Komunikat ze spotkania zespołu do spraw profilaktyki zawodowej nauczycieli działające przy Ministerstwie Edukacji Narodowej /grupa robocza ds. odpowiedzialności zawodowej nauczycieli/. 19 marca 2025 r odbyło się kolejne spotkanie grupy robotniczej do spraw odpowiedzialności zawodowej nauczycieli. Strony ministerialną reprezentowała pani Minister Katarzyna Lubnauer. Na wniosek strony związkowej w spotkaniu uczestniczyli przewodniczący komisji dyscyplinarnych ze wszystkich województw.
Ministerstwo zaproponowało agendę spotkania – kilkanaście punktów, a strony miały zaproponować możliwe rozwiązania przedstawionych problemów. W związku z przyjętym przez wszystkie centrale związkowe stanowiskiem, w którym ujęto najważniejsze, konieczne zmiany w działaniu komisji dyscyplinarnych, KSOiW zaproponowała, aby do porządku włączyć problematykę ujętą w stanowisku i przekazała je MEN. Strona związkowa zaproponowała również, aby przewodniczący KDN opowiedzieli o kwestiach, z jakimi się muszą mierzyć, odpowiadając za pracę KDN oraz odpowiedzieli na pytania związków zawodowych, m.in. w zakresie przewlekłości postępowań, utrudnionego dostępu do akt sprawy, czy zawieszenia nauczyciela. Przewodniczący KDN, wypowiadający się w trakcie dyskusji, jednoznacznie stwierdzili, że obecne przepisy należy zmienić oraz na szereg utrudnień związanych, m.in. ze zbyt wielką liczbą wniosków o wszczęcie postępowania i zawieszeniu nauczyciela, trudnością ze skompletowaniem składów orzekających ze względu na zbyt krótki czas na powołanie składu orzekającego, wystarczające środki na działalność biur, wynagrodzenie przewodniczących tych składów, czy braki kadrowe. W trakcie dyskusji stwierdzono także, że wiele spraw powinno być rozwiązanych na poziomie szkoły za pomocą mediacji i że dyrektorzy kierują do rzeczników zbyt wiele wniosków o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, a często nie mają one rzetelnych podstaw.
Ustalono, że obecnie na spotkaniu prześlą konkretne propozycje rozwiązań dotyczących wskazanych w trakcie spotkania problemów i spotkają się w tym samym składzie kolejny raz, by ujednolicić swoje stanowiska. Przyszłe przepisy nie mogą być tak opresyjne wobec nauczycieli i należy je zmienić w taki sposób, aby postępowania dyscyplinarne były wszczynane w przypadku poważnych przewinień. Dodatkowo stwierdzono, że należy do katalogu kar dyscyplinarnych, o których mowa w art. 76 I Karty Nauczyciela, wprowadzić karę najniższą, np. upomnienie z warunkowym umorzeniem. Minister Lubnauer zgodziła się, że zaproponowane przez stronę związkową i przewodniczących KDN zmiany powinny zostać wprowadzone, co usprawni pracę KDN, zmniejszy liczbę wniosków o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i przeniesie ciężar rozwiązywania problemów /często błahych/ na poziom szkoły, aby nie zajmowali się nimi rzecznicy i KDN, to co obecnie ma miejsce.
Niestety, ze względu na ograniczenia czasowe, nie poruszono w rozmowach istoty wielu problemów zgłaszanych przez związki zawodowe i dlatego będą one również przedmiotem analizy i dyskusji na kolejnym spotkaniu. Całość stanowiska wszystkich central związkowych w przedmiotowej sprawie znajduje się na stronie KSOiW i FB. KSOiW na spotkaniu reprezentowali: r. pr. Tomasz Gryczan i członkowie Prezydium – Lesław Ordon i dobrze chyba Krzysztof Wojciechowski.
Beata Lewandowska
KMPOiW NSZZ „Solidarność” Gdańsk
Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.
Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"