Aktualności

Jarmark Świętego Dominika w Gdańsku. 765 edycja.

“Jarmark Św. Dominika to jedno z najważniejszych letnich wydarzeń na powietrzu w Europie. Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Wokół słychać różne języki, mieszają się tradycje i obyczaje. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje. Oto słynny na cały świat Jarmark św. Dominika!

Jarmark św. Dominika w Gdańsku to jedno z najstarszych i najdłużej trwających wydarzeń tego typu w Polsce, sięgające korzeniami średniowiecza. Jego historia rozpoczyna się w 1260 roku, kiedy to papież Aleksander IV wyraził zgodę na organizację odpustu i związanego z nim jarmarku w dniu święta św. Dominika, założyciela zakonu dominikanów

Początkowo jarmark odbywał się na placu Dominikańskim, związanym z kościołem św. Mikołaja, gdzie dominikanie udzielali odpustów. Z czasem, wraz z rozwojem, jarmark przeniósł się na tereny wokół dzisiejszych Wałów Jagiellońskich i ul. Długiej, a także na place targowe, takie jak Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny. 

Jarmark św. Dominika w Gdańsku był nie tylko miejscem handlu, ale także ważnym wydarzeniem kulturalnym, przyciągającym kupców i rzemieślników z całej Europy. Przybywali tu z przeróżnymi towarami, takimi jak francuskie i hiszpańskie wina, jedwab, przyprawy, bursztyn, czeskie szkło, czy toruńskie pierniki. Na jarmarku można było zobaczyć również cyrkowców, akrobatów i trupy aktorskie. 

Po II wojnie światowej organizacja jarmarku została przerwana na wiele lat, ale w 1972 roku, dzięki inicjatywie Towarzystwa Przyjaciół Gdańska i redakcji “Wieczoru Wybrzeża”, jarmark został reaktywowany. Od tego czasu jarmark św. Dominika jest corocznym, trwającym kilka tygodni wydarzeniem, łączącym tradycję z nowoczesnością, oferującym szeroki wachlarz atrakcji handlowych, kulturalnych i rozrywkowych. 

Obecnie Jarmark św. Dominika to nie tylko targowisko, ale również przestrzeń dla artystów, muzyków i animatorów kultury, a także miejsce spotkań i rozrywki dla mieszkańców i turystów. Wydarzenie to jest ważnym elementem tożsamości Gdańska, pielęgnującym wielowiekową tradycję miasta. 

Wszystko rozpocznie się spektakularną ceremonią otwarcia 26 lipca na Przedprożach Dworu Artusa, gdzie w musicalowej formie z udziałem akrobatów i tancerzy zobaczycie, jak postacie historyczne spotykają bohaterów współczesności. Specjalna piosenka oprowadzi Was przez całą historię gdańskiego jarmarku.

Każdy dzień festiwalu to rozrywka w sześciu wyjątkowych przestrzeniach miasta. Przez 3 tygodnie w ramach Jarmarku odbędzie się ponad 200 wydarzeń – muzycznych, teatralnych, kulinarnych, sportowych czy tych dedykowanych dzieciom. Warto tu być!

Na stoiskach Jarmarku św. Dominika znajdziesz głównie rzeczy, których nie kupisz w internetowych sklepach. Ubrania, elementy wystroju wnętrz, praktyczne rzeczy do domu jak kołdry czy talerze, zabawki dla dzieci, lokalne specjały czy prozdrowotne produkty – większość powstaje w pojedynczych egzemplarzach lub małych seriach. To prace rzemieślników i artystów, którzy często przygotowują się do festiwalu przez cały rok, wkładając w swoje wyroby zarówno umiejętności, jak i serca. Każda rzecz ma swoją historię i charakterystyczne cechy, które odróżniają ją od masowej produkcji.

Nawet jeżeli nie chcesz kupować, warto przyjść żeby po prostu zobaczyć te prace i poznać ich twórców. Sprzedawcy chętnie opowiadają o swoich technikach, inspiracjach czy procesie twórczym – dla wielu z nich Jarmark to najważniejsze wydarzenie roku i okazja do bezpośredniego kontaktu z odbiorcami. Te rozmowy często okazują się równie wartościowe jak same zakupy, bo pozwalają lepiej zrozumieć wartość ręcznej pracy i poznać ludzi, którzy w dobie automatyzacji wciąż stawiają na tradycyjne rzemiosło.

Jarmark św. Dominika to prawdziwy raj dla miłośników dobrego jedzenia. Na jarmarkowych przystankach znajdziesz ponad setkę gastronomicznych stoisk oferujących zarówno lokalne specjały, jak i kuchnie z całego świata. To unikalne miejsce, gdzie w jednym miejscu skosztujemy dania orientalne, śródziemnomorskie, kuchnie regionalne z różnych stron Polski i oczywiście gdańskie przysmaki przygotowywane w ramach specjalnego programu “Smaki Gdańska”. Każdy z wystawców ma swoje sprawdzone przepisy i stałych klientów – to nie są przypadkowi sprzedawcy, ale ludzie, dla których gotowanie to sposób na życie.

Jarmark to również doskonała okazja do odkrywania nowych smaków bez ryzyka. Możesz spróbować kuchni, której nigdy wcześniej nie jadłeś, a jeśli ci nie odpowiada – następne stoisko jest zaledwie kilka kroków dalej. Wiele miejsc oferuje małe porcje degustacyjne, co pozwala skosztować więcej różnych potraw.

Od 2024 roku najlepsze kulinarne propozycje są dodatkowo wyróżniane w konkursie “Dobry Smak” – w ostatniej edycji wyróżnione zostały Azima Tatarskie Przysmaki za pilaw, Piwnica Rajców za żurek, a główną nagrodę Grand Prix przedstawiciel kuchni kubańskiej RC Reinaldo – za ropa vieja czyli szarpaną wołowinę z żółtym ryżem.

Na Jarmarku będziemy mogli odwiedzać Przystanki Festiwalowe
Przystanki to duże tematyczne strefy pełne aktywności i wydarzeń programowych.

Przystanek Smaków na skwerze Świętopełka to prawdziwa oaza w samym sercu jarmarcznego gwaru. Otoczony bogactwem smaków z całego świata i aromatem lokalnych specjałów, zaprasza do zatrzymania się na chwilę – bez pośpiechu, bez planu, dla przyjemności!
Przystanek Port Gdańsk Pod Żaglami na gdańskiej Ołowiance to miejsce idealne do spotkań ze znajomymi. Wspólnie możecie cieszyć się dobrą muzyką, obejrzeć film w kinie plenerowym, podziwiać pokazy iluminacji świetlnej i wiele, wiele więcej. W sercu przystanku znajdziecie klimatyczny bar, który otoczony jest pysznym jedzeniem. Złapcie fale pozytywnej energii!

Przystanek Przygoda z AmberSky to strefa stworzona z myślą o najmłodszych, ale i ich rodzicach, którzy będą mogli zostawić pociechę w dobrych rękach. To miejsce kreatywne, pełne uśmiechu, zabawy, nauki, pokazów artystycznych, warsztatów i zdrowej rywalizacji sportowej.

Na przystańku retro zapraszamy do świata przeszłości! Przenieś się do lat 70 i 80 minionego stulecia i wczuj w klimat RETRO. Odkryj magię dawnych lat i pozwól, aby urok minionych epok zagościł także u Ciebie.
Przystanek Równość to miejsce, w którym w formule letniego odpoczynku rozmawiamy o rzeczach ważnych jak tolerancja, otwartość, wolność oraz zacieramy różnice pokoleniowe i kulturowe. Bawimy się tu, integrujemy i uczymy. Jest różnorodnie – operetka przeplata się z karaoke, a warsztaty dla dzieci z zajęciami dla seniorów.

Spotkanie z duchem tradycji i refleksji
Tu, w cieniu gotyckich murów Bazyliki św. Mikołaja, bije serce wielowiekowej tradycji Jarmarku św. Dominika. Przystanek u Dominikanów to przestrzeń zadumy, spokoju i wartości, które przetrwały wieki – gościnność, równość, wspólnota.

Przystanek Dominikanów oferuje w programie m.in. koncerty muzyki sakralnej, warsztaty kaligrafii i medytacji, spotkania z Dominikanami, opowieści o historii zakonu i jego roli w Gdańsku. To tu duchowe dziedzictwo łączy się z nowoczesną wrażliwością, a każdy może znaleźć chwilę dla siebie – niezależnie od wieku, wiary i przekonań.”

Jarmark jak co roku przyciąga swoją magią rzeszę nie tylko mieszkańców miasta, ale też ogrom turystów z kraju i ze świata. Nie ma tu dnia, który nie byłby wypełniony ciekawymi propozycjami. Czeka nas mnóstwo atrakcji. Każdy może zapoznać się z programem Jarmarku Świętego Dominika na stronie: Jarmark św. Dominika
https://jarmarkswdominika.pl
Program | Jarmark św. Dominika

Prezes Stowarzyszenia "Gdańsk Miasto Marzeń"

Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.

Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"

Pokrewne wpisy

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie