Aktualności

XIV Sesja Rady Miasta Gdańska. Komunikat prasowy Biura Rozwoju Gdańska.


XIV Sesja Rady Miasta Gdańska. Plany miejscowe, wyrażenie zgody na zawarcie porozumienia z SCG i opinia w sprawie granic portu morskiego (XIV Sesja Rady Miasta Gdańska. Planuj miejsca, zgody na korzystanie z SCG i opinię w sprawie granic portu morskiego).


Radni miejsca podczas XIV dnia m.in. uchwały dotyczące miejscowych, które są utylizowane – uchwalono plan we wschodniej części Parku Południowego oraz stosowanego do pracy nad planem spalinm teren, na którym znajdują się Centrum Handlowe Manhattan.

Rada miasta wysłała zgodę na platformę przez administratora miasta ze Stocznią Centrum Gdańsk w sprawie działań wykonawczych, planowanych w ramach specustawy lex dewelopera oraz zaopiniowała projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie granic portu morskiego w Gdańsku.


Uchwalenie


W wydaniu roku, podczas listopadowej sesji Rady Miasta Gdańska, uchwalono plan dla zachodniej części Parku Południowego; tym razem radni uchwałę dotyczącą jego części wschodniej. Plan Park Południowy – część wschodnia ( druk 263 ; uzasadnienie ) wyznacza nowe tereny zieleni pod parkiem i umożliwia udostępnienie jego rekreacyjnej części, a także udostępnienie walorów przyrodniczych i krajobrazowych.

W planie zabezpieczono rezerwę terenu na cele oświatowe, współrealizując realizację w tym miejscu szkół. Przyjęte zapisy dostosowujące zagospodarowanie do wykorzystania Gdańskiej Polityki Wodnej i Gdańskiej Polityki Zieleni. Plan był wydany po wydaniu opinii publicznej.


Przystąpienie


Decyzja radnych rozpoczęła prace nad planem Wrzeszcz Górny rejon Alei Grunwaldzkiej oraz ulica Partyzantów i Jaśkowej Doliny ( druk 243 ; uzasadnienie ). Do sporządzenia planu stosowania w celu ochrony przed niekontrolowanym badaniem przestrzennym terenu pomiędzy aleją Grunwaldzką i ulicą Partyzantów. Ustala jego przeznaczenie oraz rozwiązanie, które pozwala na zawieszenie miasta przed wydaniem decyzji o warunkach niezgodnych z politykami przestrzennymi.

Teren ma duże znaczenie w krajobrazie miasta i stanowi jego tożsamość. Tak reprezentacyjne miejsce i jednocześnie ważne dla mieszkańców przestrzeni publicznej wymaga analizy i rozszerzonego procesu partycypacji społecznej. Obszar ten jest zawarty w obecnym opracowaniu Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej – konieczne jest wyjaśnienie, że wydanie jest zawarte w jego wydaniu oraz w postaci zawartej w planie ogólnym miasta Gdańska.


Porozumienie w sprawie realizacji inwestycji towarzyszących
Rada Miasta Gdańska podjęła decyzję o zgodzie na podpisanie przez miasto ze Stocznią Centrum Gdańsk (SCG) w sprawie realizacji inwestycji ( druk 269 ; uzasadnienie ). Porozumienie jest pierwszym z kwalifikacji, które zapewniają złożenie formalnego wniosku w ramach specustawy mieszkaniowej.

Więcej na dziesięć tematów można znaleźć w artykule Półwysep Drewnica na Młodym Mieście – czy pojawiły się nowe inwestycje w ramach specustawy mieszkaniowej? /info na stronie Biura Rozwoju Miasta/.


SCG, wraz z inwestycjami mieszkaniowymi, zrealizuje inwestycje towarzyszące:
• budowa nowej sali gimnastycznej oraz przebudowa legalnych socjalnych na sprzedaż dydaktyczne wraz z rozbudową o podstawowej schodowej w Szkole Podstawowej 57 przy ul. Aksamitnej 8,
• rewaloryzacja południowej części Parku Steffensów (o powierzchni ok. 1,7 ha),
• budowa wind przy Żółtym Wiadukcie – poprawa dostępności dla osób ze szczegółowymi potrzebami,
• zagospodarowanie fragmentu pasa mimo ul. ks. Popiełuszki i ul. Głównej w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej.


