Aktualności

II Kongres Pomorskiej Ekonomii Społecznej w Gdańsku.

II Kongres Pomorskiej Ekonomii Społecznej w Gdańsku właśnie dobiegł końca. Było to jedno z większych wydarzeń sektora Ekonomii Społecznej w naszym województwie. W programie uwzględniono wystąpienia ekspertów w dziedzinie ekonomii społecznej i ich różnych aspektów, panele tematyczne. Podczas kongresu można było odwiedzić stoiska wystawiennicze pomorskich Podmioty Ekonomii Społecznej   /PES/. Podczas kongresu miało miejsce oficjalne przystąpienie samorządów do Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej.


Krótko o ekonomii społecznej, czym ona tak naprawdę jest?  Stanowi ona sferę, w której podstawą ekonomicznej działalności jest realizacja celów społecznych. Wychodzi ona z rynkiem pracy naprzeciw osobom w trudnej sytuacji życiowej, gdzie ma miejsce wykluczenie społeczne. Do takich osób należą m.in. niepełnosprawni, bezrobotni i seniorzy.

Głównym celem dodatkowo jest także wspieranie podmiotowości i samodzielności tych osób, odbudowa ich zdolności do pełniejszego uczestniczenia w życiu społecznym i zawodowym. To także działania na rzecz rozwoju lokalnego. Tak więc w naszej przestrzeni coraz bardziej pozytywnie odbierane są
przedsiębiorstwa społeczne (np. spółdzielnie socjalne), które zatrudniają co najmniej połowę osób z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym – niepełnosprawnych, bezrobotnych, 30 proc. osób o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Jednostki reintegracyjne integrują społecznie i zawodowo, czyli Zakłady Aktywności Zawodowej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, czy Centra Integracji Społecznej są odpowiedzią na potrzeby osób znajdujących się w trudnych, nietypowych sytuacjach życiowych.

W tym zakresie ogromną rolę odgrywają podmioty działające w sferze pożytku publicznego takie jak stowarzyszenia, fundacje oraz podmioty sfery gospodarczej utworzone w związku z realizacją celu społecznego – spółki non-profit i spółdzielnie, których celem jest zatrudnienie np. inwalidów i niewidomych. Według ostatnich danych w Polsce działa około 100 tysięcy podmiotów ekonomii społecznej. Takie podmioty ekonomii społecznej działają również na terenie Województwa Pomorskiego a w tym Gdańska.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu “Włączamy Pomorskie, który współfinansowany jest ze środków EFS+ w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Odbyło się na terenie gdańskiego AmberEXPO.  Podsumowania całego Kongresu dokonał Maciej Kochanowski, który zawodowo zajmuję się kreowaniem polityki społecznej w szczególności w zakresie ekonomii społecznej na poziomie regionalnym. Pełni też funkcję sekretarza Pomorskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Posiada wieloletnie doświadczenie pracy w samorządzie województwa. Obecnie pracuje jako Kierownik Referatu Analiz i Rozwoju w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Tekst: Beata Lewandowska

Prezes Stowarzyszenia "Gdańsk Miasto Marzeń"

Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.

Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"

Pokrewne wpisy

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie