„Viva Vivaldi” w 300. Rocznicę wydania „Czterech pór roku” rozbrzmiał w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku na Ołowiance dźwiękami Capelli Gedanensis.
Podczas koncertu w ich wykonaniu mogliśmy wysłuchać A. Vivaldiego w odsłonach utworów muzycznych: koncert fletowy F-dur op. 10 nr 1 La tempesta di mare solo Hanna Brzozowska od 27 lat w Cappelli Gedanensis, „Cztery pory roku” op. 8 Antonia Vivaldiego E-dur Wiosna, g-moll Lato, F-dur Jesień i f-moll Zima Koncert na dwoje skrzypiec a-moll op. 3 nr 8, solo Katarzyna Kowacz, która związana jest z zespołem od 35 lat. Towarzyszył temu wydarzeniu maestro Konstanty Andrzej Kulka, wspaniały polski skrzypek wirtuoz, solista, kameralista, pedagog.
W 2003 roku przyjął propozycję współpracy z zespołem a od 2012 stał się Konsultantem Artystycznym. Ponad 20 lat współpracy zaowocowało dorobkiem wspólnej współpracy w trakcie, której miało miejsce kilkadziesiąt koncertów. Występowali wspólnie w Filharmonii Narodowej i na Zamku Królewskim w Warszawie, czy też w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Nagrali wspólnie cztery płyty.
Z Konstantym Andrzejem Kulką 1 grudnia 2013 Cappella Gedanensis zagrała pierwszy koncert w pomennonickim kościele na Biskupiej Górce. Zespół został powołany do życia w 1981 roku, wówczas jako Zespół Muzyki Dawnej. Obecnie powołanie instytucji kultury umożliwiło znaczne poszerzenie zakresu prowadzonej działalności zespołu Cappella Gedanensis. Jest bardzo rozpoznawalną wizytówką naszego grodu nad Motławą, na Pomorzu, w całej Polsce, ale także na świecie. W skład jego wchodzą niezwykle utalentowani artyści.
Jest wiele miejsc, gdzie zespół koncertuje i tak będzie w najbliższym czasie, gdyż sala w dawnym kościele mennonitów na gdańskiej Biskupiej Górce po długich staraniach pozyskania środków na odnowienie obiektu w końcu ulegnie metamorfozie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na ten cel ponad 12 mln. Pomieszczenia i cały budynek będzie zaadoptowany, by mógł służyć dalej zespołowi. Planowane jest zmodernizowanie sali wielofunkcyjnej, gdzie w przyszłości będą odbywać się koncerty.
Dyrektorem i duszą opiekuńczą Cappelli Gedanensis jest Marek Więcławek, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku wydziału kompozycji i teorii muzyki. Powołany został na stanowisko dyrektora na kolejną kadencję w 2023 roku. Obejmuje ona okres czterech lat i potrwa do 2027 roku. Dzięki twórczym inicjatywom w duchu dbałości o dziedzictwo zespół kładzie główny akcent na popularyzowanie kultury wysokiej. Wyróżnia się ogromnym profesjonalizmem i kunsztem artystycznym. Może się poszczycić ogromnym dorobkiem artystycznym oraz dbałością o każdy detal w prezentowanych szerokiej publiczności koncertach.
Mecenat nad koncertem objęło Miasto Gdańsk. Partner koncertu Łączpol sp. Z o.o.
Tekst/foto: Beata Lewandowska
Gdańsk ‘marzec 2025
Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.
Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"