Aktualności

Koncert “Viva Vivaldi” w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Capella Gedanensis w 300. Rocznicę wydania „Czterech pór roku”.


„Viva Vivaldi” w 300. Rocznicę wydania „Czterech pór roku” rozbrzmiał w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku na Ołowiance dźwiękami Capelli Gedanensis. 

Podczas koncertu w ich wykonaniu mogliśmy wysłuchać A. Vivaldiego w odsłonach utworów muzycznych: koncert fletowy F-dur op. 10 nr 1 La tempesta di mare solo Hanna Brzozowska od 27 lat w Cappelli Gedanensis, „Cztery pory roku” op. 8 Antonia Vivaldiego E-dur Wiosna, g-moll Lato, F-dur Jesień i f-moll Zima Koncert na dwoje skrzypiec a-moll op. 3 nr 8, solo Katarzyna Kowacz, która związana jest z zespołem od 35 lat. Towarzyszył temu wydarzeniu maestro Konstanty Andrzej Kulka, wspaniały polski skrzypek wirtuoz, solista, kameralista, pedagog.



W 2003 roku przyjął propozycję współpracy z zespołem a od  2012 stał się Konsultantem Artystycznym. Ponad 20 lat współpracy zaowocowało dorobkiem wspólnej współpracy w trakcie, której miało miejsce kilkadziesiąt koncertów. Występowali wspólnie w Filharmonii Narodowej i na Zamku Królewskim w Warszawie, czy też w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Nagrali wspólnie cztery płyty.

Z Konstantym Andrzejem Kulką 1 grudnia 2013 Cappella Gedanensis zagrała pierwszy koncert w pomennonickim kościele na Biskupiej Górce. Zespół został powołany do życia w 1981 roku, wówczas jako Zespół Muzyki Dawnej. Obecnie powołanie instytucji kultury umożliwiło znaczne poszerzenie zakresu prowadzonej działalności zespołu Cappella Gedanensis. Jest bardzo rozpoznawalną wizytówką naszego grodu nad Motławą, na Pomorzu, w całej Polsce, ale także na świecie. W skład jego wchodzą niezwykle utalentowani artyści.

Jest wiele miejsc, gdzie zespół koncertuje i tak będzie w najbliższym czasie, gdyż sala w dawnym kościele mennonitów na gdańskiej Biskupiej Górce po długich staraniach pozyskania środków na odnowienie obiektu w końcu ulegnie metamorfozie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na ten cel ponad 12 mln. Pomieszczenia i cały budynek będzie zaadoptowany, by mógł służyć dalej zespołowi. Planowane jest zmodernizowanie sali wielofunkcyjnej, gdzie w przyszłości będą odbywać się koncerty.

Dyrektorem i duszą opiekuńczą Cappelli Gedanensis jest Marek Więcławek, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku wydziału kompozycji i teorii muzyki. Powołany został na stanowisko dyrektora na kolejną kadencję w 2023 roku. Obejmuje ona okres czterech lat i potrwa do 2027 roku. Dzięki twórczym inicjatywom w duchu dbałości o dziedzictwo zespół kładzie główny akcent na popularyzowanie kultury wysokiej. Wyróżnia się ogromnym profesjonalizmem i kunsztem artystycznym. Może się poszczycić ogromnym dorobkiem artystycznym oraz dbałością o każdy detal w prezentowanych szerokiej publiczności koncertach.

Mecenat nad koncertem objęło Miasto Gdańsk. Partner koncertu Łączpol sp. Z o.o.

Tekst/foto: Beata Lewandowska
Gdańsk ‘marzec 2025

Prezes Stowarzyszenia "Gdańsk Miasto Marzeń"

Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.

Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"

Pokrewne wpisy

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie