Rada Dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe jednomyślnie wyraziła negatywne stanowisko wobec projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nr 1765 – Dolina Potoku Oruńskiego i rejon ulicy Diamentowej w mieście Gdańsku. W nawiązaniu do naszego piątkowego posta o ostatniej sesji Rady Dzielnicy, zgodnie z obietnicą, uzupełniamy informacje wraz ze szczegółowym odniesieniem się do stanowiska Rady w tym temacie.
Przedstawione do zaopiniowania zapisy w projekcie planu miejscowego dopuszczają kolejną, nową (oprócz tej obecnie realizowanej w postaci osiedla domków) zabudowę między Orunią Górną a Parkiem Oruńskim. Powyższe w ocenie Rady jest niedopuszczalne!
W celu upewnienia się co do przyszłych zapisów planu, przedstawiciele Zarządu Dzielnicy skonsultowali przedstawiony projekt planu z siedmioma przedstawicielami branży budowlanej (w tym osobami posiadającymi uprawnienia budowlane) oraz prawniczej. Dla zachowania bezstronności każdy z opiniujących nie był związany pracą w Urzędzie Miasta lub jednostkach miejskich. Opinia każdej z 7 osób była jednoznaczna – takie zapisy planu dopuszczają zabudowę mieszkaniową jednorodzinną lub wielorodzinną, a w skrajnym przypadku możliwym będzie nawet realizacja wąskiego wieżowca (oczywiście przy zachowaniu pozostałych parametrów określonych w planie miejscowym).
W obecnych zapisach omawiane tereny przeznaczono pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną lub wielorodzinną. W zasadach kształtowania zabudowy ustalono jedynie wskaźnik powierzchni zabudowy, powierzchnię biologicznie czynną oraz intensywność zabudowy. Wpisano, że gabaryty i forma zabudowy mogą pozostać dowolne. W przypadku form zabudowy i kształtu dachu wpisano: nie dotyczy. W parametrze wysokości zabudowy wpisano: dla budynków – nie dotyczy, dla budowli – 18 m.
Tego typu ustalenia oznaczają, że nowe budynki są dopuszczone w tej karcie terenu, przy spełnieniu wymogów dotyczących wskaźnika powierzchni zabudowy i intensywności zabudowy oraz powierzchni biologicznie czynnej, a NIE DOTYCZY ICH parametr wysokości, ani też żadne wymogi dotyczące formy zabudowy i kształtu dachu. Tego typu zapisy są wielce niebezpieczne.
W karcie terenu nie zawarto żadnych zapisów o zakazie sytuowania nowych budynków. Owszem, przewidziano zapis, że tereny te można bilansować w zakresie wskaźników zabudowy z terenami sąsiednimi, jednak to w żaden sposób nie wyklucza zabudowy na omawianej karcie terenu (chyba, że wprost zostanie to przewidziane w karcie terenu).
Ponadto, jeden z opiniujących zwrócił uwagę na to, że w przypadku braku określenia szczegółowych parametrów takich jak gabaryty zabudowy dla karty terenu o przeznaczeniu pod zabudowę mieszkaniową, w przypadku uchwalenia planu w takiej formie, ten może doczekać się rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody lub zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z uwagi na niespełnienie wymogów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Na Komisji Zagospodarowania działającej przy Radzie Miasta Gdańska, Dyrektor BRG pani Edyta Damszel-Turek jednoznacznie twierdziła, że omawiane karty terenu są to obszary przynależne do sąsiedniej zabudowy, jednak bez możliwości zabudowy. Twierdzenia te nie mają jednak odzwierciedlenia w projekcie planu i stoją w sprzeczności z uzyskanymi opiniami innych osób z branży. W karcie terenu nie zawarto zapisu o zakazie wprowadzenia nowej zabudowy.
Pragniemy podkreślić, że na wcześniej odbytych spotkaniach w Biurze Rozwoju Gdańska zwracaliśmy szczególną uwagę na to, by w zapisach przyszłego planu znalazły się odpowiednie zapisy o niedopuszczeniu zabudowy na tym terenie. Na chwilę obecną głosy te nie zostały wysłuchane. Mamy nadzieję, że w ostatecznej wersji projektu planu powyższe ulegnie zmianie. Prosimy każdego zainteresowanego do przesłania uwag w tym zakresie do Biura Rozwoju Gdańska oraz Radnych Miejskich z naszego okręgu.
O kolejnych doniesieniach w tym temacie będziemy informować na bieżąco.
Po odniesieniu się do zaistniałej sytyacji, Biuro Rozwoju Gdańska wyjaśniło, że na omawianych terenach przewidziano tzw. “zieleń do utrzymania lub wprowadzenia”, w ramach której obowiązuje zakaz lokalizacji budynków i kondygnacji podziemnych oraz utrzymanie min. 80% powierzchni biologicznie czynnej (par. 2 pkt 17 planu).
Odniesienie do tego ograniczenia nie pojawiło się jednak w zapisach wyżej omawianej karty terenu, co BRG ma rozważyć na etapie dalszych prac nad projektem planu.
Powyższe ograniczenie powoduje jednak sprzeczność planowanego przeznaczenia terenu (zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna lub wielorodzinna) z jej rzeczywistą funkcją – zieleń do utrzymania lub wprowadzenia (z zakazem lokalizacji budynków), co może prowadzić do późniejszych konsekwencji prawnych w tym zakresie (np. uchylenia planu w tym zakresie).
W ocenie Rady, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu włączenie tych terenów pod funkcję zieleni urządzonej.
Biuro Rozwoju Gdańska
Emilia Lodzińska – Wiceprezydentka Gdańska
Mateusz Skarbek – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska
Radni Miasta Gdańska Kamila Błaszczyk, Maximilian Kieturakis, Jolanta Banach, Przemysław Majewski, Tomasz Rakowski, Bogdan Oleszek
Trojmiasto.pl
Wyborcza.pl Trójmiasto
Radio Gdańsk S.A.
Dziennik Bałtycki
Puls Gdańska
Portal gdanskmiastomarzen.pl
Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.
Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"