konstytucją RP, o 3,5 roku wydłużył terminy przedawnienia odpowiedzialności dyscyplinarnej, Uczciwego potraktowania nauczycieli zakresie wynagrodzenia przysługującego im w czasie zawieszenia wykonania obowiązków, w szczególności: wprowadzenia możliwości odwołania się od decyzji w zawieszeniu wypłaty części wynagrodzenia, zagwarantowania nauczycielom pełnego zwrotu nie otrzymanego wynagrodzenia za czas zawieszenia. Dodatkowo doprecyzowania kwestii terminu zatarcia kary dyscyplinarnej liczonej od dnia wydania orzeczenia, a nie jej doręczenia.
Związki liczą na zorganizowanie obiecanej przez Wiceministra Henryka Kiepury narady przewodniczącymi dyscyplinarnych komisji i rzecznikami dyscyplinarnymi podczas, której pragną zwrócić uwagę na utrudniającą prawo do obrony praktykę prac komisji i rzeczników i zaapelować między innymi o: ułatwienie dostępu do akt postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych, zmiany formy wezwania na rozprawę poprzez nie umieszczanie na nich zarzutów dyscyplinarnych albo przedmiotu postępowania, wydawanie odpisów z akt – kserokopii lub przynajmniej przesyłanie kserokopii protokołu rozprawy, prawidłowe określanie zakresu prowadzenia postępowania wyjaśniającego tak, aby postępowanie toczyło się wyłącznie w przedmiocie objętym postanowieniem o wszczęciu postępowania, Stworzenie bazy orzeczeń dyscyplinarnych, szczególną staranność przy rozpatrywaniu spraw, w których nauczycielom zarzuca się popełnienie czynu naruszający prawo i dobro dziecka. Związkom zależy na tym, aby nauczyciel miał możliwość brania udziału w sposób aktywny w postępowaniu wyjaśniającym i dyscyplinarnym.
Związki zawodowe czekają na określanie terminu, kiedy to strona związkowa otrzyma stanowisko MEN w sprawie wyżej wymienionych postulatów, przeniesienia postępowań dyscyplinarnych do wojewodów oraz daty prezentacji projektów ustawy i rozporządzenia w tym zakresie. Uważają, że powyższe postulaty powinny być podjęte pilnie. Domagają się też kompleksowego przeglądu rozdziału 10 Karty Nauczyciela i podjęcia prac polegających na sformułowaniu do nowego brzmienia i wyznaczenia harmonogram prac nad projektem.
Informacja: KSOiW NSZZ „Solidarność”
Beata Lewandowska
KMPOiW NSZZ „Solidarność” Gdańsk
Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.
Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"