Następnie, zastosowanie od specustawy mieszkaniowej, nastąpi inwestycja drogowa (wynikającą z art. 16 ustawy o drogach publicznych), czyli przebudowa ul. Narzędziowców na występ od ul. Jana z Kolna do ul. Głównej.
Inwestycje towarzyszące, dostępne na terenie miasta z inwestorem, mają dostęp do infrastruktury komunikacyjnej i warunków życia mieszkańców.

Budowa nowych szkół i dróg, czy tworzenie atrakcyjnych terenów zielonych przekładają się na wygodniejszą codzienność, lepszy dostęp do usług publicznych i najwyższej jakości przestrzeni. Pozytywna decyzja Rady Miasta Gdańska w sprawie zabezpieczenia z inwestorem otwiera się przed realizacją inwestycji mieszkaniowej (po złożeniu wniosku, który musi spełniać wymagania formalne ze specustawy mieszkaniowej). Zgodę na tę inwestycję wyraża również radni w odpowiedniej formie uchwały.
Opinia w sprawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie granic portu morskiego w Gdańsku.


28 lutego 2025 r. Radzie Miasta Gdańska zostało doręczone, w celu jego zaopiniowania, projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie granicy portu morskiego w Gdańsku. W ramach kontroli granicznej portu morskiego dla sześciu obszarów. Zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie gminnym zajęcie powinno nastąpić nie później niż w ciągu 30 dni od dnia doręczenia projektu rozporządzenia. Brak stanowiska rady ww. oznaczałoby przyjęcie projektu rozporządzenia w brzmieniu przedłożonym przez Ministra Infrastruktury.


Podstawą analizy sześciu zmian granic źródeł w rozporządzeniu są miejskie dokumenty strategiczne, które wyznaczają ramy polityki przestrzennej i kierunki rozwoju przestrzennego: Gdańsk 2030 Plus Strategia Rozwoju Miasta oraz Studium siedlisk i struktury przestrzennego miasta Gdańska. Dokumenty te dotyczące wykorzystania zasięgu środowiska – Strategia nakreśla kierunki, które będą miały wpływ na potencjał społeczny, gospodarczy i kulturowy Gdańska, a także Studium wynikające z rozwoju przestrzennego i wyznaczające główne cele przestrzenne.


W związku z Radą Miasta Gdańska zadecydowano o decyzji uchwały w sprawie opinii o rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie granic portu morskiego w Gdańsku ( druk 264 ; uzasadnienie ). Uchwała, przygotowana przez Biuro Rozwoju Gdańska we współpracy z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, Wydziałem Ekologii i Energetyki, Wydziałem Budżetu Miasta i Podatków oraz z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego, zawiera:
• zasięg w zakresie zmiany granicy portu morskiego w rejonach ulic: Litewskiej, Sztutowskiej i Płońskiej oraz w rejonie Kanału na Stępce,
• negatywny wpływ na zakres granicy portu morskiego w ulicy Sybiraków oraz lasów nadmorskich na Wyspie Stogi.
Oceny są podstawą założeń dokumentów strategicznych w Gdańsku.


Komunikat w sprawie postępowania prac nad planem obsługi
W trace sesji Edyta Damszel-Turek, Urbanista Miasta, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, analiza najnowszych informacji dotyczących wprowadzenia planu ogólnego. W oparciu o harmonogram udostępniania, na dowolnym etapie są prace i co jest dostępne na ekranie. Projekt planu wraz z prognozą wpływu na środowisko zostanie przesłany do ustawowego uzgadniania i opiniowania. Zakończenie tego wystąpienia następuje dla drzwi społecznych tego dokumentu.


Magda Zaborowska
Komunikat prasowy Biura Rozwoju Gdańska



Biuro Rozwoju Gdańska
tel. 58 308 44 46

http://www.brg.gda.pl/
http://www.facebook.com/BiuroRozwojuGdanska

Prezes Stowarzyszenia "Gdańsk Miasto Marzeń"

Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.

Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"

Pokrewne wpisy

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie