Aktualności

Tianji Liu w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Koncert dyplomowy.

Kiedy głos niesie się do nieba…
Wtedy niebo się otwiera…
Śpiew cudny, barytonu  gromem uderza…
A ja w tych dźwiękach jak zaklęta…
Jakbym w niebiosa była wnet wzięta…

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku może poszczycić się wielkim dorobkiem na niwie pedagogicznej. Właśnie w tym miejscu rozpostarło skrzydła wielu młodych ludzi o wielkich talentach. Do nich należy między innymi Tianji Liu /刘天佶/, który w ubiegłą niedzielę  w gdańskiej uczelni zaprezentował publiczności recital dyplomowy.


Pochodzi z miasta Xingyi w Prowincji Guizhou w Chinach. Po ukończeniu edukacji w Chinach kontynuował ją w Gdańsku, gdzie dalej  szlifował swoje umiejętności wokalne pod czujnym pedagogicznym okiem Profesora Marcina Ciszewskiego, najpierw w klasie śpiewu, później w Podyplomowym Studium Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej w  Gdańsku /specjalność śpiew historyczny/.

Zanim przyjechał do Polski ukończył z doskonałymi wynikami Music Department Changzhou Institute of Technology w Chinach.  Otrzymał Stypendium Kulturalno-Artystyczne, Stypendium na Studia Zagraniczne oraz prestiżowy tytuł Honorowego Studenta. W 2018 roku postanowił przyjechać do Polski. Został przyjęty na studia magisterskie Wydziału Wokalno-Aktorskiego gdańskiej Akademii Muzycznej.

Zwieńczeniem drogi edukacyjnej był koncert dyplomowy, który odbył się w AKADEMII MUZYCZNEJ IM. STANISŁAWA MONIUSZKI W GDAŃSKU. Tianji Liu studiował na Wydziale Instrumentalnym oraz na Podyplomowym Studium Muzyki Dawnej.


Artysta swoje możliwości wokalne podczas koncertu dyplomowego zaprezentował w wielu, różnorodnych odsłonach. Zaprezentował najwyższy kunszt wirtuozerii wokalnej, która była dominującym elementem w epoce Baroku. Koncert podzielony był na trzy części.         W pierwszym bloku mogliśmy wysłuchać Henry Purcell /1659-1695/ What power art thou aria Cold Geniusa z III aktu opery Król Artur Z. 628; Georg Friedrich Haendel /1685-1759/ Va tacito e nascosto, aria Cezara z I aktu opery Juliusz Cezar HWV 17; Claudio Monteverdi /1567-1643/ Si dolce e’l tormento SV 332; Antonio Vivaldi /1678-1741/ Dov’e la figlia aria Bajazet z II aktu opery Bajazet/ Tamerlano RV 703.

W drugiej części usłyszeliśmy w jego  wykonaniu utwory: Giulio Caccini /1551-1618/ Amarilli mia bella 
Georg Friedrich Haendel Why do the nations, aria  z oratorium Mesjasz HWV 56 canzonetta z wczesnego Baroku; następnie w słynnej arii Heinrich Isaac /1450-1517/ Innsbruck, ich muss dich lassen, dlaczego narody i władcy spiskują przeciwko panu, żywiołowej arii barytonowej oraz
wysłuchać mogliśmy Motet Sorge infausta una procella, rzadko wykonywaną arię Zoroastro  z III aktu opery Orlando HWV 31- Georg’a Friedrich’a Haendel’a, kompozytora epoki Baroku.

W trzeciej odsłonie Tianji Liu uraczył nas swoim wokalem prezentując się w utworach: anonimowego  kompozytora Mariam matrem virginem z manuskryptu Libre Vermell de Montserrat /XIV w./, ze zbioru pieśni z okresu późnego Średniowiecza ze słynnej Czerwonej Księgi z Montserrat; Jacob’a Clemens’a non Papa /1510-1555/  motet Ecce in tenebris sedeo, wykonanie wspólne w duecie z  Gaofeng Wu /baryton w opracowaniu Maksyma Zajączkiewicza/. Następnie usłyszeliśmy dzieła muzyczne: Giovanni’ego Stefani’ego, wczesnobarokowego kompozytora /?-1626/ Amante Felice – canzonetta z 1624 roku oraz Marcina Józefa Żebrowskiego – duchowny, późnobarokowy kompozytor polski /1710-1792/ Magnificat, aria Fecit Potentiam /na trąbce barokowej grał Artur Elert/. Wszystkim wykonaniom towarzyszył grający na klawesynie dr Maksym Zajączkiewicz.

Program był bardzo zróżnicowany i bogaty pod względem wyboru repertuaru. Tianji Liu odnalazł się świetnie w każdym z prezentowanych utworów, co świadczy o jego ogromnych możliwościach wokalnych oraz umiejętności odnalezienia się w dowolnym repertuarze. Miejmy nadzieję, że nadal będzie mógł rozwijać swoją karierę w Gdańsku, jak też w całej Polsce, a także poza granicami naszego kraju. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ma w swoim dorobku współpracę z uznanymi dyrygentami – Markiem Rocławskim, Michałem Krężlewskim, Rafałem Kłoczko, czy Filipem Cieszyńskim. Można go było podziwiać m.in. w Cappella Gedanensis, Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Bell Orchestra of Qianxinan Prefecture Cultural Centre. Jego twórczość promowały również chińskie miasta i regiony, m.in. Xingyi i Xingren.

Tianji Liu jest szczególnie utalentowanym artystą. Posiada głos o pięknym barytonowym brzmieniu, co pozwala mu na  wszechstronne odnalezienie się w innych gatunkach muzycznych. Jego talent został bardzo doceniony w Polsce oraz Chinach. W 2010 roku zdobył Srebrną Nagrodę w ogólnokrajowym, chińskim III Konkursie Wybitnych Studentów Sztuki.

“Wielokrotnie zdobywał  nagrody i tytuły mistrzowskie, jak np. The Most Vigorous Singer oraz Most Soulful Singer. Wygrał łącznie osiem konkursów wokalnych.  Po studiach w Gdańsku wygrał trzy prestiżowe konkursy międzynarodowe: w 2023 roku zdobył I Nagrodę w kategorii klasyczna aria operowa oraz II Nagrodę w kategorii artystyczna pieśń chińska na  X Międzynarodowym Otwartym Konkursie Wokalnym w Hongkongu /Chiny/. W marcu 2023 roku, zdobył I Nagrodę w kategorii arii barokowej  na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim /The Bach International Music Competition 2023/. W kwietnu 2023 zdobył I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Vivaldiego /Vivaldi International Music Competition/.”


Zadebiutował w Operze Bałtyckiej  w Gdańsku w spektaklu Maurice Ravela “Dziecko i czary” zainicjował swoją dalszą drogę do większej rozpoznawalności.  Wielokrotnie występował w Radiu Gdańsk.  Śpiewał pod batutą takich dyrygentów jak m.in. Marek Rocławski, Michał Krężlewski, Rafał Kłoczko, Filip Cieszyński, Lili Yang, Juncai Liu. Chętnie bierze udział w licznych koncertach, spektaklach i akcjach charytatywnych. Współpracował z   instrumentalistami, takimi jak m.in.: Liana Krasyun-Korunna, Aleksandra Dąbrowska, Anna Mikolon, Ewa Bąk, Zbigniew Gach, Stanisław Pielczyk, Gedymin Grubba, Witosława Frankowska, Maksymilian Zajączkiewicz, Yue Wu, Xichao Luo, Yixiao Li.  Współpracuje z Bell Orchestra  of Qianxinan Prefecture Cultural Centre /Chiny/, Cappellą Gedanensis oraz Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Tianji Liu  nie ogranicza się wyłącznie do muzyki dawnej, czy klasycznej. Lubi eksperymentować z głosem, czego wynikiem jest udział w nagraniach  utworów muzyki pop, promujących chińskie regiony i  miasta: Xingyi oraz Xingren. Komponuje także własne utwory. Występował  w teledyskach  stacji Radiowo-Telewizyjnej w Guizhou.

W Gdańsku aktywnie uczestniczył w wielu wydarzeniach kulturalnych, promuje przez to sztukę m.in. w mediach społecznościowych, prowadzi prelekcje,  koncertuje. Dzięki nieustannemu wsparciu wielu osób a przede wszystkim wsparciu swojego nieocenionego mentora, dr hab. Marcina Ciszewskiego sądzę, że przed Tianji Liu powinien obecnie otworzyć się bezkres nowych możliwości tym bardziej, że potrafi się odnaleźć w bardzo zróżnicowanym repertuarze, nieraz bardzo eksperymentalnym.  Tkwi w nim ogromny potencjał w zakresie dominantu jaki stanowi jego głos.

Tekst: Beata Lewandowska.                          Foto: Beata Lewandowska oraz udostępnione dzięki uprzejmości prof. Marcina Ciszewskiego.

Prezes Stowarzyszenia "Gdańsk Miasto Marzeń"

Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.

Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"

Pokrewne wpisy

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie