W dniach 21-22 listopada w Dolinie Charlotty Resort & Spa w Strzelinie k/Słupska odbył się kolejny zjazd przedstawicieli III sektora w ramach Pomorskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych (PFIP). „Tegoroczna tematyka spotkania została zaprogramowana wokół zagadnienia budowania odporności organizacji pozarządowych. Program, składający się z paneli i warsztatów, przybliżył kwestię edukacji obywatelskiej, projektowanych zmian w Ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji w NGO”.
Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych to spotkanie działaczy organizacji pozarządowych, liderów animacji społecznej oraz przedstawicieli samorządów i środowisk biznesowych z regionu. To najważniejsze wydarzenie na Pomorzu. Tym razem podczas zjazdu koncentrowano się na tematyce działań społecznych realizowanych z zaangażowaniem trzech sektorów. Organizatorem była Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych Centrum Inicjatyw Obywatelskich oraz Pomorska Rada Organizacji Pozarządowych. W pomorskim forum brali udział p. Agnieszka Baranowska, Członek Zarządu Województwa Pomorskiego, p. Agaty Chrul, kierownik Biura ds. współpracy z NGO, Andrzej Kowalczys, Pełnomocnika Marszałka MWP ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi,Podczas dwóch dni zjazdu zaplanowano m.in. warsztaty dot. edukacji dorosłych i osób z mniejszymi szansami w NGO; zajęcia poruszające zagadnienia sztucznej inteligencji i wykorzystania jej w codziennej pracy NGO, panele dyskusyjne m.in. o zmianach w Ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Spotkania poświęcone były ESG i regrantingowi.
Inicjatywy pozarządowe są niezbędnie potrzebne do spełniania określonych zadań na gruncie społecznym. Organizacje pozarządowe są tak zwanym „krwioobiegiem”, pomocniczość nie jest tylko zleceniem zadań, jest też dzieleniem się władzą na zasadzie partnerstwa, stwierdził Andrzej Kowalczys podczas jednego z panelu dyskusyjnego „Jakich zmian potrzeba w relacji administracji publicznej”. Podejmowane działania na wspólnej płaszczyźnie dają pozytywne efekty. W Gdańsku powołany został z ramienia Urzędu Marszałkowskiego specjalny zespół osób zajmujących się działalnością na rzecz społeczeństwa oraz urzędników. Wspólnymi siłami stworzono program dotyczący wzajemnej współpracy. Jest to obranie dobrej drogi do wspierania wszelkich aktywności wychodzących naprzeciw potrzebom społeczeństwa. Korelacja wzajemna tych działań w dużej mierze przynosi bardzo pozytywne efekty i wspiera bardzo działania organów samorządowych o czym wspomnieli Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego p. Marek Krawczyk oraz Piotr Stec, przedstawiciel p. Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, wieloletni społecznik.
Model współpracy sfery rządowej i pozarządowej powinien zmienić się, by dać więcej elastyczności w działaniach społeczników, bez narzucania organizacjom niepotrzebnej proceduralności oraz doprecyzowania adekwatnego tutaj ustawodawstwa. Istotną kwestią o jakiej wspomniała p. Wiceprezydent Słupska Marta Makuch jest obecność w przestrzeni społecznej osób społecznie pracujących, gdyż w dużej mierze ich cele działań, zadaniowość wpływa na lepsze funkcjonowanie społeczeństwa. Działania te wywodzą się często z zadań publicznych. Podstawą paneli dyskusyjnych było m.in. rozważania dotyczące aktywności młodych ludzi w zakresie wolontariatu, czy podejmowania się zadań społecznych. Padło pytanie, co należy robić, by zachęcić młode osoby do angażowania się w pomoc. Gabriel Wołosewicz, Nauczyciel Roku 2024 jest przykładem na to, że potrafi wyzwolić w młodzieży dużo pozytywnej energii, nie zabierając im wolnej przestrzeni do poczynania wyborów oraz budowania w nich potencjału pozytywnych jednostek, nie będących obojętnymi na niekorzystne zjawiska występujące w przestrzeni społecznej. Uczyni to być może z nich przyszłe aktywne społeczeństwo.
Bierność społeczeństwa i brak oglądu na problemy społeczne jest obecnie często obserwowanym zjawiskiem. Wychodząc naprzeciw temu zjawisku słuszne są wszelkie podejmowane stowarzyszeń, fundacji, nieformalnych grup społecznych, społeczników, wolontariuszy. Kohabitacja władz samorządowych z organizacjami, zawężona współpraca przyczynia się do odciążania tych pierwszych w realizacji zadań społecznych. Przykładem tutaj są podejmowane oddolne działania w różnych sytuacjach kryzysowych, których ostatnio w ciągu ostatnich lat było dość dużo. Wskazuje to na to, iż praca na rzecz społeczeństwa powinna być z korzyścią dla obydwu stron. W promowaniu takiej działalności istotną funkcję spełniają niekomercyjne socjal media, które wspierają określone podmioty, stanowiące filar inicjatyw obywatelskich. Takim przykładem jest nasz Portal Publicystyczno – Informacyjno – Kulturalny gdanskmiastomarzen.pl / gmm,net.pl , który przyglądał się wydarzeniu. Tworzy on w Gdańsku na gruncie medialnym zupełnie inną przestrzeń medialną i publicystyczną. Jako publicystka podejmuję tu działania w sposób niekonwencjonalny dając możliwość do zaistnienia wielu innym osobom, które pragną coś interesującego opowiedzieć o sobie, swojej działalności. Media publiczne nie proponują takich rozwiązań.
Dając mało przestrzeni w portalach, czasu antenowego np. dla ngo- ców. Często informacja jest tylko chwilową migawką, o której wszyscy szybko zapominają. Moja publicystyka nie zawęża się też do jakiejś ograniczonej przestrzeni tematycznej. Jest elastyczna i dotyczy różnych problemów społecznych, czasem trudnych, o której mogę pisać nie tendencyjne, ale wiarygodnie i obiektywnie a jak wiemy media często nie mają takiego wymiaru. Portal powstał z myślą o społeczności gdańskiej i jest jakoby wychodzeniem naprzeciw potrzebom społeczeństwa a to jest słuszna droga do pozyskiwania zainteresowania czytelników, gdyż masówka informacyjna jak i dezinformacyjna zwyczajnie się już przejadła i zmniejsza się zainteresowanie nią. Nowy portal gdański jest odpowiedzią na zapotrzebowanie informacyjne o bardziej nowatorskim spojrzeniu na media oraz wychodzeniem naprzeciw nowym potrzebom społeczeństwa w socjal mediach.
Łukasz Samborski Dyrektor Fundacji RC podczas panelu dyskusyjnego „Wspieranie lokalnych organizacji”, który poprowadził, wspomniał o konieczności wspierania przez samorządowców działań ngo- wców oraz zjawiskach działających z niekorzyścią dla osób zrzeszonych w organizacjach pozarządowych i prowadzących te podmioty. Częste osamotnienie liderów, liderek, kryzysy, presja, zmienne potrzeby, budowanie zespołów nie jest łatwym zadaniem. Generuje to zmęczenie i brak motywacji, co przyczynia się do uzyskiwania niezadawalających efektów wspólnej pracy. Formalizowanie takich organizacji jest koniecznością. Organizacje są czasem lekceważone lub niedostrzegane. Pozyskiwanie funduszy na działalność jest istotną kwestią, ale jeszcze bardziej istotniejszą jest promowanie takich działań w mediach, które nastawione są, tak jak Portal gdanskmiastomarzen.pl na wspieranie takich działań, o czym wspomniał podczas spotkania p. Robert Silski, dziennikarz Radia Gdańsk. Jestem dziennikarką, która głównie zajmuje się sprawami społecznymi.
Portal jest głównym narzędziem do przekazywania informacji lokalnych, ale nie tylko, gdyż jako Stowarzyszenie „Gdańsk Miasto Marzeń” współpracuję z ngo- wcami i nastawiona jestem na współpracę w szerokim rozumieniu tego słowa oraz charytatywnie wspieram osoby potrzebujące pomocy oraz osoby aktywnie działające na rzecz innych. Tak więc mój rodzaj dziennikarstwa nastawiony jest głównie na potrzeby społeczne. Będąc Radną Dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe daje mi to też narzędzie i możliwość promowania działalności naszej rady, jak również innych rad dzielnic na rzecz społeczeństwa w celu wyjścia naprzeciw potrzebom przekazu informacji. Na rynku medialnym jestem w tej chwili prekursorem i moja idea mediów jest obranym nowym kierunkiem w przestrzeni medialnej, może pokusiłabym się nawet na określenie wiarygodnym, rzetelnym źródłem informacji.
Patronat honorowy wydarzenia objęli Prezydent Miasta Słupsk p. Krystyna Danilecka – Wojewódzka oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Organizatorem była Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych, Centrum Inicjatyw Obywatelskich oraz Pomorska Rada Organizacji. To plenarne Forum na stałe zapisało się w kalendarz wydarzeń organizacji pozarządowych oraz podmiotów ekonomii społecznej województwa pomorskiego. Jego celem jest integracja trzeciego sektora, wymiana informacji i dobrych praktyk, konsultowanie istotnych kwestii dotyczących rozwoju oraz współpracy organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej. Tegoroczny, główny temat PFIP to potrzeby, oczekiwania oraz nowatorskie propozycje na działania ngo- sów. Zadanie realizowane było w ramach projektu „Kuźnia ekspertów NGO”.
Tekst/foto: Beata Lewandowska
Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.
Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"