Jarmark św. Dominika w Gdańsku. To jedno z najważniejszych letnich wydarzeń. Impreza jak co roku odbywa się w Gdańsku. Jest to znaczące wydarzenie kulturalne oraz targowe, które zalicza się do najpopularniejszych w Europie a nawet na świecie.
Na ulicach Starego Miasta znaleźć można kupców, którzy oferują swoje produkty, wyroby rzemiosła artystycznego. Każdy znajdzie coś dla siebie. Towarzyszą temu wydarzenia kulturalne, koncerty, rozmaite pokazy. Jarmark Świętego Dominika to miejsce, gdzie można kupować, targować się, poszukiwać skarbów szczególnie na pchlim targu. Stanowi on tradycję i zawsze jest co roku oczekiwany.
To miejsce, gdzie można spotkać gdańsczań oraz rzeszę turystów. Odwiedzających jak co roku jest bardzo dużo. Tradycje i obyczaje spotykają się w gwarnym i barwnym otoczeniu, warto to uwiecznić na zdjęciach.
Jarmark będzie trwał do 18 sierpnia b.r.
Warto śledzić wydarzenie w mediach społecznościowych, aby być na bieżąco z programem, atrakcjami i wydarzeniami specjalnymi. Więcej na https://tinyurl.com/2bekakuy
“Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260. Wtedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim Dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tradycja została odnowiona i przywrócona.
Na sierpniowe Jarmarki do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z najróżniejszymi dobrami. Pośród nich znajdowały się francuskie i hiszpańskie wina, jedwab, konfitury, przyprawy korzenne, cyna, angielskie sukna, bursztyn, czeskie szkło, toruńskie pierniki i rosyjskie futra. Zewsząd przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie.
Uroczyste rozpoczęcie handlowania i dobrej zabawy oznajmiały w samo południe gdańskie dzwony. Początkowo Jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać, przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich, ul. Długiej i nowych placów targowych, jak Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny, których nazwy pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano.
Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Dopiero II wojna światowa przerwała tę tradycję. Powrócono do niej w 1972 roku z inicjatywy Wojciecha Święcickiego – dziennikarza popularnej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża”. Jarmark był wówczas przede wszystkim imprezą handlową, umożliwiającą zakup poszukiwanych towarów.
Dziś Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych letniego sezonu w Gdańsku. Atrakcyjność produktu wynika z połączenia oferty handlowej (ponad 1000 kramów ze starociami, antykami, wyrobami artystycznymi i rzemieślniczymi) z bogatym programem kulturalnym. Jego rozmach porównywalny jest z tak znanymi imprezami europejskimi jak Oktoberfest w Monachium czy Weinachtsmarkt w Hamburgu.
Jarmark św. Dominika co roku odwiedza ok. miliony gości z Polski i całego świata. Niektórzy przyjeżdżają specjalne na to wydarzenie, by dać się ponieść radosnej, przyjaznej i niecodziennej atmosferze, zapewniającej niezapomniane przeżycia i piękne wspomnienia.”
Tekst opracowała: Beata Lewandowska
Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.
Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"