Aktualności

Z fotela psychoterapeuty. Przemoc wobec mężczyzn.

Przemoc wobec mężczyzn staje się coraz częściej zjawiskiem powszechnym i jednocześnie marginalizowanym. To wciąż temat „tabu”.

Szykanowanie mężczyzn w wielu domach staje się normą. Stosowane wybiegi manipulacyjne, agresywne zachowania i odbieranie ojcostwa, to tylko wierzchołek góry. Poniżanie, degradowanie, a także mobbing pracowniczy przez szefową, to tylko niektóre z taktyk, by osłabić płeć przeciwną. Ujawnianie tego typu zachowań i doznań zadawanych przez kobiety jest dla wielu mężczyzn oznaką słabości, lękiem przed wykluczeniem, ośmieszeniem. Jest lękiem, który nakazuje stać w miejscu i przyjmowaniem na siebie ciosów, które nigdy nie powinny mieć miejsca.

Niewidoczne dla innych wykańczanie psychiczne w zaciszu domowym jest aprobowane przez pozostałych domowników, lub w ogóle niezauważane. Przyjęło się, że skutecznie krzyczą, biją i krzywdzą najczęściej mężczyźni, a prawda odsłania zupełnie inne oblicze „słabszej płci”.
Zwykło się mawiać, że po alkohol sięgają najczęściej faceci, jednak odsetek pijących kobiet powala z nóg. Blisko 80 procent pije alkohol a odsetek uzależnionych kobiet wynosi 17,5 procent.

Odbieranie godności, poniżanie, zniewolenie, zastraszanie i wykorzystywanie jest w równym stopniu  stosowane przez kobiety, podobnie jak przez mężczyzn.
„Ogółem liczba osób podejrzewanych o dopuszczanie się przemocy wobec swoich domowników w 2020 r. wyniosła 73 228, w tym 6677 kobiet, 66198 mężczyzn. W ostatnich latach odnotowano wzrost częstotliwości zgłaszania faktu doznawania przemocy przez mężczyzn, z kolei w przypadku kobiet – spadek”.

Kolejne dane dotyczące przemocy wobec mężczyzn są alarmujące! Pokazują to statystyki:
„Prawie 40 procent zgłosiło przemoc psychiczną, 39 procent zgłosiło zachowania kontrolujące ze strony partnerki lub partnera, a prawie 30 procent zgłosiło przemoc fizyczną. 5,4 procent doświadczyło przemocy seksualnej, a 6,5 procent zostało dotkniętych przemocą cyfrową”.

Trzeba to powiedzieć i podkreślić jasno: bólu psychicznego i fizycznego doznają nie tylko kobiety, podobnymi ofiarami coraz częściej stają się mężczyźni.

Nie musisz być w tym sam. Możesz znaleźć wsparcie.

Otwórz sobie drzwi do lepszego życia…

Pozdrawiam,
Artur Sokołowski

www.psychoterapia-sokolowscy.pl

Prezes Stowarzyszenia "Gdańsk Miasto Marzeń"

Od urodzenia mieszkanka miasta Gdańsk, orunianka, malarka, graficzka, poetka fotografka, felietonistka, publicystka na Portalu Gdańsk Miasto Marzeń.

Manager środowisk artystycznych
Członek KMPOiW "Solidarność"

Pokrewne wpisy

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.