28 i 29 września w trójmiejskiej Ergo Arenie odbył się XVI Kongres Kobiet. Tematem przewodnim wydarzenia był „Świat według kobiet”. Rola kobiety w dzisiejszym świecie zajmuje szczególną rolę w kwestii budowania przyszłości. Wyznacza to nowy kierunek postrzegania płci żeńskiej w realizowaniu się w przestrzeni publicznej.
Niestety pozycja kobiety jest w Polsce jeszcze nie do końca uszeregowana na satysfakcjonującym poziomie. Gdzieś brakuje tu ogniwa umocnienia pozycji kobiety w wielu aspektach m.in. traktowania i uszeregowania na poziomie niesatysfakcjonującym począwszy od relacji rodzinnych, w przestrzeni publicznej, zawodowej, czy w kwestii prawnej. Brakuje tu aspektu zrównania płci i usankcjonowania bardziej wyrazistej pozycji i miejsca kobiety we współczesnym świecie.
Polska jest nadal państwem, gdzie „nierówność” jest czasem dominantem w relacjach społecznych. Dotyczy ten problem również kobiet. Należy wytyczyć inny kierunek definiowania obrazu kobiety i kształtowania przez nią realnej rzeczywistości. Nominalne określenie wartości istoty popularyzowania idei roli równorzędnej w kwestii decyzyjnej kobiet z uwzględnieniem spectrum działań na niwie publicznej i zawodowej jest obecnie kwestią istotną w propagowaniu dogmatu równości płci.
Rola kobiet w budowaniu nowoczesnego egalitarnego społeczeństwa, zrównoważonej gospodarki i silnych samorządów wrażliwych na ekologię i płeć obecnie jest bardziej znacząca i kluczowa. Dodatkowo podjęty został na kongresie temat bezpieczeństwa w obliczu coraz liczniejszych zagrożeń zewnętrznych związanych z konfliktami zbrojnymi na świecie oraz wewnętrznych dotyczących populizmu i konserwatywnych poglądów, braku równości, czy występowania zjawiska rasizmu. Uwzględnić tu należałoby również zjawisko ostracyzmu wobec wielu innych grup społecznych.
Wraz z ukraińskim Kongresem Kobiet rozmawiano o przyszłości Ukrainy i relacjach polsko-ukraińskich. Projektowanie wydarzeń związanych z polską prezydencją w Unii Europejskiej przyczynić się może do jeszcze bardziej znaczącego ugruntowania pozycji kobiety w Europie oraz na świecie. Czas na godne traktowanie kobiet, czas na zmiany, czas na przypisanie kobietom znaczącej roli w kształtowaniu otaczającej nas rzeczywistości, czas na oddanie głosu kobietom w kwestiach dotyczących decyzyjności o samych sobie, w dokonywania świadomych wyborów i kreowania własnego życia.
Kongres Kobiet składał się z „sesji plenarnych oraz dwunastu centrów tematycznych poświęconych: ekonomii, przywództwu, kulturze, edukacji, zdrowiu, samorządom, przeciwdziałaniu przemocy, osobom z niepełnosprawnościami, Silver economy /kobiety 70 plus/, prawom osób LGBT plus, społeczeństwu obywatelskiemu, uchodźcom, bieżącej polityce, ale także sztuce w regionie”.
Honorowy patronat nad XVI Kongresem Kobiet objęła Wojewoda Pomorski Pani Beata Rutkiewicz. Partnerami wydarzenia byli: Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdynia, Gmina Miasta Sopotu, Miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności. Sponsorem Głównym był Port Lotniczy Gdańska im. Lecha Wałęsy. Fundatorem upominków dla wolontariuszy zaangażowanych w XVI Kongres Kobiet była firma Bandi Cosmetics.
Tekst: Beata Lewandowska
Foto relację udostępniła portalowi p. Sylwia Cisoń /Radna Miasta Gdańsk/aktywistka/społecznik-Stowarzyszenie Inicjatywa Pomorz/że.
Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.
Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"