Aktualności

63. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Laur Czerwonej Róży w Gdańsku. Gala Rozdania Nagród.

Hej Poeci chmurni i gniewni…
Zrodzeni z tej ziemi…
Ubrani w poezję i tak w słowa wylewni…
Nad Wami niebo gwieździste…
W Was prawo moralne…
Więzy z duchem twórczym nierozerwalne…

Beata Lewandowska

Gala 63. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Laur Czerwonej Róży odbyła się w Gdańsku 27 czerwca. Organizatorem konkursu obecnie corocznie jest Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki. Udział w nim biorą osoby młode, ale ma on też charakter międzypokoleniowy. Konkurs, który ma dość bogatą tradycję, organizowany jest od 1960 roku. Początkowo nosił on nazwę „Ogólnopolskiego Turnieju Poezji Społecznie Zaangażowanej o Nagrodę Czerwonej Róży”, a jego organizatorem był początkowo Klub Studentów Wybrzeża „Żak”, a następnie Alma-Art. Od 1997 roku głównym organizatorem jest Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki. 

W konkursie przewidziane były nagrody finansowe. Nagroda główna opiewała na kwotę 2000 zł. Miłym dodatkiem były nagrody rzeczowe. Laureatka I miejsca otrzymała również Nagrodę specjalną w postaci dzieła malarskiego autorstwa Heleny Sadłek. Szczegółowe informacje i regulamin konkursu, wraz z kartą zgłoszenia jak co roku można było odnaleźć na stronie Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki Laureatkami i Laureatami 63. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Laur Czerwonej Róży w tym roku byli Katarzyna Zając z wierszem opatrzonym godłem „Księżycowy Kamień”, Ozimek, która otrzymała I nagrodę. II nagrodę – ex auequo- zdobyli: Czesław Markiewicz, godło „Optymista”, Małgorzata Borzeszkowska-Bojke, godło „Różne formy” z Zielonej Góry, z Wejherowa Piotr Macierzyński, godło „Fioletowy”, Łódź. X Pąk Czerwonej Róży – I Nagrodę wśród młodych talentów przyznano niezwykle utalentowanemu, młodemu człowiekowi Ksaweremu Kasprzykowi, godło „Ostrokrzew”, który przybył do nas z Kwidzynia.

Wiersze laureatów oraz krótki recital zaprezentował znany i ceniony, nie tylko na Pomorzu artysta śpiewak, aktor, scenarzysta, reżyser i animator życia kulturalnego p. Dariusz Stanisław Wójcik. Galeria PUNKT miała przyjemność gościć również p. Annę Sobecką. Gali towarzyszyła wystawa prac Gagika Parsamiana i ś.p. prof. Marka Modela. Gagik Parsamian z pochodzenia jest Ormianinem. Od roku 1988 członek Związku Malarzy Armenii. W 1989 roku został mianowany kustoszem eczmiadzińskiego oddziału Ormiańskiej Centralnej Państwowej Galerii Obrazów. Od 1994 roku mieszka i tworzy w Gdańsku. Urzeka nas swoją sztuką, którą dzieli się w galerii na ul. Mariackiej w Gdańsku. Swoją obecnością galę uświetniła żona zmarłego artysty Marka Modela, cennego gdańskiego malarza i rysownika, którego sztuka zawsze wyprzedzała rzeczywistość. Iwona Model jest również świetną artystką, malarką. Dzięki jej uprzejmości mogliśmy na miejscu obok prac Gagika Parsamiana podziwiać prace jej małżonka.

Konkurs dofinansowany został ze środków Miasta Gdańska. Patronat medialny objęli: Program Drugi Polskiego Radia, Dziennik Bałtycki, portal www.gdansk.pl oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Popularyzatorem idei konkursu stał się również Nasz Portal Informacyjno-Kulturalno-Publicystyczny gdanskmiastomarzen.pl

Tekst/foto: Beata Lewandowska

 

 

Prezes Stowarzyszenia "Gdańsk Miasto Marzeń"

Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.

Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"

Pokrewne wpisy

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie