Hej Cyganie, hej Cyganko
Jakże Wasze serca gorące,
Wolność nad wszystko miłujące.
Hej wiatr po świecie niesie,
Pieśń Waszą co hen wysoko uniesie
Niepokorną duszą cygańską.
Hej, niech Romska hula dusza,
Śpiewem tak bardzo mnie wzrusza,
Tak serce me do głębi porusza…
Beata Lewandowska
Z okazji Międzynarodowego Dnia Romów, który przypada 8 kwietnia Dom Sąsiedzki „Zakopianka” tętnił tańcem oraz rozbrzmiewał z tej okazji pieśnią romską. Swój program artystyczny zaprezentowała „Nasza Cyganeria”. Zespół jest jak barwne ptaki. Panie ubrane były w piękne cygańskie stroje, szeleszczące i rozpostarte euforią barw, wirującą i tętniącą w tanecznych układach a w ich duszy grała cygańska dusza. Organizacją Wieczoru wokalno – tanecznego była p. Swietłana Krzemińska. Prowadzącą była p. Maria Dagiel – Petit.
„Cyganeria” występuje dla różnej publiki o zróżnicowanym wieku. Występy są za darmo i dostępne dla wszystkich. Ostatnio grupa wokalno-taneczna występowała w gdańskiej Galerii Bałtyckiej. Na wydarzeniu „Tabor powraca” wystąpił Valeriy Filipov, pieśniarz, muzyk wszechstronny. Gra na gitarze, na fletni pana i co ciekawe na pile.
Pomysłodawczynią grupy „Naszej Cyganerii” jest Swietłana Krzemińska, która przybyła do naszego kraju 30 lat temu. Jest to grupa amatorską, ale podbija serca coraz szerszej gdańskiej publiczności. Występy są na dość wysokim poziomie pod względem choreograficznym i wokalno- instrumentalnym. Podczas prezentacji programu artystycznego mieliśmy okazję wysłuchać śpiewu p. Beaty Czemko, która pomimo swoich barier /zespół Aspergera/ aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym grupy. Urzekła nas swoim śpiewem pełnym emocji i uczuć, liryki.
Zespół „Amo Roma” powstał 5 lat temu. Składa się z 6 pań o różnej rozpiętości wiekowej. Panie tańczą różne style – orient, samba, latino, flamenco. Często jednak spotykają się wspólnie, żeby tańczyć taniec w stylu cygańskim. Pokazy taneczne robią ogromne wrażenie podczas występów. Uwagę przykuwają piękne, kolorowe stroje.
Grupa często wspólnie jeździ na warsztaty. Jest w stałym kontakcie z instruktorkami z innych miast. Często zapraszają się nawzajem w celu chociażby wymiany doświadczeń, czy ewentualnie planowania nowych projektów.
Grupa „Nasza Cyganeria” to w 80 procentach seniorki. W klubie sąsiedzkim „Zakopianka” p. Swietłana prowadziła w zajęcia „Taniec w kręgu”. Przy okazji rozbudziło się wśród pań zainteresowanie tańcem „Tańcem w stylu Cygańskim” i tak rozwinęła się nowa pasja oraz miłość do cygańskich klimatów. Od pierwszych szlifów minęło 1,5 roku – opowiada p. Swietłana a efekty są niesamowite. Seniorki się odmłodziły o 10-15 lat. Jest to nie tylko terapia ruchowa, ja nazywam to również „kostiumoterapia”: panie się stroją nawet na zajęcia.”
Podczas zajęć a szczególnie występów, które organizuje pomysłodawczyni projektu następuje piękna, wewnętrzna przemiana. Dokonuje się z czasem nawet przemiana osobowa. „Panie mogą poczuć się trochę „Cygankami” – młodymi, wesołymi”, wyzwolonymi kobietami”. Wyrabiają w sobie poczucie piękna kobiecości i pewności siebie. Towarzyszy temu wszystkiemu wspaniała muzyka, rytmy cygańskie i trzeba przyznać, że siłą rzeczy występy pań porywają każdego do tańca. Może z tego powodu ilość uczestniczek zajęć cały czas rośnie a zajęcia są już 2 razy w tygodniu.
Zajęciom można śmiało przypisać charakter terapeutyczny. Idea i inicjatywa jest godna polecenia. Poprzez realizację projektu p. Swietłana czyni świat nieco bardziej kolorowym. Wprowadzane w występy akcenty śpiewu, gry na instrumencie, kolorowych strojów, żywego, pełnego energii repertuaru przykuwa bardzo uwagę. To radość życia, ogień i namiętność w jednym. Taniec cygański jest stylem tańca romskiego, który charakteryzuje się dramatyzmem, szczerością emocji i wewnętrzną głębią. Istnieje wiele stylów tańca cygańskiego, w tym flamenco, Ghawazee, Rom, i Tsjengui.
Portal Publicystyczno-Informacyjno-Kulturalny gdanskmiastomarzen.pl / gmm.net.pl dziękuję za zaproszenie.
Tekst: Beata Lewandowska
Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.
Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"