Aktualności

Psychoterapeuta. Język żyrafy, porozumienie bez przemocy, komunikacja werbalna.

Żyjemy pomiędzy słowami. Wśród niedokończonych i zatrzymanych zdań. Często pełnych wykrzykników, innym razem zamkniętych w cudzysłów – czasem z dwukropkiem, a czasem bez. Żyjemy dzięki słowom – w różnych jego nastrojach, w wariantach tego, co usłyszeliśmy lub co sami powiedzieliśmy. Istniejemy wraz ze słowami, z ich złożonością i niezgrabnymi literami. Pomimo okrągłych, innym razem dużych, a czasem małych liter. W melodiach, które nie zawsze są śpiewem. Żyjemy z tym co słyszymy i co sami wypowiadamy.

Żyjemy pomiędzy zdaniami, które czasem mają kropkę. W wielu wariantach większych lub mniejszych opowieści, które zawsze – czy tego chcemy czy nie – budują pointę. Żyjemy z i pomimo niepoukładanych wierszy. W symbolice, która niekoniecznie zwiastuje koniec zdania.

Żyjemy też dzięki słowu. Jego ważności, zawartego sensu – czasem dla jednego zdania, które kończy albo zaczyna owo słowo. Niekiedy jest pośrodku. Ważne, by było, by zabrzmiało – by uderzało dźwiękiem, które jest słyszalne i odbijało się echem w czterech ścianach. Żeby było go słychać na pustyni i na głośnej ulicy.

Ważne jest, byśmy umieli czytać siebie pomiędzy słowami i jednocześnie odczytywać to, co nie każdy w drugim rzędzie musi rozumieć. Bez niepotrzebnych słów. Rozumieć wypełniającą nas ciszę i w tej ciszy odnajdywać siebie. Umieć poddać się wrażliwości, która to wypełnia.

Żyjemy także dzięki słowom i pomimo słów.
Trzeba pozwolić sobie na listę niedopowiedzeń, by móc je uzupełniać. I jednocześnie dać sobie swobodę na nowe wypowiedzi do ważnego adresata, bez konieczności zaklejania koperty.

Tekst: Artur Sokołowski

Psychoterapia                                               Terapia par

Zajęcia online/stacjonarne                                  kontakt@psychoterapia-sokolowscy.pl.            601 258 340

Kilka słów o “języku żyrafy

“Język żyrafy” to pojęcie związane z Porozumieniem bez Przemocy (NVC – Nonviolent Communication), stworzone przez Marshalla Rosenberga. W tym kontekście “język żyrafy” to symbol empatycznej i pokojowej komunikacji.

Co oznacza “język żyrafy”?

  • Żyrafa została wybrana jako symbol, ponieważ ma największe serce spośród lądowych zwierząt i długą szyję – co oznacza perspektywę i serce.
  • Język żyrafy to język serca – szczery, pełen empatii, wolny od ocen i przemocy.
  • Przeciwieństwem jest “język szakala” – symbolizujący osądzanie, krytykowanie, obwinianie, przemoc słowną.

Cztery kroki języka żyrafy (według NVC):

  1. Obserwacja – opisanie sytuacji bez oceniania.
    • “Zawsze się spóźniasz.”
    • “Wczoraj umówiliśmy się na 17:00, a przyszedłeś o 17:30.”
  2. Uczucia – wyrażenie tego, co się czuje.
    • “Poczułem się zmartwiony i zniechęcony.”
  3. Potrzeby – wskazanie niezaspokojonej potrzeby.
    • “Potrzebuję punktualności i wzajemnego szacunku.”
  4. Prośba – konkretna prośba, niezależna od żądania.
    • “Czy mógłbyś następnym razem dać mi znać, jeśli się spóźnisz?”

Przykład języka żyrafy w praktyce:

“Kiedy przerywasz mi w trakcie rozmowy (obserwacja), czuję frustrację (uczucie), bo potrzebuję bycia wysłuchanym (potrzeba). Czy mógłbyś pozwolić mi dokończyć wypowiedź, zanim odpowiesz? (prośba)”


Przełożenie wypowiedzi z “języka szakala” na “język żyrafy”.

“Języka szakala” (czyli np. oskarżającego, oceniającego) przekładajmy na “język żyrafy” – empatyczny i świadomy potrzeb.
Może to być coś, co chcesz powiedzieć komuś (np. partnerowi, dziecku, współpracownikowi), albo coś, co ktoś powiedział do Ciebie. Podczas przekazu słownego zwracajmy uwagę na to jak mówimy i w jaki sposób przekazujemy komunikaty werbalne. Słowa mają swoje zabarwienie emocjonalne, mogą być dobrym lub złym przekazem. Ważny jest dobór słów i sposób w jaki mówimy. Podniesienie głosu może odebrane jako atak na drugiego rozmówcę. Tu prosta droga do kłótni lub wykluczenia się z rozmowy a nawet uznanie swojej osoby jako niespełniającej czyichś wymagań, co może prowadzić do poczucia zaniżonej swojej wartości. Zwracajmy więc uwagę na to w jaki sposób roznawiamy z innymi.

Przykład
Szakal: “Jesteś totalnie nieodpowiedzialny, znowu wszystko zepsułeś!”
Żyrafa: “Kiedy widzę, że zadanie nie zostało ukończone, czuję frustrację, bo zależy mi na wspólnym dbaniu o obowiązki. Czy moglibyśmy ustalić, jak możemy lepiej się zorganizować?”


Foto/Beata Lewandowska

Prezes Stowarzyszenia "Gdańsk Miasto Marzeń"

Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.

Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"

Pokrewne wpisy

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie