Aktualności

Kwiecień miesiącem Świadomości Autyzmu. IV Konferencja „Autyzm. Od diagnozy do samodzielności”.

Kwiecień to Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu. Z tej okazji Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna KID oraz Przedszkole Terapeutyczne „Superkids” organizują IV Konferencję pt. „Autyzm. Od diagnozy do samodzielności”. Konferencja odbędzie się w Hotelu SPA Faltom w Rumii, ul. Grunwaldzka 7, w godz. 9:00-17:00. Wydarzenie patronatem honorowym objęła Wojewoda Pomorski Pani Beata Rutkiewicz /więcej na stronie wydarzenia – https://fb.me/e/2SgenuOvJ/

Podczas wieloletniej pracy pedagogicznej wielokrotnie spotkałam się z Autyzmem. Autyzm jako forma całościowego zaburzenia rozwoju przyczynia się do wielu trudności w życiu codziennym dzieci oraz osób dorosłych. Takie osoby mają problemy w zrozumieniu, nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji międzyludzkich, silnym przywiązaniem do rutyny oraz wielką niechęcią do zmian, a także wykazywaniem wąskich, specyficznych zainteresowań. Niezmiernie ważna jest terapia. Jest kluczowa w zakresie rozwoju i nabywania umiejętności życiowych, włącznie z przystosowaniem społecznym.

Autyzm, a dokładniej zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD), to neurozróżnicowanie wpływające na rozwój społeczny, komunikację i zachowanie. Może mieć różny stopień nasilenia i objawiać się inaczej u dzieci oraz dorosłych.

Objawy u dzieci mogą pojawić się już w pierwszych latach życia. Do najczęstszych należą: trudności w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego i społecznego, opóźniony rozwój mowy lub brak komunikacji werbalnej, powtarzalne ruchy (np. machanie rękami, kołysanie), wrażliwość na bodźce sensoryczne (dźwięki, światło, dotyk), silne przywiązanie do rutyny i trudności w adaptacji do zmian, specyficzne, intensywne zainteresowania. Wczesna diagnoza i terapia (np. terapia behawioralna, logopedyczna, integracja sensoryczna) mogą znacząco pomóc w rozwoju dziecka.

Dorośli z autyzmem mogą mieć trudności w interakcjach społecznych i codziennym funkcjonowaniu, choć wielu uczy się strategii adaptacyjnych. Typowe cechy to: problemy z rozumieniem norm społecznych i subtelnych sygnałów (np. ironii), skłonność do dosłownego rozumienia wypowiedzi, potrzeba przewidywalności i rutyny, intensywne zainteresowania w wąskich dziedzinach, nadwrażliwość lub niewrażliwość na bodźce zmysłowe, trudności w relacjach i w miejscu pracy. Niektóre osoby dorosłe otrzymują diagnozę dopiero w późniejszym wieku, często po latach trudności w relacjach i pracy.

Ogromnym wsparciem dla osób z autyzmem jest terapia /np. terapia poznawczo-behawioralna, wsparcie psychologiczne/, dostosowanie środowiska (np. praca zdalna, ciche przestrzenie), grupy wsparcia dla osób z ASD i ich rodzin, edukacja i akceptacja społeczna.

Podczas IV Konferencję pt. „Autyzm. Od diagnozy do samodzielności”.  Podczas spotkania specjaliści będą przybliżać temat w celu zwiększenia świadomości społecznej, zrozumienia trudności z jakimi zmagają się osoby ze spektrum autyzmu w codziennym funkcjonowaniu oraz poszukiwania skutecznych rozwiązań wspierających ich rozwój i samodzielność

Tekst: Beata Lewandowska

 

Prezes Stowarzyszenia "Gdańsk Miasto Marzeń"

Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.

Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"

Pokrewne wpisy

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie